Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +1 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Kā ilgāk saglabāt jaunu

Maize ledusskapī, dilles pulverūdenī, aspirīns puķu vāzē - šie un vēl citi padomi bieži dzirdēti, lai pagarinātu dažādu lietu un produktu mūžu. Bieži vien tiem nav nekāda zinātniska pamatojuma, ir tikai no mutes mutē vēstīta patiesība, puspatiesība un mīti.

Meklējot atbildes uz šiem jautājumiem, Diena veica pāris eksperimentu, runāja ar patērētājiem un ražotājiem, vēroja un priecājās par diena.lv lasītāju iesūtītajiem padomiem. Jāteic, ka daudzas no iepriekš dzirdētajām lietām apstiprinājās, uzzinājām šo to jaunu, bet veiktais eksperiments cerības neattaisnoja. Būtiskākā atziņa, kas par šo tēmu nāk gan no speciālistiem, gan no lasītājiem - galvenais jau no mazotnes iemācīt pareizo attieksmi pret lietām. Un pareizi glabātas un rūpīgi koptas tās kalpos daudzus gadus un varbūt pat nākamajai paaudzei atgādinās par viņu senčiem, atsauks atmiņā kādas īpašas atmiņas vai atgādinās par zīmīgiem notikumiem. Turklāt, pameklējot informāciju par to, kā mājas apstākļos daudzas lietas var paveikt paši, radīsies iespēja arī ietaupīt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Lasītājs diena.lv iesaka, kā ar pavisam vienkāršu paņēmienu pirms daudziem gadiem ražotu ādas portfeli padarīt arvien kā jaunu: «Ar rīcineļļu rūpīgi kopjot sev dārga, nu jau mūžībā aizgājuša radinieka studiju laika ādas portfeli, tas joprojām ir «dzīvs».» Mākslinieciskās ādas apstrādes meistare Inese Kāpiņa saka, ka ādas somas vai jakas var iesmērēt ar svaigu govs pienu, var ieziest ar rīcineļļu, kurai pievienota pilīte ožamā spirta, šim mērķim var izmantot arī bišu vasku. Ādas cimdus tāpat kā rokas var ieziest ar roku krēmu, un tas būs krietni lētāk, nekā veikalā nopērkamos speciālos ādas kopšanas līdzekļus.

Bazilika balons ledusskapī

Interneta portālā espati.lv lasītājs Niks raksta: «Tirgū ar veļas pulveri sadzirdinātas dilles atdzīvojas kā terminatori - ilgi izskatās brangas un veselīgas.»
Negribas ticēt, tomēr dodos uz Rīgas Centrāltirgu, kur, pērkot no Itālijas ievesto diļļu buntīti, mēģinu noskaidrot, kā šos zaļumus saglabāt svaigus. Pasmaržoju buntīti, smaržo pēc dillēm, no veļas pulvera ne smakas. Arī garšo labi. Pārdevēja man iesaka mājās diļļu buntīti ielikt ūdenī (klāt tam gan neko nevajagot pilināt!), virsū uzsiet celofāna maisiņu, lai gaiss netiekot klāt. Protams, vislabāk tās glabāt vēsumā, ilgāk nesavītīs.
Vecbebru profesionālās vidusskolas ēdienu gatavošanas pasniedzēja Zinaīda Bāra zaļumus iesaka glabāt ietītus mitrā papīra salvetē ledusskapja apakšējā plauktā. Turpretī gurķus un tomātus tieši nevajag glabāt ledusskapī, - tie ātri zaudē garšas īpašības.
Bet, lai baziliks ilgāk saglabātos svaigs un smaržīgs, maisiņā, kur tas ielikts, vajagot iepūst gaisu, aizsiet maisiņu ciet un šo «balonu» likt ledusskapī.

Zema temperatūra aizkavē pelēšanu

Esmu dzirdējusi, ka maizi, lai tā ilgāk saglabātos svaiga, glabā ledusskapī, nevis maizes kastē.
«Maiznieki patiešām apstiprina šo patiesību,» Dienai saka Fazer maiznīcas komunikāciju direktore Baiba Gulbe. Maize ir pārtikas produkts, kura derīguma termiņš, salīdzinot ar daudzām citām pārtikas precēm, ir īss - trīs līdz sešas dienas. Vienīgā iespēja maizi saglabāt ilgāk ir to turēt zemā temperatūrā, piemēram, ledusskapī, tā aizkavējot mikroorganismu attīstību jeb maizes pelēšanu.

Aspirīns ilgākam mūžam

Lai grieztos ziedus vāzē ilgāk saglabātu svaigus, dārzkopji iesaka mazliet paķīmiķot.
Puķu vāzē var iemest tabletīti askorbīnskābes vai aspirīna, jo skāba vide nogalina baktērijas. Puķu ūdenim vāzē var pievienot pāris tējkarošu citrona sulas vai ingvera. Derēs arī citas vielas, piemēram, ja ir daudz ziedu un tie būs jāliek vairākās vāzēs, uz 10 litriem ūdens pievieno vienu ēdamkaroti etiķa esences. Ziedu ūdenim var piepilināt pāris pilienu kamparspirta vai glicerīna. Gandrīz visi ziedi pozitīvi reaģē uz ūdenim pievienotu cukuru. Optimālā koncentrācija - ap 3%. Var pievienot ūdenim citronskābi vai kālija permanganātu (zilos graudiņus), iegūstot vieglas koncentrācijas šķīdumu (citronskābe 0,04%, zilie graudiņi 0,05-0,4%). Visi šie līdzekļi gan derīgi, kad grieztie ziedi vēl plaukst. Ja tie izplaukuši, šīm vielām vairs nav nekādas iedarbības.

Bez nosaukuma

No savas bērnības atceros mītu par to, ka zeķubikses, kas pirms vilkšanas kādu laiku paturētas saldētavā, kļūstot izturīgākas.
Arī šodien tas ir aktuāli, tāpēc ķēros pie eksperimenta - nopirku divus pārus vienādu zeķubikšu. Pirmās uzvilku bez saldēšanas un, pateicoties vienām «plēsonīgām» kurpēm (dāmas mani sapratīs), dienas vidū pirkstu galos tās bija cauras. Otras nakti noturēju saldētavā, no rīta vilku kājās un, lai viss būtu godīgi, āvu tās pašas kurpes. Eksperiments neattaisnojās, arī saldētās zeķubikses jau dienas vidū bija cauras. Lielākā zeķu ražotāja Aurora Baltika tehnoloģes Dienai arī apgalvoja, ka zeķu izturības pārbaudei saldētavā nav nekāda zinātniska vai tehnoloģiska pamatojuma.

Zupa no bērzu sulām

Mežkopis Māris Augstkalniņš no Babītes novada žurnālā Dienas Ēdieni iesaka - lai ilgāk saglabātu bērzu sulas, bet mājās nav pagraba, tās sapildītas burkās vai pudelēs ar kārtīgi nosietiem vākiem var ierakt zemē.
Ēdienu gatavošanas pasniedzēja Zinaīda Bāra no Vecbebriem pieļauj, ka, ieraktas zemē, kur visu vasaru ir tumšs un nemainīga temperatūra, tās droši vien labi saglabājas. Taču viņa uzskata, ka sulas jādzer svaigas. «Un būtu grēks arī tēju, kafiju un pat zupu vārīt ūdenī. Tam šobrīd lieliski der bērzu sulas.»

Zobu pasta rotaslietām

Rotaslietas nevar glabāt vienā kārbā, jo sudrabs oksidējas, bet bižutērija zaudē spožumu. Ja nevar glabāt atsevišķās kastītēs, tad tās jāliek vismaz atsevišķos maisiņos (ieteikumi no portāla epadomi.lv). Lai rotas ilgāk kalpotu, tās rūpīgi jākopj. To tīrīšanai lieti noder vairākas mājas receptes. Karstam ūdenim piejauc šķidrās ziepes un nedaudz ožamā spirta (200 g šķidruma 5 g šīs vielas). Tīrāmās rotas sārmā un ar zobu birsti nomazgā. Zelta un sudraba ķēdītes, gredzenus bez dārgakmeņiem var apmēram 20 minūtes pavārīt. Šādi apstrādājot, gaisa burbulīši sārma šķīdumā «izsit» no rotām vissīkākos netīrumus. Nedrīkst vārīt bižutēriju un rotas, kurās iestrādāti akmeņi. Noder arī zobu pasta, ar kuru saziež rotas un ar birsti uzmanīgi izbirstē. Rotu tīrīšanai nedrīkst lietot abrazīvos pulverus, saimniecības pastas, tīrīšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir skābe.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?