Trauslas sieniņas
Visbiežāk deguna asiņošanas cēloņi ir saslimšana ar gripu vai citiem vīrusiem, kā arī augsta apkārtējās vides temperatūra, skaidro speciālists. Izplatītas ir arī deguna traumas - bērni degunu nereti urbina, tādējādi traumējot gļotādu un izraisot asiņošanu. Piemēram, atrod kreveli, noplēš un izraisa asiņošanu. Ja nav patoloģiju, deguns asiņo tajā deguna starpsienas gļotādas daļā, kurā ir virspusējie asinsvadi un plānas asinsvadu sieniņas. Ja ir maza gļotādas trauma vai augsta temperatūra, pavisam viegli tiek traumētas asinsvadu sieniņas, izraisot asiņošanu. Līdzīgi kā pieaugušajiem, arī bērniem asiņošanu var izraisīt paaugstināts arteriālais asinsspiediens.
Kā apturēt?
Lai apturētu asiņošanu, bērnam galva būtu jānoliec uz priekšu, nevis atpakaļ. Abas deguna nāsis jāaizspiež ar pirkstiem un jātur aizspiestas 8-10 minūtes - tas ir normālais asins recēšanas laiks. A.Akers skaidro - ja galvu atliec atpakaļ, asinis pa rīkli var satecēt gremošanas traktā un sakairināt kuņģi, izraisot vemšanu. Ja asinis satek rīklē vai mutē, tās jāizspļauj ārā.
Lai apturētu asiņošanu, var izmantot vates tamponus, kuri jāsamitrina ūdeņraža pārskābē vai ar deguna pilieniem. Deguna pilieni sašaurina asinsvadus, tādēļ asiņošana pamazām mitēsies, stāsta A.Akers. Arī tamponus ieteicams turēt degunā astoņas minūtes.
Bieža asiņošana
Vai bērns var noasiņot? Dakteris stāsta, ka asins daudzums, ko bērns zaudē, asiņojot degunam, nav tik liels, kā izskatās vizuāli. Ja bērnam deguns asiņo tikai vienreiz, vecākiem par viņa veselību nav iemesla uztraukties. Taču, ja tas sāk atkārtoties regulāri un bērnam ir vēl citi veselības traucējumi, piemēram, pie sasitumiem daudz zilumu vai arī brūces, saskrāpējumi ilgi asiņo, ir obligāti jāvēršas pie ārsta un jānosaka asiņošanas cēlonis. Asinsvadu sieniņas var stiprināt, lietojot C vitamīnu.