Tautai patīk pačīkstēt
Latviskajā dzīves ziņā ir iekodēta sekošana līdzi dabas lietām, Mēness ritmam. Jau 1688. gadā S. Gūberts rakstījis: «Neviena tauta gan laikam neierīko savu darbu rūpīgāki pēc Mēneša kā latvieši.» Kalendāro dabas ritmu ievērošanu nosaka arī vietas īpatnība, uzskata Kristaps Baņķis. «Tradicionāli uzskata, ka esam Jaunavas zīmē - tie rūpīgie, prātīgie, čaklie. Bet tā kā atrodamies uz robežas, kur 23. septembrī Jaunava pāriet Svaru zīmē, tomēr esam saulgriežu cikla tauta. No Jaunavas mums kā svarīgs dots viss dabiskais, kas no dabas, bet Svaru ietekmē esam tendēti uz skaistuma mīlestību, tāpēc rūpējamies par savu stūrīti, savu zemi. Tas viss iekodēts nācijā.» Kā novērojis astrologs, arī no numeroloģijas viedokļa latviešiem līdz ar materiālajām lietām svarīgs ir izteikts garīgums.
Pašlaik pensijas vecumā esošo grupa - cilvēki briedumā, kam uzkrāta liela pieredze, - atbilst planētai Saturns. Saturnu, kura cikls ilgst 29,5 gadus, raksturo tādas īpašības kā pieredze, rūgtums, vilšanās, arī secinājumi un diemžēl sagurums no dzīves. Jaunajiem piemīt Saules un Marsa enerģija - viņiem jācīnās, jāiet, nav laika -, turpretim pie Saturna laiks apstājas, uzdodot jautājumu: «Kāda ir jēga?»
Pensijas vecuma grupai raksturīgi meklēt gan vainīgos, gan atbildīgos ārpus sevis. Kādu, kas varētu palīdzēt. «Jaunie, kas tagad cīnās paši, no valsts vairs negaidīs ne pensiju fondus, ne palīdzību. Latvijai vispār nav stabila horoskopa, lai to gaidītu. Garantētas pensijas ir zināma palieka no iepriekšējās sistēmas. Jaunajā viss ir plūstošs un mainīgs, garantiju nav. Viss, kas attiecas uz tipiski saturnisko, piemēram, uzskatīt, ka par reiz padarīto kaut kas pienākas, vairs nestrādā,» norāda K. Baņķis. Latviešiem esot tipiski - uz lietām raugoties no jebkuras puses, vienmēr atrast problēmas. «Tautai patīk pačīkstēt, pasūroties, tas izriet no latviskās Jaunavas zīmes,» uzskata astrologs. Patiesībā pensijas vecuma ļaudīm, kuri jau saņem valsts pensiju, būtu pamatots iemesls justies tomēr apmierinātiem ar dzīvi, jo viņiem ir pensija!
Kā bangojošs okeāns
Kāpēc tieši pilnmēnesī daudzi kļūst uzbudinātāki, kašķīgāki, neiecietīgāki?
Kristaps Baņķis to skaidro ar cilvēku dalījumu četrās stihijās. Uguns (Auns, Lauva, Strēlnieks) - tie, kuri paši cenšas ietekmēt procesus. «Uguns stihija ir Saules cilvēki. Kad Saules nav, viņi kļūst nīgrāki, jo Saule ir viņu Dievs - svarīgs enerģijas avots.»
Savukārt ūdens stihijas pārstāvji (Vēži, Skorpioni, Zivis) ir Mēness cilvēki - jau pēc būtības jūtīgi, emocijas mainās pa dienām, pa stundām.
Pilnmēnesī zemā līmenī tā ir nepatika pret visu, bet augstā līmenī - visnotaļ radošs. Viss atkarīgs no enerģijas - vai tā pozitīva vai negatīva.
Saulei pietuvinātā stihija ir gaiss (Dvīņi, Svari, Ūdensvīri), savukārt Mēnesim - ūdens stihijai - Zemes cilvēki (Jaunava, Mežāzis, Vērsis). Emocionālāk, cenšoties ietekmēt procesus un iesaistoties diskusijās, kā uzskata astrologs, parasti izpaužas Vēži, Zivis, Jaunavas un Skorpioni. «Bet ne katrā mēnesī. Piemēram, novembrī, kad pilnmēness būs 28. datumā, turklāt gaidāmi arī divi aptumsumi, jūtīgi būs arī visi uguns stihijas pārstāvji. Jūtīgi ir tie, kuru zodiaka zīmē iekrīt pilnmēness. Faktiski mēs visi redzam Mēnesi un visi esam jūtīgi, tikai ne visos pilnmēnešos.» Vēži gan vienmēr reaģējot uz jebkurām dabas svārstībām.
Realizējies ir mierīgs
Kā norāda astrologs, ne vienmēr izprotam un izmantojam Mēness ritmu. Gada ritmā jaunā Mēnesī cilvēks un viņa organisms ir vājš - jo īpaši tas skar vīriešus. «Cilvēks ir kā alā - bailīgs, nezina, kā izpausties.» Mēnesim augot un attīstoties, visi organismi aug, un cilvēkos aug arī optimisms.
Pirmās trīs dienas pēc jauna Mēness ieteicams plānot darbus turpmākajam mēnesim. Tām seko apmēram 10 dienas, kurās rīkoties.
Maksimālā enerģija ir pilnmēnesī - šis laiks mērāms kā divas dienas uz vienu un divas dienas uz otru pusi no kalendārā atzīmētā datuma. Tas ir brīdis, kurā, ja cilvēks iepriekšējā mēnesī nav realizējies, spontāni itin viss, visa nesakārtotība laužas uz āru kā bangojošs okeāns.
«Vieni pārmetīs emocionalitāti, astrologs secinās, ka uz cilvēkiem iespaidu atstās, teiksim, Mēness kādā no ūdens stihijas zīmēm, bet mediķi nospriedīs - vainojami veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi. Viens un tas pats, tikai dažādās valodās,» secina astrologs un piebilst - ja pilnmēnesī cilvēks ir mierīgs, tā ir laba pazīme. «Tā liecina, ka iepriekšējā mēnesī cilvēks ir realizējies, izspiedis no sevis maksimumu un ir tukšs no negācijām,» saka K. Baņķis.