Bankas gatavojas
Bankas, arī DnB Nord, Nordea, Swedbank un SEB banka, jau labu laiku ir izveidojušas meitasuzņēmumus, kuri nodarbojas ar nekustamo īpašumu uzpirkšanu. Swedbank pārstāve Kristīne Jakubovska stāsta - 2009. gadā Zviedrijā Swedbank grupa nodibināja uzņēmumu Ektornet ar meitasuzņēmumiem Latvijā, Igaunijā un Lietuvā. To mērķis ir iegādāties, pārvaldīt un vēlāk realizēt Swedbank finansēto un grūtībās nonākušo uzņēmumu īpašumus. «Uzņēmums tiek veidots kā ilgtermiņa projekts, lai radītu šiem īpašumiem pievienoto vērtību un vēlāk, brīdī, kad tirgus atkopsies un cenu līmenis būs augstāks, realizētu,» skaidro K. Jakubovska. Viņa informē, ka 2009. gada beigās Ektornet pārvaldījumā Latvijā bijuši 14 īpašumi. Kopš februāra Ektornet piedalās ap 60 izsolēs mēnesī, un šī gada pirmā ceturkšņa beigās tas Latvijā pārvaldījis aktīvus vairāk nekā četru miljonu latu vērtībā. SEB bankas pārstāve Agnese Strazda Dienai sacīja, ka SEB meitas- uzņēmuma Latektus rīcībā ir daži desmiti īpašumu, Nordea pārstāve Dagnija Stuķēna pastāstīja, ka viņu uzņēmums pārvalda ap 130 īpašumu. Grūti teikt, vai tas ir daudz vai maz, jo nav konkrēti zināms, kādi ir šie īpašumi, saka nekustamo īpašumu kompānijas Nira fonds valdes locekle Jevgēnija Markova-Krūmiņa. «Ja tie būtu tikai dzīvokļi, ņemot vērā, ka Rīgā ir 330 000 dzīvokļu, tas nebūtu daudz,» atzīst J. Markova-Krūmiņa.
Laiks ieviest kārtību
Cik no Latvijas mājokļu tirgus patlaban ir banku rokās, pašlaik esot grūti pateikt, uzskata E. Šīns. «To mēs uzzināsim pēc 3-5 gadiem.» Viņš uzskata - ja bankas tagad «palaistu tirgū» savā kontrolē esošos dzīvokļus, dzīvokļu cenas nokristu par 20-30%.
Viņš norāda, ka ap pašreizējo banku rosīšanos var vērpt dažādas konspirācijas teorijas, taču piebilst, ka, iespējams, bankas pašas nezina, ko ar šiem dzīvokļiem darīs. Piemēram, Norvēģijā, lai glābtu bankas 90. gadu nekustamo īpašumu tirgus krīzes laikā, izveidots banku fonds, kas uzpircis dzīvokļus. Tas joprojām esot lielākais nekustamo īpašumu uzņēmums valstī. E. Šīns brīdina - ja banka darījumā ar kādu dzīvokli zaudēs 100 000 eiro, tā, visticamāk, parūpēsies, ka šī dzīvokļa nākamajam pircējam hipotekārais kredīts tiks piešķirts ar nosacījumiem, kas ļaus bankai zaudēto atgūt.
Latio prezidents uzskata - nekustamo īpašumu tirgus atjaunošanās ir vitāli svarīga Latvijas ekonomikai. «Mūsu iekšzemes kopprodukta lielāko daļu veidoja iekšējais patēriņš, kur liela daļa bija nekustamie īpašumi. Cilvēkiem ir bail saukt lietas īstajos vārdos - viņi runā par kaut kādu eksportu. Ir skaidrs - kamēr neatjaunosies nekustamo īpašumu tirgus, neatjaunosies arī pārējais - celtniecība, mēbeļu ražošana utt.,» saka E. Šīns. «Nekustamā īpašuma iegāde ir uzticības balsojums šai valstij. Mēs šo uzticību esam izpļekarējuši,» uzskata E. Šīns.
DnB Nord eksperts Kaspars Anckalniņš apgalvo, ka ekonomikai ir svarīgi, lai nekustamo īpašumu tirgus atdzīvotos, bet svarīgi ir kā. «Nevajag uzstādīt par pašmērķi nekustamo īpašumu tirgus atdzīvināšanu. Ja mēs ražosim, cilvēkiem būs darbs, viņi jutīsies stabili un viņi atdzīvinās arī nekustamo īpašumu tirgu,» saka K. Anckalniņš.