Tā visapkārt Baltijas jūrai ir radušās līdzīgas mazsālīta laša vai gravadlax (skandināvu versija par mazsālītu lasi, viņi parasti bez sāls un cukura izmanto arī dilles un svaigu biešu sulu) versijas.
Savukārt Dienvidamerikā, Polinēzijā un Klusā okeāna salās jēlu zivi vajadzēja sagatavot nedaudz pamatīgāk, bet tas nebūt nenozīmē sarežģītāk. Jēlu zivi iemarinēja jeb «izcepa» citrusu augļu sulā. Tajā esošā skābe uz zivs gaļas olbaltumvielām iedarbojas ļoti līdzīgā veidā, kā tas notiktu termiskās apstrādes procesā. Šāds pagatavošanas veids ir pamatā tradicionālajiem ēdieniem sevičei (ceviche), tiradito un kokondai.
Šai metodei derēs svaigas, tikko ķertas zivis. Parasti izmanto sālsūdens zivi ar baltu gaļu un stingru struktūru, kas nav pārāk trekna, - asarveidīgās un plaužveidīgās zivis (zeltaino jūras karūsu jeb doradu). Latvijā var izmantot arī Baltijas lasi, kam ir maiga garša, viegli mēļa gaļa, kas apstrādes procesā kļūst balta. Protams, var arī izmantot Norvēģijas audzētavu lasi.
Nederēs makrele, siļķe, sardīnes, stavrida, lufars un citas treknās zivis. Nederēs arī mazas zivis ar maigu un mīkstu tekstūru, piemēram, salaka, plekste, jūras mēle, jo citrusu augļu marināde tās darīs gumijotas, pārslainas vai arī tās zaudēs savu struktūru un izjuks. Zivi izfilē, tajā nevar palikt ne asakas, ne ādas gabali, ne arī tumšā asinslīnija. Ar pinceti izvelk ārā arī visas mazās asakas. Fileju sagriež šķēlēs vai gabalos. Citrusu augļu marinādei tradicionālākie ir laimi, bet izmanto arī citronus, citrusu augļu sulu maisījumus. Laimiem, kas nogatavojas dabiskos apstākļos, ir mazliet saldena nots, ko man nav izdevies atrast Latvijā nopērkamajos laimos, tāpēc laimus izspiež ļoti saudzīgi, lai sulā neiekļūst rūgtums no to mizas baltās daļas, un pievieno šļuku apelsīnu sulas.
Marinādei ir jābūt dāsnā daudzumā. Receptēs ir dažādas attiecības - no pusglāzes sulas uz 450 g zivs līdz pat 15 laimiem uz 600 g zivs. Zivs gabaliem ir brīvi jāpeld marinādē, lai tā uz tiem iedarbotos no visām pusēm. Ja marinādes būs par maz, zivs cieši kopā saspiedušies gabali saglabāsies jēli.
Marinēšanas ilgums - no pārdesmit minūtēm līdz vairākām stundām. Ieteikums ir pavisam vienkāršs - pagaršot. Citrusu augļu sulas iedarbību ir viegli pamanīt, jo baltās zivs viegli caurspīdīgais gaļas tonis kļūs necaurspīdīgi pērļu balts. Mainās arī tās struktūra - tā kļūst sausāka un stingrāka. Pārmērīgi marinējoties, zivs struktūra sairst un sadalās pa šķiedrām.