Atklāta diskusija
Sočos, kur augstais viesis no Vašingtonas ieradās otrdien, viņš vispirms tikās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, no kura par piemiņu saņēma divus grozus ar vietējiem tomātiem un T kreklu ar Otrā pasaules kara tematiku. Pēc tam viņš pavadīja gandrīz četras stundas pie sarunu galda ar V. Putinu.
Pirms Dž. Kerija brauciena uz Sočiem ASV Valsts departaments informēja, ka sarunās ar Krievijas līderiem tiks apspriesti militārie konflikti Ukrainā un Sīrijā, kā arī kodolsarunas ar Irānu. «Šī vizīte ir daļa no mūsu centieniem uzturēt tiešu saziņu ar Krievijas augstākajām amatpersonām un skaidri izklāstīt ASV viedokli,» paziņoja Valsts departaments.
ASV un Krievijas attiecības zemāko punktu kopš aukstā kara beigām sasniedza pērn, kad Krievija anektēja Krimu un veica militāru iebrukumu Austrumukrainā. ASV uz Krievijas agresiju atbildēja ar ekonomiskajām sankcijām, kas jūtami situšas pa Krievijas kabatu. Tajā pašā laikā amerikāņiem vajadzēja sadarboties ar Maskavu, lai izbeigtu karu Sīrijā un vienotos ar Irānu par tās kodolprogrammas ierobežošanu.
Pēc sarunas ar V. Putinu Dž. Kerijs paziņoja, ka viņiem bijusi «atklāta diskusija». Viņš aicināja visas Ukrainas konfliktā iesaistītās puses ievērot februārī Minskā parakstīto pamiera vienošanos un norādīja, ka tas esot priekšnoteikums, lai atceltu sankcijas pret Krieviju. Tajā pašā laikā viņš atturējās pieminēt Krimas aneksiju.
Novērsa uzmanību
Analītiķi uzsver, ka Dž. Kerija vizīte Krievijā uztverta pozitīvi, jo, par spīti Krievijas agresijai Ukrainā, V. Putinam bijusi iespēja sevi pozicionēt kā «samierinātāju, kas ir atvērts dialogam», raksta Voice of America. «Viņš arī vēlas padomju ēras attieksmi pret Krieviju, kad tā tika uztverta kā līdzvērtīga, bet alternatīva balss Savienotajām Valstīm.»
Krievijas parlamenta augšpalātas Ārlietu komitejas vadītāja vietnieks Andrejs Kļimovs uzskata, ka amerikāņi mainot attieksmi pret Krieviju. «Iespējams, viņi mēģina mainīt kursu. Tam, ko viņi ir darījuši līdz šim (sankcijas un stingra retorika - red.), nav bijusi vēlamā ietekme uz Krieviju, tādēļ viņi maina taktiku,» politiķi citē The Christian Science Monitor.
Ar ierašanos Sočos Dž. Kerijs izdarījis pakalpojumu V. Putinam, jo viņa vizīte daļēji novērsa uzmanību no todien publicētā ziņojuma par Krievijas militāro klātbūtni Ukrainā. Ziņojuma idejas autors ir nogalinātais Kremļa kritiķis Boriss Ņemcovs.
Laikraksts The New York Times uzskata, ka Dž. Kerija vizīte bijusi riskanta, bet attaisnojama, jo ASV esot nepieciešama Krievijas līdzdalība Sīrijas krīzes risināšanā un finiša taisnē iegājušajās sarunās ar Irānu.
Savukārt ietekmīgā amerikāņu izdevuma The Wall Street Journal redakcijas slejā ar virsrakstu Kerijs ir tik ļoti jauks pret Putinu kritizēta Dž. Kerija pārlieku diplomātiskā valoda pēc tikšanās ar V. Putinu un Krimas aneksijas nepieminēšana.
«Ukraiņiem vajadzētu satraukties, redzot, ka Kerija kungs brīvprātīgi atdod viņu teritoriju ASV interešu Tuvajos Austrumos vārdā. Rietumeiropieši secinās, ka amerikāņi neiebildīs, ja viņi atvieglotu sankcijas pret Krieviju. Bet igauņi, moldāvi, poļi un citi austrumeiropieši brīnīsies, vai arī viņu teritorijas ir apspriežamas,» skarbi ironizē izdevums.
«Putins [pēc Dž. Kerija vizītes] saprata, ka var piesavināties, ko vēlas, pārciest viltus sašutumu un sankcijas un saglabāt iegūto apmaiņā pret jauniem miera solījumiem.»