2012. gada sarakstā iekļauti 1226 miljardieri, kas ir visu laiku lielākais skaits 25 gadus ilgajā Forbes veiktā apkopojuma vēsturē. Tas liecina, ka arī ekonomiskā krīze nav šķērslis, lai apķērīgi cilvēki spētu nopelnīt ievērojamu bagātību. Sevišķi veiksmīgs gads bijis tiem, kuri darbojušies augsto tehnoloģiju un modes industrijā.
Prada atgriežas
Forbes lēš, ka 72 gadus vecā telekomunikāciju biznesmeņa K. Slima īpašumu vērtība pašlaik ir 69 miljardi dolāru (36,5 miljardi latu), kas ir par pieciem miljardiem (2,65 miljardi latu) mazāk nekā pērn. Viņš ir viens no septiņiem Top 20 miljardieriem, kuru bagātība pēdējā gada laikā ir sarukusi.
Tāpat kā pērn, arī šogad saraksta otro un trešo vietu ieņem attiecīgi datorkompānijas Microsoft dibinātājs Bils Geitss un amerikāņu investors Vorens Bafets. Pēdējā gada laikā, pateicoties 10 gados lielākajai Microsoft akciju vērtībai, B. Geitsa bagātība pieaugusi par pieciem miljardiem un tagad ir 61 miljards (32,3 miljardi latu). Savukārt V. Bafeta īpašumu vērtība ir samazinājusies par pieciem miljardiem (3,2 miljardi latu) un pašlaik ir 44 miljardi (23,3 miljardi latu).
Otro gadu pēc kārtas bagātākais eiropietis ir Bernārs Arno, kurš vada franču luksuspreču kompāniju LVMH (Louis Vuitton-Moet-Hennessy). Viņš ar 41 miljardu (21,7 miljardi latu) lielu kapitālu ir ceturtais bagātākais cilvēks pasaulē. Viņam ar 37,5 miljardiem (19,8 miljardi latu) seko spāņu modes zīmola Zara izveidotājs Armansio Ortega. Arī saraksta septītajā vietā ierindojies eiropietis, kas saistīts ar apģērba ražošanu. Stēfana Pēšona, kurš vada šogad Latvijas tirgū ienākošo zviedru apģērbu kompāniju H&M, bagātība esot 26 miljardi (13,7 miljardi latu).
Pēc sešu gadu pārtraukuma sarakstā atgriezusies itāļu modes nama Prada vadītāja Miučija Prada, bet pirmo reizi sarakstā iekļauti amerikāņu apģērbu zīmolu Spanx un Under Armour vadītāji.
Tehnoloģiju portāls DigitalTrends.com uzsver, ka šogad Forbes miljardieru sarakstā iekļuvuši 90 cilvēki, kuri savu bagātību nopelnījuši, darbojoties tehnoloģiju biznesā. Vēl bez K. Slima un B. Geitsa saraksta pirmajā desmitniekā iekļuvis arī amerikāņu datorkompānijas Oracle vadītājs Lerijs Elisons, kurš ar 36 miljardiem (19 miljardi latu) ierindots sestajā vietā.
Miljardieru galvaspilsēta
Kopējā 1226 pasaules miljardieru īpašumu vērtība ir 4,6 triljoni (2,44 triljoni latu), kas ir par 2% vairāk nekā pērn. Viņu bagātības vidējā vērtība ir 3,7 miljardi (1,96 miljardi latu).
Par gada lielāko zaudētāju var uzskatīt indiešu magnātu Lakšmi Mitalu, kurš vada pasaulē lielāko tērauda ražotāju Arcelor Mittal. Kopš 2011. gada viņa bagātība sarukusi par 10,4 miljardiem (5,5 miljardi latu) un pašlaik ir 20,7 miljardi (10,9 miljardi latu). Tas esot saistīts ar tērauda cenas pieaugumu un pieprasījuma kritumu Eiropā, secina BBC.
Visvairāk miljardieru - 425 - dzīvo ASV. Nākamā ir Krievija ar 96 (pērn 101) un Ķīna ar 95 (pērn 115) miljardieriem. Ar pasaules miljardieru galvaspilsētas statusu var lepoties Maskava, kurā mitinās 78 cilvēki, kuru kapitāla vērtība pārsniedz miljardu dolāru (530 miljoni latu).
Ar 18,1 miljardu (9,6 miljardi latu) vērtiem īpašumiem Krievijas bagātākais cilvēks šogad ir uzņēmējs Ališers Usmanovs.