Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Mājās glabā pat daudzus tūkstošus latu

Vadošās Latvijas bankas iedzīvotāju uzticēšanos finanšu sektoram vērtē pozitīvi, uzsverot arvien pieaugošo klientu skaitu un noguldījumu apjomu. Tomēr nesen publicētais globālās sociālo pētījumu kompānijas Gallup pētījums liecina, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, to vidū - Latvijas, iedzīvotāju uzticības līmenis bankām un finanšu institūcijām ir viens no zemākajiem pasaulē.

Gallup pētījums veikts 135 pasaules valstīs, noskaidrojot šo valstu iedzīvotāju uzticēšanās līmeni bankām 2012. gadā. Noskaidrots, ka Latvijā un Lietuvā uzticības līmenis bankām ir zemāks nekā vidēji ES, un attiecīgi 32% un 29% aptaujāto iedzīvotāju atzinuši, ka bankām uzticas, savukārt attiecīgi 56% un 63% tām neuzticas. Jāuzsver, ka Igaunijā iedzīvotāju uzticēšanās līmenis bankām ir ievērojami augstāks - pozitīvu viedokli par banku sektoru pauduši 55% aptaujāto, taču vislielāko klientu uzticēšanos saskaņā ar pētījuma rezultātiem bauda Āzijas, īpaši Dienvidaustrumāzijas, valstu, piemēram, Malaizijas un Taizemes bankas.

Pauls bankām vairs netic

Šādi uzticības rādītāji lielā mērā sasaucas ar satricinājumiem, kurus kopš neatkarības atgūšanas piedzīvojusi Latvijas banku sistēma - vispirms Bankas Baltija sabrukums, vēlāk Parex bankas un Latvijas Krājbankas krahs. Nedienas ar miljonāru Valērija Kargina un Viktora Krasovicka izveidoto Parex banku tiek uzskatītas par vienu no iemesliem, kas 2008. gadā satricināja Latvijas ekonomiku, liekot valstij aizņemties naudu no Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas. Savukārt Krājbankas krahā vairākas sabiedrībā pazīstamas personas zaudēja ievērojamus finanšu līdzekļus, kuri krietni pārsniedz valsts garantēto atlīdzību līdz 100 000 eiro jeb aptuveni 70 000 latu.

Starp šādiem bankas klientiem bija izdevniecības Žurnāls Santa līdzīpašniece Santa Anča, kura Krājbankā glabāja aptuveni pusmiljonu latu, kā arī maestro Raimonds Pauls, kam bankā bijuši aptuveni 700 tūkstoši latu. Lai gan S. Anča savus personīgos līdzekļus arī pēc notikušā joprojām uztic bankām, viņa Dienai atzīst, ka Krājbankā zaudētā nauda mazinājusi viņas uzticību banku sektoram. «Tu bez bankām, tieši tāpat kā bez pārtikas veikala, iztikt nevari, tāpēc tev jebkādā veidā ar bankām jāsadarbojas,» norāda S. Anča. Tiesa, viņa atzīst, ka vairāk apvainojusies nevis uz Krājbanku, bet gan uz valsti, kura nav spējusi bankā notiekošo kontrolēt un uzraudzīt.

Arī R. Pauls Dienai stāsta, ka naudu joprojām glabā bankās, taču viņš uzticību banku sistēmai ir zaudējis. «Varbūt citiem ir atšķirīgi uzskati, bet es vairs neticu banku sistēmai, es neticu nevienam vārdam vairs. Es uzskatu, ka tā bija viena no lielākajām blēdībām, faktiski izzagšana!» teic R. Pauls. Nesen gan Lietuvas bankas Snoras un Latvijas Krājbankas īpašnieks Vladimirs Antonovs portālam Delfi.lv paziņojis, ka R. Paulam vēlas personīgi atdot visu Krājbankā zaudēto naudu ar procentiem.

Krāj skaidru naudu

Pētījums, ko veikusi banka Citadele un OMD Latvija Snapshot, liecina, ka vairāk nekā puse jeb 51% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nesteidzas naudu glabāt bankās, bet gan tā vietā veido skaidras naudas uzkrājumus. Šādu naudas glabāšanas veidu, kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta publiskojamo datu bāzē pieejamā informācija par valsts amatpersonu deklarācijām, iecienījuši arī vairāki Saeimas deputāti. Naudas apjoms, ko deputāti uzkrājuši skaidrā veidā, mērāms, sākot ar dažiem tūkstošiem līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošu latu.

Deputāts Andrejs Elksniņš (Saskaņas centrs) uzkrājis nedaudz vairāk nekā 35 tūkstošus latu skaidrā veidā. Vērā ņemamus skaidras naudas uzkrājumus veidojis arī saskaņietis Ivars Zariņš, kurš šādi glabā 79 tūkstošus eiro un 5000 latu. Deputātam ir arī vairāk nekā 12 tūkstošos latu mērāmi bezskaidrās naudas uzkrājumi.

I. Zariņš savu motivāciju veidot tik ievērojamus skaidras naudas uzkrājumus komentē, atzīstot, ka neuzticas Latvijas bankām, tādēļ cenšas būt pēc iespējas mazāk saistīts ar tām. «Ir acīm redzami, ka valdība iet banku lobija pavadā kā paklausīgs jēriņš. Piemēram, tas, kā tiek likvidēta Hipotēku banka - vienīgā valsts banka, uzskatāmi parāda, ka atsevišķu skandināvu banku lobija ietekme uz valdību ir tik liela, ka to intereses tiks īstenotas pat, ja tas sabiedrībai nes daudzu miljonu zaudējumu,» pauž deputāts. Līdzīgās domās ir arī A. Elksniņš, norādot, ka tas, ko saka valsts augstākās amatpersonas par vairāku banku patieso finansiālo stāvokli, ne vienmēr atbilst īstenībai. «Mans personīgais viedoklis ir tāds, ka labāk ir naudu glabāt pie sevis, nevis uzticēties vienai vai otrai bankai,» saka A. Elksniņš.

Pāris tūkstošu latu skaidrā veidā uzkrājis arī deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK), taču viņš uzsver, ka šādai rīcībai nav saistības ar neuzticēšanos bankām. «Nav tā, ka es neuzticos bankām un tāpēc turu naudu mājās. Konkrētā gadījumā man tā summa bija skaidrā naudā un tā arī palika. Es šo naudas summu nekur īpaši nenesu,» apgalvo deputāts. Savukārt ZZS frakcijas deputāts Ingmārs Līdaka nedaudz vairāk nekā tūkstoti latu mājās glabā pašdisciplīnas dēļ: «Ja es kaut ko gribu uzkrāt, tad es labāk katru mēnesi kaut kādu naudiņu izņemu no bankomāta un ielieku atvilktnē.» Lai gan savulaik nācies pazaudēt lielas naudas summas Bankā Baltija, deputāts bankām uzticas valsts garantētās atlīdzības dēļ.

Aptaujātos deputātus no paraduma glabāt skaidru naudu neattur arī garnadžu uzbrukumi, ar ko savulaik nācies saskarties gan I. Līdakam, kuram no darba kabineta reiz nozagti vairāki simti latu, gan I. Parādniekam, kuram savulaik aplaupīts mājoklis.

Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis gan uzsver, ka gadījumi, kad no mājām tiek nozagtas lielas naudas summas, notiek reti. Pārsvarā tiek zagti dārgi kažoki, rotaslietas un pulksteņi, tiesa, T. Sadovskis gan atminas gadījumu Rēzeknē, kur 11 un 12 gadu veci puikas no dzīvokļa nozaguši vairāk nekā 30 tūkstošu latu. Zādzība izdarīta kādas mājas pirmā stāva dzīvoklī, kā vēlāk noskaidrots izmeklēšanā, zēni pa logu bija pamanījuši kārotas datorspēles iepakojuma kasti un tāpēc, izsitot lodžijas stiklu, iekļuvuši dzīvoklī. Iepakojuma kastē atradusies nevis datorspēle, bet gan minētā naudas summa.

Lasītājs ar pseidonīmu Tornis portālā www.diena.lv raksta: «Sens un tālredzīgs padoms ir savu kapitālu glabāt dažādās vietās (piemēram, daļu bankā, daļu mājās un, ja līdzekļu daudz, vēl daļu investēt). Ja kaut kur ar līdzekļiem neiet labi, vismaz nebūs pazaudēts viss. Šajā jomā maksimālisms ir ļoti riskants un tuvredzīgs piegā-jiens.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Banku sektors skaitļos

1993. gadā Latvijā darbojās 61 banka, taču 20 gadu laikā banku skaits ir samazinājies uz pusi - 2013. gada pirmajā ceturksnī Latvijā darbojas vairs tikai 29 bankas.
Kopš 2010. gada, kad valstī bija 1359 bankomāti, to skaits nedaudz sarucis - tagad Latvijā pieejams 1251 bankomāts.
Latvijā ir aptuveni 2,3 miljoni banku klientu - tostarp vairāk nekā 185 tūkstoši juridisku personu un 2,1 miljons fizisku personu.
Mūsu valstī ir aptuveni 1,4 miljoni internetbankas lietotāju; par internetbankas lietotājiem tiek uzskatītas personas, kas sešu mēnešu laikā vismaz sešas reizes autorizējušās internetbankā.
Kopumā izsniegtas aptuveni 2,4 miljoni maksājumu karšu.
Lielākais klientu skaits ir Swedbank - teju 928 tūkstoši klientu, kā arī SEB bankai - vairāk nekā 471 tūkstotis klientu.
Vismazākais klientu skaits ir Latvijas Biznesa bankai, kurai ir vien 63 klienti, kā arī Svenska Handelsbanken AB - 114 klienti.
Banku sektorā nodarbināti nedaudz vairāk nekā 10 tūkstoši darbinieku.
Avots: Latvijas Komercbanku asociācija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?