Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Jāskatās uz marķējumu un jāprasa sertifikāts

Loki, dilles, salāti, redīsi un citi pavasara dārzeņi patlaban ir ļoti pieprasīta prece. Tomēr skaidrs, ka lauku produkti, kas jau agrāk par ierasto ražas laiku nonākuši veikalu plauktos, nevar tikt saražoti ar bioloģiskām lauksaimniecības metodēm, uzskata saimnieks Dobeles pusē Normunds Buševics.

«Lai arī mēdz teikt, ka pircējam vienmēr taisnība, tomēr mēs, bioloģiskie lauksaimnieki, esam spītīgi - gribam audzināt pircēju un negribam neko steidzināt, tāpēc loki nogatavojas tad, kad daba un laika apstākļi saka - ir jāaug,» zemnieks skaidro bioloģiskās lauksaimniecības kaprīzes.

Patlaban ekoloģiskās pārtikas patēriņš Latvijā aug, un SKDS aptauja liecina, ka tieši ekoproduktus iegādājas puse Latvijas iedzīvotāju, savukārt no tiem, kuri to nedara, 52,6% apgalvo, ka viņiem trūkst ticamības produktu bioloģiskajai izcelsmei.

Diena pēta, kā zināt, ka bioloģisks produkts patiesi ir tas, par ko tiek uzdots.

Sāka ar kāpostiem

To, vai lauku saimniecība ir bioloģiska vai tomēr nav, ir pavisam viegli uzzināt. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) mājaslapā ir bioloģiski sertificēto saimniecību saraksts, atliek vien izvēlēties kādu no tām un doties izpētīt tās darba principus.

Lilita un Normunds Buševici sevi sauc par rūdītiem lauksaimniekiem. Uz jautājumu, cik sen jau nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu, saimnieks atbild: «Vai dieniņ, kāpostus sākām audzēt, tiklīdz atnācu no armijas. Lai arī bioloģiskie lauksaimnieki esam tikai kopš 2005. gada, tomēr jāatzīst, ka arī tad, kad par tādiem vēl nebijām kļuvuši, iztikām bez ķīmijas, turklāt ķīmiju vienkārši tik plašā sortimentā kā tagad nevarēja nopirkt.» Abi zemnieki ir vienisprātis, ka, lietojot ķīmiju, lai veicinātu augļu un dārzeņu apjomus, zūd garšas kvalitāte un «to sapratām jau pirms tam, kad Latvijā sāka plaši lietot jēdzienu «bioloģiskā lauksaimniecība»,» atzīst Normunds.

Brīdī, kad Diena apmeklē Buševicu saimniecību, tur rit dažādi pavasara darbi. Pie saimniecības ēkas stūra, kur savulaik nodegušās mājas vietā ierīkota Buševicu pagaidu mītne, mūs ziņkārīgi sagaida vairākas govis. Arī tās tiek audzētas pēc labturības noteikumiem, kas atbilst bioloģiskās lauksaimniecības prasībām. Savukārt uz mājas sliekšņa pretim izlec trusis. «Tas tagad mūsu mājdzīvnieks, izglābies no nāves. Būrī garausis tika nomīdīts, palika žēl, ienesu istabā un sāku rūpēties. Trusis atžirga,» stāsta saimniece.

Svarīga zemes kvalitāte

Ko nozīmē bioloģiskā lauksaimniecība? «Tās pamatā ir veselīga un auglīga augsne. Ir aizliegta jebkāda ķīmisko pesticīdu lietošana, tas pirmkārt. Otrkārt, dārzeņu vai zemeņu audzēšana ir rokudarbs - ravēšana,» atbild N. Buševics un paskaidro: «Mums patiesībā lauki ir diezgan nezāļaini, bet tas nav slikti, jo rodas labs mēslojums zemei.» Lauksaimnieks atzīst, ka lielā daļā lauku vienkārši aug zāle, kuru apēd lopi. «Turam govis, jo dabā ir svarīgi, ka veidojas dzīves aplis - tas, kas paliek no dārziem, tiek atdots lopiem, savukārt govis dot mēslojumu. Kā var saimniekot bioloģiski bez lopiem?» viņš jautā, un pats atbild: «Tas nav īsti pareizi, ja bioloģiskajā saimniecībā aug, piemēram, tikai labība.»

Pats svarīgākais, lai zeme ir dzīva, piebilst saimniece. «Ja miglotu, bojā aizietu ikkatrs kukainītis. Tāpat svarīgi zināt, ka zemei ir savas baktērijas, kas ir dzīvas. Lietojot ķimikālijas, zemes struktūra izmainās. Ir jāpēta, jāizzina, kas kurā augsnē labāk aug. Mēs tikai tagad esam sapratuši to, kas kurā zemes gabalā labāk aug, tāpēc var teikt, ka saimniecība ir nostabilizējusies,» stāsta Lilita.

Sertifikāts ir svarīgs

Patlaban visā pasaulē strauji pieaug pieprasījums pēc bioloģiskajiem produktiem. Eiropas Savienībā (ES) bioloģisko produktu tirgus apjoms no 1999. gada līdz 2011. gadam ir palielinājies četras reizes, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) dati. Līdz ar to ZM paredz, ka arī Latvijā pieprasījums pēc bioloģiskās lauksaimniecības produktiem turpinās palielināties. «Tomēr, lai atpazītu, vai produkts ir bioloģisks vai tomēr nav, vērts izpētīt produkta marķējumu - tam ir liela nozīme,» uzsver Lilita Buševica.

Arī PVD Pārtikas uzraudzības departamenta Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Adrija Sietiņsone aicina ņemt vērā, ka pircējs jebkurā brīdī var palūgt tirgotājam uzrādīt sertifikātus, kas apliecina, ka produkts ir bioloģiski sertificēts. Tie uzņēmumi, kuri ir izgājuši atbilstošu sertifikāciju, savus produktus var marķēt ar ES bioloģiskās lauksaimniecības zīmolu: zaļš taisnstūra logo ar ES simbolu - zvaigznītēm, kuras izvietotas lapiņas veidā. Savukārt marķējumā jābūt norādītam kontrolējošās institūcijas kodam: LV-BIO-01 (Vides kvalitāte) vai LV-BIO-02 (Sertifikācijas un testēšanas centrs). Latvijā ir divas iestādes, kuras veic bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāciju: valsts SIA Sertifikācijas un testēšanas centrs un biedrība Vides kvalitāte. Savukārt abas iestādes pārrauga PVD.

Vai ražotājam iespējams mānīties - uzdoties par bioloģisko lauksaimnieku, tādam nemaz neesot? A. Sietiņsone atzīst, ka PVD konstatējis dažus mānīšanās gadījumus, bet, tā kā piemērotās sankcijas ir lielas, tādu gadījumu pēdējā laikā vairs neesot. Arī N. Buševics uzskata, ka neviens lauksaimnieks nav ieinteresēts mānīties, jo uzraugošo institūciju pārbaudes ir stingras: «Ir ikgadējā pārbaude, tāpat jārēķinās, ka PVD mēdz atbraukt arī negaidīti - apskata laukus, pārbauda dokumentāciju. Sankcijas ir bargas, tāpēc riskēt neviens nevēlēsies.» Tāpat viņš stāsta, ka pircēji uzticas ražotājiem, ja tos labi pazīst. Piemēram, Buševici savu produkciju var labi pārdot Kalnciema ielas tirdziņā.

Lai vairotu uzticību starp patērētāju un ražotāju, N. Buševics aicina bioloģisko produktu lietotājus braukt ciemos pie zemniekiem un apskatīt, kā aug tie pārtikas produkti, kas ikdienā tiek likti galdā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Platības aizvien palielinās

2014. gada sākumā bija 3581 uzņēmējs, kas nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību, to vidū - 3472 lauksaimniecības produktu ražotāji, viens akvakultūras dzīvnieku audzētājs, 59 pārstrādes uzņēmumi, seši importētāji un 43 sertificēti tirdzniecības un citi uzņēmumi.
Vērojama tendence, ka to uzņēmēju skaits, kuri nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību, mazliet samazinās, jo mazās saimniecības pārtrauc saimniekot bioloģiski, notiek saimniecību apvienošanās, kā arī esošo saimniecību paplašināšanās. Par to liecina bioloģisko saimniecību vidējās platības palielināšanās.
Vislielākās bioloģiski sertificētās platības aizņem ilggadīgie zālāji, pļavas un ganības - 70% -, jo bioloģiskajās saimniecībās dominējošā lopkopības nozare ir piensaimniecība. Attīstās arī gaļas liellopu audzēšana. Graudaugi aizņem 16% sertificēto platību jeb 5,6% no graudaugu kopējās platības valstī.
Avots: Zemkopības ministrija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?