Kad smaganu iekaisums jau progresējis, sunim no mutes sāk izkrist barība vai arī tas zaudē svaru. Uzmaniet iešķeltus, krāsu mainījušus vai trūkstošus zobus, pārliecinieties, vai nav uztūcis vai deformēts žoklis. Zobu un smaganu slimības traucē dzīvniekam ēst, ir infekcijas vārti un negatīvi ietekmē dzīvnieka labsajūtu. Uzmanība jāpievērš ilknīšiem, jo ir suņu šķirnes, kuru pārstāvjiem tie neizkrīt, bet dažiem suņiem mēdz izaugt dubultā. Neizkritušie piena zobi var traucēt šķilties jauniem, tāpēc veterinārārstam tie jāizrauj. Tas jādara arī, ja zobi pārlieku izvirzās uz priekšu. Kaķiem zobu maiņas notiek vecumā no trīsarpus līdz septiņiem mēnešiem, un piena zobi izkrīt paši.
Parasti smakojoša mute skar mazo suņu šķirņu pārstāvjus (jorkšīriešus, pūdeļus, šicū, čivavas, terjerus) un tiek ģenētiski pārmantotas vai atkarīgas no siekalu bioķīmiskā sastāva. Iemesls var būt arī zobu aplikums jeb zobakmens (kaļķa nosēdums uz zobiem) un kariess. Kad zobakmens jau izveidojies, to nevar noņemt ne ar skalošanu, ne tīrīšanu ar suku. Zobakmens ir ilgstoša zobu aplikuma veidošanās rezultāts. Ja tas netiek likvidēts, zobakmens turpina attīstīties. Tas ne tikai slikti izskatās, bet ir kaitīgs, jo var izraisīt gingivītu. Tādā gadījumā dzīvnieks cieš sāpes un var pat atteikties no barības, zaudēt dažus vai pat visus zobus. Zobakmeni noņem veterinārārsts.
Lai neveidotos mutes dobuma problēmas, svarīgi rūpēties par tā higiēnu no kucēna vecuma. Profilaksei noderēs zooveikalos un veterinārajās aptiekās iegādājamā speciālā barība, ko lieto gan pēc mutes dobuma higiēniskās apstrādes, gan profilaktiskos nolūkos. Ieteicamas arī speciālās zobu pastas (profilaktiskās un ārstnieciskās), aerosoli, želejas un mutes dobuma skalošanas līdzekļi, kas kavēs zobu aplikuma veidošanos, kalpos smaganu problēmu profilaksei, iedarbosies uz tām nomierinoši. Suņa zobu aprūpe jāsāk agri, vēl pirms kucēns zaudē savus piena zobus (4-6 mēnešu vecumā). Parasti nelielu daudzumu pastas ar zobu birstīti vai pirkstu uzklāj uz zobiem un smaganām un viegli pamasē. Pastu ieteicams lietot pāris reižu nedēļā vai katru dienu. Tā nav kaitīga norijot. Pastas var lietot suņiem un kaķiem. Noteikti sunim jādod arī speciālie kauliņi.
* Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts