Lai arī ārsti un vecāki nebeidz skandēt, ka neveselīgs tievums nav labs, tīņu žurnāli, mūzikas elki, filmas un citi mediji ietekmē pretējā virzienā. Pietiek vien pāršķirstīt tepat Latvijā iznākošos tīņu izdevumus - «tievuma jautājumā» tie ir nekonsekventi, pat divkosīgi. Raksti nebeidz slavināt «dvēseles skaistumu» un to, ka «katram cilvēkam savs skaistums», toties skaistās meitenes uz vāka, popdīvas un modes lapas veido tievuma kultu, izpratni, ka «skaists ir tievs».
Kāpēc pusaudzēm pārmērīgs tievums ir neveselīgs un diētas ievērot vispār nevajadzētu? Šo jautājumu uzdevām trim ekspertiem.
Anita Plūme,
Psihoanalītiķe, psihoterapeite
Kampaņveida diēta - badošanās, pārēšanās sabojā dabisko vielmaiņu, neveselīgi iespaido ķermeņa šūnas. Tās mainās un straujāk noveco. Jaunām sievietēm tiek ietekmēta spēja palikt stāvoklī. Pusaudžu vecumā izraisītie ēšanas traucējumi īpaši grauj ķermeni un psihisko veselību. Tas ir nopietns neirotisks stāvoklis. Cilvēks var sākt lietas uztvert nereāli. Iespaidojas garastāvoklis, emocionālā stabilitāte, paštēls, jo pusaudžu psihe vēl nav nobriedusi. Vērojams, ka pārņemtībā ar tievumu attiecības ar citiem cilvēkiem var sākt nešķist tik interesantas, jo rodas savs mērķis - notievēt. Cilvēks kļūst narcists, citi nav svarīgi, rodas grūtības veidot attiecības. Tas ietekmē arī seksuālās attiecības turpmāk, nevēlēšanos palikt stāvoklī un iznēsāt bērnu, jo pastāv risks - es taču būšu resna. Ēšanas traucējumi parasti novērojami jauniešiem līdz divdesmit gadiem, kas ir riskanti, jo ķermenis tikai veidojas.
Dace Matule,
Ginekoloģe un dzemdību speciāliste
Neveselīgs, apsēsts tievums bieži izraisa menstruālā cikla traucējumus, jo meitenei nav pietiekams svars atbilstoši augumam, neveidojas olšūnas. Tas nozīmē, ka sieviete nevar palikt stāvoklī. Rodas psiholoģiska problēma - meitenes noliedz sievišķību. No medicīniskā viedokļa raugoties nākotnē, meitenēm neveidojas pietiekama kaulu masa. Visu mūžu var palikt trausli kauli un būt menstruālā cikla traucējumi. Līdz divdesmit gadiem nevajadzētu domāt par diētām. Katram cilvēkam ir savs individuālais zemādas tauku slāņa biezums, un, atsakoties no tā, sevī veidojam enerģētisko disbalansu, kas izraisa menstruālā cikla traucējumus. Tos gan var novērst, bet menstruālā cikla traucējumi ir pakārtoti vispārējai ķermeņa vielmaiņai.
Andis Brēmanis,
Dietologs
Tievums, resnums, caurbirums dabiskā veidā ir gēnu spēles, no mātes vai tēva mantotas formas. Mēģinājumi ar visiem spēkiem, drastiskiem paņēmieniem dabūt kārnumu nekad nav bijuši veselīgi. Nenobriedušu ķermeni pakļaujot diētu manipulācijām, var rasties anoreksija. Uzturs nav tikai kalorijas, tas ir arī būvmateriāls, kas nodrošina šūnu apmaiņu. Veselīga diēta ir veselīgs uzturs, iekļaujot kustības. Kopā tas arī uzlabo pašsajūtu. Pusaudži grēko, ēdot un dzerot neveselīgas lietas - čipsus, dažādas uzkodas, saldos dzērienus, tas nekādā gadījumā ilgstoši nav ieteicams kā veselīgs uzturs. Arī mazkaloriju, ierobežojošās diētas tīņa vecumā nav ieteicamas. Viņiem vēl veidojas kaulu sistēma, imūnsistēma, šūnas. Tiek iespaidota arī matu, nagu veidošanās. Pusaudžiem nekādā gadījumā neieteiktu atteikties no piena un graudaugu produktiem, kas satur svarīgas vielas. Nepareizus ēšanas paradumus var regulēt ar pareizu ēšanu.#