Slimība var skart jebkuru suni un kaķi, taču biežāk šo infekciju sastop dalmāciešiem, pūdeļiem, Džeka Rasela un Jorkšīras terjeriem, kā arī persiešu šķirnes kaķiem.
Infekcijas avots ir slimie dzīvnieki, viņu kopšanas inventārs un apkārtējā vide, kurā slimie dzīvnieki uzturas. Slimības ierosinātājas sporas spēj saglabāt inficēšanas risku gandrīz divus gadus. Inficēties iespējams, kontaktējoties tieši ar sēnītes sporām. Ir dzīvnieki, kuri slimības pazīmes neuzrāda, bet ir hroniski šo sporu nēsātāji. Ja suns vai kaķis ir vesels, ar spēcīgu imūnsistēmu un viņam regulāri tiek veikti nepieciešamie profilaktiskie pasākumi, sastopoties apkārtējā vidē ar slimības ierosinātāja sporām, dzīvnieks var nesaslimt.
Suņu un kaķu īpašnieki kā pirmās slimības pazīmes pamana apmatojuma izkrišanu, uz dzīvnieka sejas, ausīm vai priekšķepām parādās neapmatoti apaļi, zvīņaini laukumi, kuri laika gaitā kļūst arvien lielāki. Šie laukumi suņiem un kaķiem parasti neizraisa niezi, tomēr ir dzīvnieki, biežāk pieauguši kaķi, kuriem novēro neciešamu niezi. Bojātā vieta var būt un var nebūt iekaisusi. Kailā ēde var attīstīties arī nagos, izraisot nepareizu un deformētu nagu augšanu.
Ja mājās ir vairāki dzīvnieki un kādam no tiem ir diagnosticēta kailā ēde, slimais dzīvnieks jāizolē no pārējiem četrkājainajiem. Ārstēšanas atvieglošanai nereti jāapcērp kaķa apmatojums. Ļoti svarīga ir apkārtējās vides dezinfekcija.
Lai iznīcinātu sēnītes sporas un novērstu atkārtotu inficēšanos, rūpīgi jāiztīra visa māja. Lai izsargātos no kailās ēdes infekcijas, Latvijā iespējams arī vakcinēties. Vakcīna pasargās pret dermatofīta Microsporium canis slimības izraisītāju, kas ir viens no biežākajiem infekcijas izraisītājiem.
Par kailās ēdes diagnostikas un ārstēšanas metodēm noteikti jākonsultējas ar savu veterinārārstu, viņš noteiks precīzu diagnozi un sniegs norādījumus, kā rīkoties tālāk. Kailās ēdes ārstēšana ir ilglaicīga. Parasti nepieciešamas gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojamas zāles. Uzmanību! Inficētie dzīvnieki jāaprūpē ar cimdiem, un rokas pēc tam ļoti rūpīgi jāmazgā.
Jāatzīmē, ka šī slimība var skart arī cilvēkus. Īpaši bīstama kailā ēde ir tiem, kuriem jau ir kāda slimība, nomākta imūnsistēma. Klīniskās pazīmes cilvēkam ir līdzīgas kā saslimušajiem dzīvniekiem. Uz ādas parādās apaļas formas niezoši zvīņveida plankumi, tajās vietās izkrīt mati, nagi kļūst biezi un dzeltenīgi. Ja ievērojat šādas pazīmes, obligāti jākonsultējas ar ģimenes ārstu un dermatologu.
*Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste