Aprēķinātās izmaksas operācijai Latvijā būtu krietni lētākas nekā daudzās Eiropas valstīs - ap 30 000 latu. J. Vilmanis arī uzreiz precizē: «Tā nav tikai viena operācija, tajā iekļauts pirmsoperācijas, pēcoperācijas etaps. Pati operācija ir tikai 25-30% no veiksmīga iznākuma.» Svarīga ir adekvāta donora atrašana, pacienta sagatavošana operācijai, anestēzija transplantācijas laikā un pēcoperācijas etaps reanimācijā. Tas ir aptuveni divreiz dārgāk nekā Latvijā veiktās valsts apmaksātās nieru transplantācijas operācijas. Ar Veselības ministriju bijusi aptuveni gadu ilga sarakste, taču pie vienošanās tā arī nenonāca.
PSKUS mediķi apzinājuši aptuveni 26 pacientus, kuriem tuvāko gadu laikā būs nepieciešama aknu transplantācija un divus ar dekompensētām aknu slimībām, kuriem operācija nepieciešama tuvākajā laikā. Mediķu prognozētā dzīvildze šiem pacientiem ir tikai pusgads, ja operācijas nebūs. J. Vilmanis arī saka - esot gatavi veikt pirmās operācijas no slimnīcas iekšējo rezervju naudas. Tāpēc jau meklē donorus.
«BaltTransplant Latvijas nodaļa nodarbojas ar transplantācijas «gaidīšanas saraksta» izveidi, orgānu donoru atklāšanu, popularizē transplantāciju sabiedrībā, veido donoru, recipientu un transplantēto pacientu reģistru,» stāsta J. Vilmanis. Donorus atrast nav viegli, jāsakrīt ne tikai asinsgrupai, aknām arī jābūt veselām. Atklājies, ka pat daudzu jaunu cilvēku aknas sabojājusi alkohola lietošana.
Aknu transplantācijas gadījumos ārkārtīgi svarīga ir pacienta līdzdalība. Pirms pacienti tiek uzrunāti gaidīšanas rindai, ar visiem runā psihologs. «Ir jāizvērtē, vai pacients ir gatavs uz to, ka viņš pārcietīs smagu operāciju, kurai var būt nopietnas komplikācijas, arī nāve. Operācija ir sarežģīta, prasa labas ārsta iemaņas un tai ir augsts komplikāciju risks,» skaidro ārsts. Turklāt pacientam pēc operācijas visu mūžu jāsaņem imūnsupresijas terapija - lai nebūtu atgrūšanas reakcijas, ik dienu jālieto zāles.