Pirmās šāda veida atveres pamanīšana uz Zemes dabiskā pavadoņa stiprina pieņēmumu, ka zem tā virsmas ir lavas izgrauzti tuneļi. Ja tā, tie varētu kļūt par patvērumu pirmajiem no Zemes atlidojušajiem kolonistiem, jo līdz pastāvīgas nometnes uzcelšanai pazemē varētu paslēpties no kaitīgā kosmiskā starojuma.
Zinātnieki jau sen runāja, ka uz Mēness jābūt līdzīgām lavas ejām, kādas ir uz Zemes. Tās radās pavadoņa veidošanās laikā, galvenajai izkusušu akmeņu masai aizplūstot un pārpalikumam ap ejas sienām sacietējot. Ar laiku daļa tuneļu sagrūst, izveidojot caurumu virsmā.
Līdz šai vasarai kosmosa pētniekiem nebija izdevies atrast šādas lūkas Mēness virsmā, taču tad to izdarīja Japānas Kosmosa izpētes aģentūras komanda Džuniči Harajamas vadībā. Attēlus uzņēma kosmiskā zonde Kaguya.
«Šī ir pirmā reize, kad kāds identificē gaismas lūku iespējamā lavas tunelī,» žurnālam New Scientist stāstīja Karolīna van der Bogerta no Minsteres Universitātes, viņa palīdzēja analizēt attēlus. Cauruma diametrs esot 65 metri, un tas varētu būt vismaz 80 metru dziļš. Tā kā atvere ir pašā lavas tuneļa vidū, zinātnieki pieņem, ka tunelis varētu būt pat 370 metru plats. Ja tā, tur noteikti pietiek vieta prāvas kolonijas izveidošanai.
Pagaidām pētnieki nevar izskaidrot, kā un cik sen lūka radusies. Versiju vidū ir gan sadursme ar asteroīdu, gan zemestrīce, gan Zemes gravitācijas izraisītais spiediens, kā rezultātā tuneļa griesti iebrukuši.