Ja lasām tikai ziņu virsrakstus, tas tiešām var pārsteigt. Bet kas te ir ļoti svarīgi? Mēs redzam, ka sabiedriskās domas pozitīvās izmaiņas tā būtiski ir notikušas tikai vienā rādītājā no astoņiem, ko mēs regulāri mērām. Patiesībā šajā pašā aptaujā ir četri rādītāji, kur iedzīvotāju vērtējumi ir pasliktinājušies. Tas ir Latvijas ekonomikas stāvokļa izmaiņu vērtējums, darba izredžu vērtējums, valsts ekonomiskā stāvokļa prognožu vērtējums un valdības darba vērtējums. Taču jautājumā «vai, jūsuprāt, situācija Latvijā attīstās kopumā pareizā vai nepareizā virzienā?», redzam, ka ne tik ļoti būtiski ir pieaudzis pozitīvo vērtējumu īpatsvars, bet samazinājies to, kas saka, ka virziens ir nepareizs.
Tas ir interesanti, ņemot vērā to, kas valstī decembrī notika, vai ne?
Ņemot vērā to, kas decembrī notika, šķiet, ka mēs varam runāt par diviem lieliem notikumiem. Turklāt kontekstu veido tas, ka tuvojas gadu mija. Redzam, ka gadu no gada aptaujās decembrī parasti šajā rādījumā ir labāki rezultāti nekā pirms tam vai pēc tam. Tomēr šis decembris bija netipisks ar divām lielām lietām. Viens ir eiro ieviešana, kas ir ļoti liels makrolīmeņa pasākums. Aptaujas rādīja, ka lielākā daļa iedzīvotāju ir pret to. Tomēr, neskatoties uz to, atbalsts eiro mēnesi pa mēnesim auga. Eiro atbalstītāji joprojām bija mazākumā, tomēr aizvien lielāks skaits kaut kādus eiro jaukumus spēja saskatīt. Bet bija otrs notikums. Dombrovska demisija. Un tā ir tā dīvainā situācija, ka cilvēki saka, ka virziens nav nepareizs, bet vienlaikus viņi saka, ka ekonomika iet uz leju un izskatās, ka nākotne būs vēl sūnaināka un darbu būs atrast vēl grūtāk nekā līdz šim. Tas vedina domāt, ka šo netipisko DNB barometra rādītāja kāpumu būs izsaukušas pozitīvas reakcijas uz Dombrovska demisiju.
Respektīvi, DNB aptaujā cilvēki ir novērtējuši, ka Dombrovska demisija ir valsts attīstība pareizā virzienā?
Tieši tā! Ka tas ir beidzot pareizā virzienā, ka mums ir valdības maiņa. Bet ar mazu atrunu. Cilvēki ir daudzi un dažādi. Un ir pilnīgi nepareizi viena rādītāja izmaiņas traktēt ar vienu emociju un vienu uzskatu. Nav ne mazāko šaubu, ka tur ir pilna buķete. Mums ir arī citas aptaujas, kas liecina, ka patiesībā Dombrovskis bija diezgan labi novērtēts. Mums ir aptaujas, kas liecina, ka pēc demisijas viņa popularitāte ir tikai pieaugusi. Ka ļoti daudzi iedzīvotāji šo viņa soli ir novērtējuši ļoti atzinīgi, ka tas ir bijis ļoti labs un īsta politiķa cienīgs solis. Tomēr tik un tā prasās izdarīt šādu secinājumu, ka iedzīvotāji ir novērtējuši, ka Dombrovska demisija ir pareizs valsts virziens, jo citādi nevar izskaidrot, kāpēc cilvēki saka, ka ekonomiskā situācija pasliktinās, bet valsts attīstības virziens ir pareizs. Viņi cer, ka situācija būs labāka, tāpēc ka mums būs cita valdība.
Vai tēla ziņā Laimdota Straujuma nav pilnīgs Valda Dombrovska pretstats ?
Es teiktu, ka jā. Runājot par Laimdotu Straujumu, tā ir diezgan radikāla pārmaiņa. Bet nebūtu pamatoti šo lietu apskatīt tā, ka Vienotība būtu to racionāli izdomājusi. No trīs vai pieciem Ministru prezidenta kandidātiem, lai uzlabotu savu tēlu, izvēlēties Straujumu, lai īstenotu plānu, kā labi izskatīties. Mēs zinām, ka visas partijas cieš no līderu deficīta, un Vienotība nav izņēmums. Straujuma, visticamāk, kļuva par premjeru tāpēc, ka tas bija vienīgais atlikušais variants un citu nebija.
Vienotībai ar Straujumu paveicās?
Es domāju, ka jā. Visa Latvijas jaunāko laiku vēsture ir parādījusi, ka cilvēki neuzticas ilgstoši vienām un tām pašām partijām, viņi grib kaut ko jaunu. Kas nozīmē, ka pastāvēs, kas pārvērtīsies. Un Vienotība šo transformācijas māku ir ļoti labi apguvusi. Jo, ja Vienotība nenomainītu tos, kas ir pirmās personas, tad viņiem būtu ļoti grūti vēlēšanās cerēt uz lieliem panākumiem. Jo visas aptaujas rāda, ka sabiedrībā ir ļoti liela neapmierinātība un vilšanās, kas izstrāvo uz tiem, kas ir pie varas. Tagad nomainot Dombrovski ar kaut ko pilnīgi citu, kas ir sieviete, kas ir cilvēks, kas iepriekš nemaz nav bijusi Vienotībā, kas neasociējas ar Vienotības eliti, par kuru nevar teikt, ka viņai būtu pielipuši visi tie negatīvie atribūti, kas lielā daļā sabiedrības ir saistībā ar Vienotību, Vienotība ir it kā norobežojusies pati no sevis.
Respektīvi, Vienotība ar Straujumu priekšgalā izskatās kā Vienotība, kas it kā vairs nav Vienotība, bet gandrīz vai cita partija?
Precīzi. Tā tagad ir pilnīgi cita partija. Vienotība ir pārtapusi. Tā ir transformējusies uz kaut ko jaunu un svaigu. Un tas ir noticis, pateicoties Laimdotai Straujumai. Ir cilvēki, kas vienkārši ir sabiedrībā augsti vērtēti cilvēki, bet viņu dēļ neviens neņems rokā sarakstu. Un ir cilvēki, kuru dēļ citi cilvēki paņems rokā sarakstu un nobalsos par konkrētu partiju.