Gunārs Kūtris
Jums ir iebildumi pret izmaiņām referendumu rīkošanā. Kādi un kāpēc?
Tautas izteikšanās iespējas Latvijā ir ļoti ierobežotas. Ja līdz šim nobalsošanas izsludināšanai bija nepieciešami 30 000 parakstu, ar nākamā gada sākumu tie ir 150 000. Labi, pieņemsim, ka sabiedrības viedoklis par Latvijas iestāšanos eirozonā netika uzskatīts par obligātu, saistošu. Tomēr būtu tikai pareizi, ja tautai vispār pajautā, ko tā par šo jautājumu domā. Likumdevējs, partijas šo viedokli var neņemt vērā - galu galā arī vairākums var kļūdīties -, tomēr tad politiķiem ir stimuls darīt visu, lai nākamajās vēlēšanās cilvēki šo viņu viedokļa neievērošanu neatcerētos ar niknumu. Līdzīgi pašvaldībās. Ja nacionālajā līmenī tādi jautājumi kā valsts budžets netiek likti uz tautas balsojumu, pašvaldību līmenī tas citās valstīs ir visnotaļ populāri. Piemēram, vai jūs atbalstāt Modernās mākslas muzeja būvniecību, kas izmaksā tik un tik, vai arī citu ieguldījumu konkrētajā pašvaldībā? Nobalsošana ir daudz adekvātāka par dažādām socioloģiskajām aptaujām.
Taču, atvieglojot referenduma kā izpaušanās formu - pat ja runa ir tikai par konsultatīviem -, mēs radītu iespēju valstij naidīgiem spēkiem regulāri palielināt spriedzi sabiedrībā.
Tikpat labi var teikt, ka valdošā koalīcija, paaugstinot slieksni, ir pati sev iešāvusi kājā. Pieņemsim teorētiski, ka Saeimā vairākumu iegūst mūsu nacionālajām interesēm naidīga partija, kas pieņem attiecīgu likumu. Kā mūsu t. s. latviešu partijas iedomājas savākt tos 150 000 parakstu, turklāt par saviem līdzekļiem?
Savukārt man diemžēl nav lielu šaubu par to, ka kāda Latvijai nelabvēlīga organizācija nepieciešamo prāvo summu iegūt spētu…
Arguments, ka ik referendums izmaksā lielu naudu, nav korekts, un patiesībā tie cilvēki, kas pašreizējo kārtību uztur, būtu saucami pie atbildības par līdzekļu izšķērdēšanu. Jo kāpēc gan referendumu balsojumus nevar saskaņot ar kārtējām cita rakstura vēlēšanām?
Paskatieties - mums bija pašvaldību vēlēšanas, tad Eiropas Parlamenta, būs Saeimas.
Kur ir problēma vēlēšanu kandidātu listēm pielikt, teiksim, krāsainu lapiņu ar korekti, saprotami uzrakstītu referenduma jautājumu, kuru cilvēks, ja vēlas, var ielikt