Klīnikā ļoti bieži nākas saskarties ar mutes dobuma problēmām gan suņiem, gan kaķiem, un aizvien vairāk problēmas parādās tieši jauniem dzīvniekiem. Dzīvnieka mutes dobums jākopj regulāri. Šim nolūkam pieejami dažādi līdzekļi, sākot ar zobu pastām un birstītēm, beidzot ar sprejiem un pulverīšiem, kuri uzlabo mutes dobuma pH un samazina aplikuma veidošanos. Ieteicams sunim regulāri dot kaut ko grauzt, jo šī procesa laikā aplikums vismaz daļēji tiek notīrīts mehāniski. Zobakmeni pilnībā var noņemt tikai ar speciālu ultraskaņas skaleri vai instrumentiem, šeit graužamie kauliņi nelīdzēs. Lai noskaidrotu, kāda metode nepieciešama jūsu sunim, jāapmeklē veterinārārsts, kas novērtēs dzīvnieka mutes dobuma stāvokli.
Cik bieži sunim drīkst dot kaltētos kārumus (kuņģus, plaušas, trahejas)?
Kaltējumi ir labs gardums suņiem, jo tie nesatur mākslīgās piedevas, krāsvielas un garšas pastiprinātājus. Parasti tie neizraisa nekādas veselības problēmas, bet, ja vienā reizē iedosiet par daudz šo kārumu, suņa gremošanas traktam būs pārāk liela slodze, un var sākties caureja vai vemšana. Parasti caureja pāriet dienas vai divu laikā. Tomēr jābūt vērīgiem - ja suns strauji sarijies kaltētas trahejas vai kuņģus, kāda asāka daļa var iedurties un traumēt gremošanas traktu. Tādēļ atcerieties teicienu - kas par daudz, tas par skādi.
Bieži eju uz mežu staigāt ar savu suni. Man bail, ka tur saķersim daudz ērču. Negribas lietot ķīmiju, vai varu pirms katras pastaigas suni apstrādāt ar neostomazāna šķīdumu?
Šeit uzreiz gribu teikt, ka arī neostomazāns ir ķīmija, jo satur sintētiskos piretroīdus, kuri iznīcina ektoparazītus - blusas, ērces, utis, kašķa ērces u. c. Ir dzīvnieku īpašnieki, kuri iecienījuši tikai un vienīgi neostomazāna šķīdumu un ir pilnībā apmierināti ar tā darbību. Ja vien netraucē šī šķīduma specifiskais aromāts, varat ar to apsmidzināt suni, ejot pastaigā.
Vienreizēja dzīvnieka apstrāde ar neostomazāna šķīdumu nodrošina aizsardzību pret atkārtotu invadēšanos uz 2-3 dienām. Ērces aiziet bojā pāris stundās. Atcerieties, ka sagatavotais šķīdums jāizlieto 24 stundu laikā, citādi tam zūd efekts.
Cik bieži sunim jāgriež nagi? Vai var ļaut nagiem nodilt pašiem?
Pārsvarā nagi jāgriež reizi mēnesī. Protams, nagu griešanas nepieciešamība var atšķirties. Tas atkarīgs no tā, dzīvnieks regulāri tiek vests pastaigās vai brīvi dzīvo piemājas teritorijā, kur, regulāri kustoties, nagus nodeldē. Tāpat arī veciem suņiem, kuri vairāk guļ, un dekoratīvo šķirņu sunīšiem, kuri pārsvarā dzīvo dzīvoklī un pastaigu laikā vairāk tiek nesti rokās, nagi būs jāgriež biežāk.
Galvenais ieteikums ir vērst uzmanību uz tā sauktajiem piektajiem nagiem, kuri nenonāk saskarē ar zemi, līdz ar to nenodilst. Šie nagi aug, līdz izveido tādu kā gredzenu, un naga asais gals ieduras vai pat ieaug pirksta spilventiņā, radot milzīgu diskomfortu sunim. Var sākties pat nopietns iekaisums.
*Olaines veterinārā centra All4pets veterinārārste