Premjerministre Laimdota Straujuma (Vienotība) skaidroja, ka lēmums par elektroenerģijas tirgus liberalizācijas atlikšanu pieņemts saistībā ar sabiedrības bažām par elektroenerģijas tarifu kāpumu. Līdz 1. janvārim, kad tas tomēr notiks, valdība cer rast citus ceļus, kā šo izmaksu pieaugumu kompensēt arī pensionāriem un citiem, kuriem patlaban ministriju aprēķinos elektroenerģijas tarifu pieauguma kompensācijas nav paredzētas. Tās pašlaik ir ieplānotas trūcīgākajiem un mazturīgajiem iedzīvotājiem, kā arī daudzbērnu ģimenēm.
Labklājības ministrija un Ekonomikas ministrija beidzot vienojušās par to, kurš atbildēs par kompensācijas mehānismu, kā noteiktām iedzīvotāju grupām kompensēt elektroenerģijas cenu pieaugumu. Attiecīgus noteikumus, paredzot kompensāciju aprēķinu un iekļaušanu rēķinā deleģēt elektroenerģijas piegādātājam, otrdien plānots pieņemt valdībā, pavēstīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).
Komentējot koalīcijas lēmumu, a/s Latvenergo pārstāvis Andris Siksnis Dienai sacīja: «Esam redzējuši tikai tās ziņas, kas bija ziņu aģentūrās. Nevaru situāciju detalizēti komentēt, kamēr neesam iepazinušies ar lēmuma detaļām. Mēs strādāsim tā, kā likumā sacīts, un likumā šobrīd 1. aprīlis noteikts kā elektroenerģijas tirgus pilnīgas atvēršanas datums. Līdz ar to, iespējams, tagad rekordātrā tempā būs jāmaina likums, lai saprastu, kas vispār tiks likts vietā. Elektroenerģijas tirgotāji, arī mēs, Latvenergo, darbības, gatavojoties elektroenerģijas tirgus pilnīgai atvēršanai, jau ir veikuši - ir īstenojuši klientu informēšanu un tamlīdzīgi. Latvenergo informēšanas kampaņa patlaban jau praktiski noslēdzas. Mums ir ļoti svarīgi saprast, kā lēmums ietekmēs mūsu klientus un ko Latvenergo kā uzņēmums tālāk var darīt.» Andris Siksnis arī sacīja, ka iepazinies ar argumentāciju - «Ukraina un sabiedrības noskaņojums» -, bet, pēc viņa teiktā, «likums ir likums» un, lai ko mainītu, «jābūt likuma grozījumiem, kuros būtu pasacīts, kas tad būs, nevis tas, kā nebūs».
Atbildot uz jautājumu, kas gadījumā, ja tirgus atvēršana tiks atlikta līdz 1. janvārim, notiks ar iedzīvotāju jau noslēgtajiem līgumiem par elektroenerģijas iegādi atbilstoši brīvā tirgus situācijai, A. Siksnis sacīja, ka «visam tiks atrasts leģitīms risinājums», un norādīja, ka vēl ir pāragri konkretizēt, kāds šis risinājums varētu būt. Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis iepriekš Dienai sacīja, ka, viņaprāt, vērtējot situāciju no Latvijas starptautisko saistību viedokļa, nav lielas atšķirības, vai elektroenerģijas tirgu atver 1. aprīlī vai nākamā gada 1. janvārī, tikai ne vēlāk.