Vai ķiploks pasargā no ziemas laika saslimšanām? Dienas aptaujātie eksperti ir vienisprātis, ka ķiploki satur vielas, kas darbojas pret vīrusiem.
Ārstē jau tūkstošiem gadu
Ķiploks kā ārstniecisks augs pazīstams jau vairākus tūkstošus gadu - jau tad, kad tika celtas Ēģiptes piramīdas, stāsta ģimenes ārste Ilze Aizsilniece. 90.gada pētījumi liecina, ka, pateicoties aktīvajām vielām, kuras ir šajā augā, ķiploka lietošana uzturā stiprina imūnsistēmu, ķiplokiem ir nozīme gan infekcijas slimību profilaksē, gan audzēju riska samazināšanā. Ķiploks samazina arī holesterīna līmeni asinīs. Par ķiploka iedarbību ir sens ticējums, ka tas palīdz pret parazītiem, saaukstēšanos, veicina asinsriti, - tā I.Aizsilniece.
Dezinficē muti
Rīgas Stradiņa universitātes profesore Vija Eniņa skaidro, ka vīrusi nespēj pierast pie ķiploka aktīvajām vielām. Tie ķiploka klātbūtnē iet bojā, jo nespēj modificēties un vairoties no jauna, radot atkārtotas saslimšanas. Apēdot ķiploku, mutes dobums tūlīt kļūst tīrs no mikrobiem un vīrusiem, papildina fitoterapeits Artūrs Tereško. Ķiploks arī sekmē gremošanas dziedzeru darbību, veicinot skābes, žults, aizkuņģa dziedzera sekrēta izdalīšanos, novērš rūgšanas un pūšanas procesus zarnās. Tas ir svarīgi, jo zarnās un gremošanas sistēmā veidojas 80% cilvēka imunitātes, stāsta fitoterapeits.
Īslaicīga iedarbība
Vai, ēdot ķiplokus, ir iespējams izvairīties no gripas vai citām ziemas saslimšanām? P.Stradiņa slimnīcas infektologs Uga Dumpis atbild, ka ķiploka brīnumainās īpašības ir pārspīlētas.
Viņš pamato, ka laboratorisko pētījumu rezultātus nevar attiecināt uz reālo situāciju dzīvē. Viņaprāt, nav pārliecinošu pētījumu, kuri apgalvotu, ka cilvēki, kuri ēd ķiplokus, nesaslimst, piemēram, ar gripu vai kādu citu vīrusu.
Zinātniski ir pierādīts, ka ķiplokos esošā viela allicīns var saīsināt slimības ilgumu, tāpēc ķiplokus ziemas periodā labāk ēst nekā neēst, jo tajos ir vitamīni un aktīvās vielas, atbild U.Dumpis. Viņš uzsver, ka arī sīpolos ir tās pašas aktīvās vielas, kas ķiplokos, tikai sīpoli uz organismu iedarbojas vājāk.
Uga Dumpis vēl iesaka C vitamīna kapsulu dzeršanas vietā ēst dzērvenes, kā arī medu un lietot zivju eļļu.
Kā ēst ķiploku?
Der zināt, ka ķiploka aktīvās vielas noārdās, tiklīdz ķipoku izloba no apvalciņa. Tādēļ, lai nezaudētu ārstniecības auga labos ekstraktus un īpašības, to ieteicams ēst mazos daudzumos un bieži, iesaka A.Tereško. Lai aktīvās vielas saglabātu ilgāku laiku, sasmalcinātu ķiploku var uzglabāt eļļā.
Taču ķiploks ir arī kuņģi kairinošs, par tautas «ārsta» sliktajām īpašībām stāsta V.Eniņa. Kuņģa kairinošo efektu un smaržu noņem biezpiens, atklāj profesore. Tāpēc ķiploku ieteicams ēst vakarā un profilakses nolūkos visai ģimenei.