Dobelē dzīvojošās Evitas Evardsones piecu cilvēku ģimene, ekonomējot elektroenerģiju, mainīja savus ikdienas paradumus un dažas lietas savā mājoklī un uz pusi samazināja elektroenerģijas kopējo patēriņu. Tas ļāva viņiem šogad piedalīties Eiropas mēroga energokomandas sastāvā konkursā, kurā bija 830 dalībnieku, un iegūt godpilno otro vietu. Sacensībās iegūtie paradumi, piemēram, izslēgt pēc sevis gaismu un neatstāt ieslēgtas elektroierīces, ir palikuši. Ģimenes pieredze liecina, ka, tikai atvienojot no kontaktligzdām visas elektroierīces - tējkannu, datoru, televizoru, mobilo telefonu lādētājus -, kad tās nelieto, pat par trešo daļu iespējams samazināt enerģijas patēriņu, jo gaidīšanas režīmā tās turpina patērēt. Siltumu ēkā mājsaimniecība nodrošina ar centrālo apkuri, izmantojot malku, un secināts, ka izdevīgāk tādā veidā iegūt arī karsto ūdeni, tāpēc pieņemts lēmums neizmantot elektriskos ūdenssildītājus. Cirkulācijas sūknim uzstādīts termoregulators, kas arī ļauj ietaupīt enerģiju. Nākotnē ģimene plāno pāriet uz LED lampām, kas ir ekonomiskākas un kalpo ilgāk. Dobelniekiem pamudinājums taupīt bija gan konkurss, gan ekonomiskie apsvērumi.
Žurnāla Vides Vēstis galvenajai redaktorei Anitrai Toomai motivācija apdomāt un samazināt enerģijas patēriņu ir rūpes par vidi, vēlme dzīvot, patērējot mazāk resursu. Viņa arī piebilst: «Es taupu elektrību, lai būtu tiesīga protestēt pret atomelektrostaciju būvi.» Ir iespējams samazināt elektroenerģijas rēķinu vismaz par trešdaļu, nemaksājot par to, ko nemaz nelieto, uzskata A. Tooma. Viņa aprēķinājusi - ja neatslēdz veļasmašīnu no kontakta, tai vajadzīgs tikpat enerģijas, cik vienai LED lampai (5 W). A. Tooma atvieno no kontakta arī televizoru, kad neskatās, un printeri ieslēdz tikai, kad lieto, kā arī pakāpeniski nomaina spuldzes pret LED.
Lai ekonomētu, ir jāsāk mērīt un sekot līdzi rādītājiem, piemēram, temperatūrai mājoklī, uzskata Rīgas Enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs Juris Golunovs. Ja apkure ir regulējama, ir uzlikti termostatiskie vārsti pie radiatoriem, var skatīties, vai atbilstošs komforts netiek nodrošināts arī zemākā temperatūrā. Par dažiem grādiem to iespējams samazināt nakts laikā. Saskaņā ar a/s Latv--energo Energoefektivitātes centra (LEC) informāciju, par grādu samazinot temperatūru telpās, apkure izmaksā piecus sešus procentus mazāk. Ideāli, ja visa daudzdzīvokļu māja vienojas par regulējamas apkures sistēmas izveidi. Svarīgākais ir meklēt iespējas netērēt to, ko nevajag, kaut vai nevārīt pilnu tējkannu ūdens, ja vajadzīga tikai krūzīte, uz komforta rēķina gan nevajag taupīt, ir pārliecināts J. Golunovs. Viņš iesaka novērtēt mājokļa logu un durvju stāvokli, vai tie nelaiž ārā siltumu, dušā ielikt jaucējkrānu, kas samazina ūdens patēriņu, darbināt elektroierīces ekonomiskajā režīmā, laikus atsaldēt ledusskapi, maksimāli noslogot veļasmašīnu, mazgājot veļu, un, iegādājoties elektroierīces, skatīties energoefektivitātes marķējumu, kuras no tām patērē mazāk.
Jaunie elektroierīču modeļi ir ekonomiskāki, piemēram, LED televizoriem gaidīšanas režīmā enerģijas patēriņš var būt mazāks par 0,01 vatu, pastāstīja LEC vadītāja Biruta Ģine. Vecākām iekārtām tie var būt pat 20 vati, tāpēc var panākt ievērojamu enerģijas ekonomiju, atslēdzot iekārtas no tīkla, kad tās neizmanto, - arī elektrisko tējkannu, veļasmašīnu un citas. Ļoti atšķiras enerģijas patēriņš atkarībā no temperatūras, piemēram, mazgājot veļu automātiskajā veļasmašīnā ar piecu kilogramu ielādi 30 grādos, tas būs 0,2 kWh, 60 grādos - 0,8 kWh, 95 grādos - nepilnas divas kilovatstundas, informēja B. Ģine. Telpu apgaismojumam var izmantot halogēnspuldzes, kuras ir par 30-35% ekonomiskākas nekā savulaik izmantotās kvēlspuldzes. Luminiscences spuldzes patērē par 80% mazāk, un to mūžs ir 6000-20 000 stundu. Visekonomiskākās ir LED spuldzes. Ekonomiskajām spuldzēm garantija ir divi gadi, kuru laikā tās var apmainīt.