_Brainstorm_ un _Instrumenti_ bija divi Latvijas kolektīvi, kas piektdien uzstājās otrajā ikgadējā Tallinas mūzikas nedēļā - mūzikas industrijas forumā, kas pulcē nozares profesionāļus no Baltijas un Ziemeļvalstīm, kā arī menedžerus, izdevējus un festivālu programmu veidotājus (_Sonar_, Glastonberija, _The Great Escape_, Le Printemps de Bourges, _EuroSonic_ u.c.) no visas pasaules.
Šīs reportāžas fokuss - Brainstorm perspektīvas internacionālā mērogā. Martā grupa izdeva albumu Years and Seconds, kas ir latviešu CD Tur kaut kam ir jābūt un krievu CD Šag «angļu brālis». Nupat nospēlēti koncerti Londonas Jazz Cafᅢᄅ un mūzikas konferencē South by Southwest (SXSW) Teksasas štata Ostinā. «Mērķis ir atrast auditoriju albumam un koncertiem,» skaidro Prāta vētras starptautisko attiecību menedžere Guna Zučika. «Kad iznāca albums Online (2001), neviens nespēja iedomāties, ka dziesma Maybe kļūs par superhitu Polijā. Kad atrodi savu auditoriju, tu strādā šai auditorijai. Un, piemēram, konference SXSW, kas pavasarī notiek ASV, ir pasaules notikums, kas nav domāts tikai amerikāņu tirgum. Tur var parādīt sevi kaut vai industrijas speciālistiem no Zviedrijas un citām Eiropas valstīm. Latvijas grupas reti piedalās tādos «paraugdemonstrējumos»,» saka Guna Zučika. Jūnijā albums Years and Seconds digitālajā formātā būs pieejams pasaules lielākajos interneta veikalos iTunes un Amazon.
Lielbritānijā izredžu nav?
«Baltijā ir tikai divi vārdi, kas sevi nopietni pieteikuši starptautiskajā arēnā, - komponists Arvo Perts un grupa Brainstorm,» vienā no Tallinas mūzikas nedēļas diskusijām teica koncertu industrijas eksperts Niks Hobss (viņš «piegādā» ārzemju zvaigznes Latvijas koncertaģentūrai Positivus Music un tās rīkotajam festivālam Positivus Salacgrīvā; N. Hobss ir viens no pirmajiem koncertu rīkotājiem, kurš kopš 90. gadu sākuma intensīvi darbojas Austrumeiropas plašumos, aptverot teritoriju no Polijas līdz Turcijai). Mūzikas menedžeris Pols Čītems, kurš šogad veido festivāla programmu mūzikas industrijas forumam Popkomm Berlīnē, sarunā ar Dienu atzīst, ka, pirmo reizi dzirdot Lasvegasas kvartetu The Killers, bijis pārliecināts, ka tas ir Brainstorm.
Gunas Zučikas aktivitātes Brainstorm vārda popularizēšanā slavēja Glastonberijas festivāla un jauno grupu festivāla The Great Escape (Braitona) programmas veidotājs Martins Elborns: «Viņa mani tik aktīvi aicināja uz Brainstorm koncertu Tallinā, ka es nevarēju to ignorēt.» Kāds ir Martina iespaids par redzēto? «Lielbritānijā grupai Brainstorm izredžu tikpat kā nav, milzīgu popularitāti tur tā negūs. Iespējams, grupas mūziķi var pelnīt miljonus, ja viņiem izveidosies sadarbība ar labu izdevniecību, kas piedāvās Brainstorm dziesmas citiem izpildītājiem. Britu klausītājiem uzreiz ir skaidrs, ka angļu valoda šim kolektīvam ir svešvaloda. Franču akcents mums šķiet seksīgs, norvēģi un zviedri dzied gandrīz ideāli - ar viņiem mums nav uztveršanas problēmu,» uzsver Martins Elborns. Viņš tomēr sola, ka aicinās Brainstorm spēlēt kādā no mazākiem britu festivāliem.
Niks Hobss piekrīt M. Elborna viedoklim un iesaka Brainstorm koncentrēties uz Vācijas un Ziemeļvalstu tirgiem. «Poproka grupai, kas vēlas gūt panākumus lielajos tirgos, ir divi ceļi. Pirmais - visos iespējamajos veidos stiprināt attiecības ar faniem. Otrais - iedarbināt milzīgu «komercmašīnu», kā to izdarīja Lēdija Gāga. Skaidrs, ka Brainstorm nevar būt tik komerciāli orientēta grupa.» N. Hobss norāda: Brainstorm koncerts Londonā bija izpārdots, taču auditoriju veidoja «ekspati» - Lielbritānijā dzīvojošie latvieši: «Ja diasporas pārstāvji ņemtu līdzi angļu draugus, ja koncertu noskatītos britu žurnālisti, par to uzzinātu plašāka auditorija.»
Smagās artilērijas parāde
Latviešu bija daudz arī Brainstorm koncertā Tallinas Rock Cafᅢᄅ - tā bija «ekskluzīva» iespēja redzēt grupu uz kluba skatuves. Vēl viens bonuss: iesildītāji - pandu duets Instrumenti, kura dziesma Life Jacket Under Your Seat skan Igaunijas radiostacijās. Renārs Kaupers, it kā reaģējot uz saucieniem «Latviski!», angliski teica, ka Tallinā tomēr ieradās Brainstorm, nevis Prāta vētra: «Londonas koncertā 95 procenti skatītāju bija latvieši, šeit - aptuveni 50/50. Taču pat Londonā programmas pirmo daļu nospēlējām angliski.» Tallinas klubā ažiotāžu noteikti radīja ne tikai latviešu klausītāji.
Latvijā Brainstorm vienmēr demonstrē dārgu šovu desmitiem tūkstošu cilvēku, izbraucienos mūziķi spēlē klasisku rokkoncertu bez specefektiem. Dziesmas no tā tikai iegūst, mainās muzikāli akcenti. Skanējums kļūst blīvāks, spēcīgāks. Protams, dzirdēt albuma Tur kaut kam ir jābūt hitus angļu valodā tikai tagad - divus gadus pēc oriģinālversiju pirmatskaņojuma - un uztvert tās par «jaunumu» liekas jocīgi.
Grupa šo materiālu uz skatuves «reanimē» ar patiesu un enerģisku prieku - it kā šīs dziesmas sacerētas pa ceļam uz Tallinu. Un tikai mūziķu perfekti noslīpētais profesionālisms ļauj noprast, ka šīs «partitūras» viņiem jau sen ir zināmas. Igaunijas publiku līdz ekstāzei noved albumu Four Shores/Četri krasti, A Day Before Tomorrow/Dienās, kad lidlauks pārāk tāls un Online/Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas grāvēji. Par prieku latviešiem dzimtajā valodā tiek nospēlēta Bronza (opuss, kas tulkojumā, šķiet, zaudējis daļu burvības), Ziema (bilingvāli), Lidmašīnas un Čiekuri. Dziesmas Skoļzkije uļici vietu koncertrepertuārā ieņēmusi Na zare, kas ierakstīta kopā ar dramaturgu un aktieri Jevgeņiju Griškovecu un grupu Bigudi. Smagās artilērijas parādi Brainstorm «eksportšovā» turpina Maybe, Colder, My Star un melodramatiskā kulminācija Welcome To My Country. Gribat to visu dzirdēt? 10. aprīlī jums jābūt klubā Forum Palace Viļņā.