Pelnu mākonis, kurš virs Eiropas atrodas aptuveni desmit kilometru augstumā, Latviju sasniedza piektdienas rītā. Eksperti prognozē, ka pelni ar laiku sāks birt, taču tas notiks mazā koncentrācijā, nemanāmi un kaitējumu veselībai nenodarīs.
«Īslandes vulkānisko pelnu daļiņu koncentrācija, kas var sasniegt atmosfēras zemākos slāņus, ir minimāla, un, pat nokļūstot līdz zemei, šīs daļiņas nevar radīt konstatējamu kaitējumu iedzīvotāju veselībai,» atzīst Mārtiņš Šics, NMPD dienesta direktora vietnieks. Viņš arī uzsver, ka attālums no Īslandes ir pārāk liels, lai vulkānisko pelnu cietās daļiņas mūsu reģionā pat teorētiski uz zemes nokļūtu tādā koncentrācijā, kas būtu lielāka un cilvēkam kaitīgāka par garāmbraucošas automašīnas saceltajiem putekļiem.
Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes profesors Valdis Segliņš Dienai saka - vulkāniskie pelni, kas tagad atrodas virs Eiropas, nav bīstami, to sastāvā ir laukšpats un kvarcs, tas ir stipri līdzīgs kāpu vai pludmales smilšu grauda sastāvam. Tiesa, pēc vulkāna izvirduma 30 kilometru attālumā no vulkāna pelniem ir citāds sastāvs. «Diemžēl, kā izskatās šie pelni, mēs neredzēsim, lai gan būtu interesanti - pētījumiem. Ja kubikmetrā ir desmit graudiņu, tos neredz,» stāsta V. Segliņš.
Īslandes vulkāna pelnu mākonis atmosfērā jau paspējis sajaukties, turklāt ceļā no Īslandes caur Centrāleiropu daļa pelnu jau nokrituši līdz ar lietusgāzēm, tāpēc pagaidām liela piesārņojuma draudu nav, stāsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu nodaļas vadītājs Andris Vīksna. Ja vējš iegriezīsies tā, ka pelnu mākonis uz Latviju nāks tieši no Īslandes, nevis metīs loku caur Centrāleiropu, būs krietni lielāki piesārņojuma draudi. A. Vīksna neizslēdz iespēju - ja vulkāns turpinās izmest pelnus un būs nelabvēlīgi laika apstākļi, uz zemes var nonākt tāda pelnu koncentrācija, ka tas var kļūt apgrūtinoši Latvijas iedzīvotājiem, tomēr tāda varbūtība esot maza.