Atsakās pavadīt grupas
«Daudzi no mums ir pārliecināti, ka šis gads nav piemērots kāpšanai un nevienam nevajadzētu doties kalnā,» telefonintervijā ziņu aģentūrai AP sacīja šerpa, vārdā Tenzings, saucot 2014. par «Everesta melno gadu».
18. aprīļa lavīna izsauca lielāko traģēdiju, kāda Everestā piedzīvota mūsdienu alpīnisma vēsturē. Bojā gāja 13 šerpu, kas bija devušies augšup pa kalna nogāzi, lai salabotu kāpējiem paredzētās virves un sagatavotu kalnā kāpēju ceļu. Vēl trīs šerpas uzskatīti par bezvēsts pazudušiem, un, domājams, lavīna paņēmusi kopumā 16 cilvēku dzīvību.
Šerpas pārstāv tautu Nepālā, kas labi pazīst kalnus, tāpēc bieži kā gidi pavada ekspedīciju grupas ceļā uz virsotni. Šerpas izslavēti kā lieliski alpīnisti, turklāt viņu talantam ir ģenētisks pamatojums. Kalifornijas Universitātes Bērkli 2010. gadā publicētajā pētījumā secināts, ka viņiem ir vairāk nekā 30 ģenētisku priekšrocību, kas padara ķermeņus piemērotākus slodzei augstkalnu apgabalos. Viens no tiem ir EPAS1, kas pazīstams kā «supersportistu gēns», jo atbild par efektīvāku skābekļa izmantošanu organismā.
Nāvējošā aprīļa traģēdija izsauca satraukumu šerpu vidū. Vairāki vietējie gidi atteikušies pavadīt ekspedīciju grupas un pārmet Nepālas varai, ka tā no ārzemniekiem ievāc vērienīgas naudas summas par atļaujām kāpt Everestā, taču ignorē šerpu vajadzības un izlieto finanses savām vajadzībām. Ārzemju alpīnistu pavadīšana ir galvenais šerpu ienākumu avots, ļaujot trīs mēnešus ilgajā alpīnisma sezonā nopelnīt līdz 8000 dolāriem (5790 eiro), kas ir aptuveni desmit reižu vairāk, nekā vidēji gada laikā nopelna nepālieši.
Tukšais gads biedē valdību
Nav precīzu datu par to, cik daudzi no aptuveni 400 šerpām, kas atradās kalnā, pievienojušies ekspedīciju boikotam, taču vairākas lielās kompānijas, kas piedāvā alpīnisma pakalpojumus, jau paziņojušas, ka šī gada sezonu Everestā slēdz.
Valdība uzsākusi sarunas ar šerpām un ekspedīciju grupu pārstāvjiem, cerot atrisināt krīzi uz «Pasaules jumta», kā dēvē augstāko kalnu uz zemeslodes. Uz spēles likts daudz naudas, tādēļ valdība ir ieinteresēta rast kompromisu. Tikmēr pagājušās nedēļas izskaņā, ņemot vērā lielo neskaidrību ap kāpšanas iespējām, daudzi alpīnisti jau pameta Everesta bāzes nometni. Citi gaida un cer, ka tuvākajā laikā izdosies atrisināt domstarpības.
Nepālas valdība šajā sezonā kāpšanas atļaujas izdevusi 734 cilvēkiem, tostarp 400 vietējiem gidiem. Valdība paziņojusi, ka tiem alpīnistiem, kas pēc nāvējošās lavīnas izlēmuši doties prom, pagarinās izsniegtās atļaujas uz pieciem gadiem. Tas nozīmē, ka alpīnisti varēs atgriezties Everestā, atkārtoti nemaksājot nodevu. «Dažas grupas varētu doties prom, dažas varētu kāpt. Ir panākta vienošanās, ka neviens neapturēs tos alpīnistus, kas šajā sezonā vēlēsies doties Everestā,» pēc tikšanās ar šerpām ziņu aģentūrai Reuters sacīja Tūrisma ministrijas pārstāvis Sušils Ghimirs.
Alpīnisma sezona ilgst līdz maija beigām, kad sākas lietus periods, kas kāpšanu padara teju neiespējamu. Lielākā daļa alpīnistu izvēlas doties uz virsotni maija vidū, kad valda vislabākie laikapstākļi, bet vairākums kāpēju Everesta apkaimē ierodas jau aprīlī, lai pierastu pie augstkalnu retinātā gaisa. Kāpšanai piemērotais laika periods ir īss, tāpēc eksperti bažījas, ka šī gada sezona Everestā būs beigusies bez neviena veiksmīga mēģinājuma doties augšup.
Kalns slīgst atkritumos
Kopš 1953. gada, kad Everesta virsotni sasniedza pirmie cilvēki - jaunzēlandietis Edmunds Hilarijs un šerpa Tenzings Norgejs -, kalnu iekarot devušies vairāk nekā 3000 cilvēku. Everests kļuvis tik populārs, ka kalna bāzes nometnē pirmo reizi šogad izvietoti kārtībsargi, kam jāuzrauga, lai neatkārtotos pagājušā gada notikumi, kad kādas alpīnistu grupas un šerpu starpā izcēlās kautiņš.
Everestu piemeklējusi arī atkritumu problēma. Kalna pazinēji stāsta, ka, jo augstāk kāpj, jo vairāk manāmi nesavāktie atkritumi. Nepāla šogad izdeva jaunu likumu, ka ikvienam, kurš dodas augstāk par Everesta bāzes nometni, kas atrodas 5300 metru augstumā, lejup jānogādā astoņi kilogrami kalnā savākto atkritumu. Pretējā gadījumā draud barga sodanauda.