Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Kad kaimiņš sen jau ir mūmija

Vienmēr ir ļoti kluss, nemēslo kāpņu telpā, neappludina apakšstāva īrniekus, neviens neatminas, ka viņu kādreiz būtu redzējis. Aptuveni tā varētu izskatīties ideālā kaimiņa apraksts. Taču šādu īpašību kopums var liecināt arī par mazāk patīkamu scenāriju - blakus dzīvoklī jau sen guļ aizmirstas personas līķis.

Līķim aug parāds

Februāra otrajā pusē Rīgā, kādā Raņķa dambja dzīvoklī, konstatētas mumificējušās cilvēka atliekas. Tās telpā, iespējams, atradās jau vairāk nekā piecus gadus un pavadītu tur vēl tikpat, ja vien minēto dzīvokli gada sākumā neuzlauztu zagļi.

Kaimiņi trauksmi par aizdomīgu smaku un augošiem parādiem cēla vēl 2013. gadā, taču, kā norāda SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) pārstāve Santa Vaļuma, viņi toreiz neko lietas labā izdarīt nevarēja: «Pēc vairākkārtējām sūdzībām veicām apsekošanu dzīvoklī - klauvējām pie durvīm, un netikām tur ielaisti. Tad iesaistījām policiju, jo tikai viņi ir tiesīgi uzlauzt durvis ārkārtas situācijās. Policisti klauvēja, jautāja kaimiņiem, bet viņi teica, ka sen neko neesot redzējuši, visticamāk, tur neviens nedzīvojot. Tika izlemts neuzlauzt durvis.» Deklarētā persona bija darbspējas vecumā, tāpēc varēja pieņemt, ka tā vienkārši pametusi dzīvokli, lai, piemēram, peļņas nolūkos dotos uz ārzemēm.

Neilgi pēc tam RNP vērsās tiesā pret šo īrnieku, kura parāds nu jau bija izaudzis līdz 6000 eiro. Process joprojām nav noslēdzies. Ja tiesa lemtu par labu izlikšanai, būtu iemesls uzlauzt durvis un konstatēt līķi daudz agrāk. Tieslietu ministrijā Diena noskaidroja, ka šādas tiesvedības parasti ilgst gadu. Kāpēc konkrētā civillieta ieilgusi, nav skaidrs.

Šobrīd sākts kriminālprocess, kurā jānoskaidro mirušā identitāte un nāves iemesls. «Mēs nezinām, vai tas ir pats īrnieks, vai tomēr kāds radinieks, paziņa, kuram ļauts tur dzīvot,» paskaidro S. Vaļuma.

Mūmija neierodas tiesā

Šis nav pirmais gadījums Latvijas vēsturē, tādas situācijas bijušas arī agrāk. Piemēram, 2012. gada nogalē kāda kundze Liepājā bija nepatīkami pārsteigta, kad, atverot sava nule izsolē iegādātā dzīvokļa durvis, ieraudzīja mumificētu līķi, kurš, kā vēlāk izrādījās, tur gulēja jau vairākus gadus.

Līdzīgu pieredzi 2011. gadā guva Ogres daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji, kuri ziņoja par nepatīkamu smaku blakus dzīvoklī. To ierodoties konstatēja arī policijas darbinieki. Gandrīz uzreiz bija skaidrs, ka specifiskais smārds izdalās no līķa. Iekļūstot dzīvoklī, fakts apstiprinājās. 80 gadu vecais vīrs bija miris jau divas nedēļas.

Savukārt pērnā gada nogalē absurda situācijā nonāca Sarkanā Krusta darbiniece. Viņa, satraucoties par savu veco klienti, izsauca policiju. Likumsargus toreiz vairāk interesēja, kurš maksās par durvju remontu, ja tās uzlauzīs un izrādīsies, ka iekšā viss ir kārtībā. Kundze nepadevās un vērsās pie raidījuma Degpunktā. Pēc tam, kad notikuma vietā ieradās filmēšanas komanda, durvis tomēr uzlauza un telpā atrada pensionāres līķi. Iespējams, izdarot to ātrāk, personu būtu iespējams glābt.

Likums nosaka, ka policija bez atļaujas ielauzties privātīpašumā var vienīgi tad, ja ir apdraudēta citu cilvēku dzīvība, ja persona izvairās no izmeklēšanas, tiesas vai soda izciešanas, ja bezvēsts prombūtnē atrodas nepilngadīga persona, stihisko nelaimju un citās ārkārtējās reizēs, kad apdraudēta personu un sabiedrības drošība.

Pensionārus neapciemo

Pirmajā gadījumā, iespējams, persona bija darbspējas vecumā, taču pārējie mirušie bija veci cilvēki. Kā Dienai pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice, sociālie dienesti neapseko visus pensionārus: «Ja persona ir sociālā dienesta klients, tad viņš obligāti ir jāapseko. Dodamies uz mājām arī tad, ja kaimiņi, draugi vai kāds cits ziņo, ka kaut kur nepieciešama palīdzība, taču mēs varam tikai klauvēt, zvanīt pie durvīm. Ja tās netiek atvērtas, atstājam kontaktinformāciju, kur vērsties pēc palīdzības. Visus vecos cilvēkus mums šobrīd nav iespējams apsekot.» Līdzīgu atbildi Dienai sniedza arī citu pilsētu sociālie dienesti - apsekoti tiek tikai klienti vai personas, par kurām saņemta informācija. Labklājības ministrijas pārstāve Maruta Pavasare uzskata, ka situācija ir jālabo: «Būtu nepieciešams apzināt vecos, vientuļos cilvēkus, personas ar invaliditāti un viņu vajadzības, kas būtu viens no uzdevumiem sociālā darba kopienā. Taču šobrīd neviens tiesību akts neuzliek par pienākumu pašvaldībām metodiski ar to nodarboties.»

Nav skaidrs, cik daudz mirušu personu joprojām aizmirstas guļ daudzdzīvokļu namos - nav iestādes, kuras atbildībā būtu apsekot visos vecos, vientuļos vai sen nemanītos cilvēkus.

M. Pavasare pauž viedokli, ka Labklājības ministrijai kopā ar Iekšlietu, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības un Tieslietu ministrijām vajadzētu izstrādāt procesa shēmu, lai sabiedrība, tajā skaitā sociālie dienesti, zinātu, kā rīkoties šādās situācijās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?