Savulaik starp studējošajiem vēsturniekiem bija izplatīts melnā humora teiciens: «Ir fakti, ir meli, un ir statistika.» Tautas skaitīšanas datubāze var izrādīties viens no variantiem. Fakts!
Līdz pat 31. maijam pie 870 000 namdurvīm klauvēs ap 2000 tautas skaitītāju. Domājat, ka viņus sagaidīs ar tēju kā cilvēkus, kuri ieradušies pārstāvēt valsti? Nekā nebija. Tie, kuri bija izpildījuši savas saistības ar valsti tautas skaitīšanas sakarā, vairs otrreiz durvis vaļā vērt negrib. Tāpēc, ka jūtas iznerroti. Tāpēc ka firma, ar ko valsts slēgusi vienošanās līgumu par tautas skaitīšanas elektronisko datu apstrādi, ir «saputrojusi, pazaudējusi, sajaukusi». Fakts.
Tie, kuri bija saskaitījušies mūsdienu metodēm atbilstīgi, ir nikni, ka saskaitīti kā krievu multenē par kazlēnu. Nebrīnos, ka pēc tā, ka tiek paaugstināti nodokļi un tarifi, mēs, saskaitītā tauta, domājam, ka mūs atkal paņems priekšā kā cāļus rudenī. Zupai - nodokļiem. Tik daudziem ir sajūta, ka tevi paša valsts nevis aizstāv, bet dīrā ādu un saskaita nevis tāpēc, ka tā šogad dara visa Eiropa, bet, ka esi saskaitīts, lai kaut ko pieskaitītajam cilvēkam atņemtu. Vai tie ir meli?
Autorizējoties ar Swedbank internetbankas paroli, aizpildot anketu, pat saņemot paziņojumu, ka anketas aizpildīšana noritējusi veiksmīgi un dati ir saglabāti, pēc tā, kas noticis, kurš tagad garantēs, ka no kontiem lēnām nepazudīs naudiņa? Pārliecības, ka valsts aizstāvēs naudas pazušanas gadījumā, nav. Nebija gaidīts, ka elektroniski pieskaitīsies 650 000! Pie daudziem, kas saskaitījušies, kā vecos laikos nāks skaitītājs, paskaidros, ka «dati ir pazuduši un nepareizi», un lūgs to darīt atkārtoti.
Interneta skaitīšanai var ticēt? Izglītības dokumentus, laulības apliecību taču neprasīja, varēja rakstīt, ko grib, uzdevās par prezidentiem. Neveiksme. Firma, kurai tika uzticēts veikt valsts pasūtījumu tautas skaitīšanā, saņēmusi naudu un darbu paveikusi slikti jau pašā sākumā. Atmaksās atpakaļ? Ir aizdomas, ka, staigājot pa mājām, tiks saskaitītas arī jau skaitītās dvēseles un beigās statistikas datos tautas izrādīsies divreiz vairāk, nekā esam.
Daži mani draugi, kuri ir ļoti lojāli valstij, never vaļā durvis tautas skaitītājam. «Es jau saskaitījos; tā ir jūsu pašu problēma, ka dati pazuduši.» Viņi klauvējienus pie savām durvīm uztver kā traucējumu no valsts puses un never vaļā skaitītājam.
Neapmierinātību pret valsti uz savas ādas saņem ar datorsomu apkāries skaitītājs, kas vēlā vakarā ierodas darīt savu darbu. Vistipiskāk - tā ir papildu darbu uzņēmusies sieviete ar vidējo speciālo vai augstāko izglītību, šķīrusies, viena audzina vismaz divus bērnus. Tā gan ir statistika!