Akcija tiek rīkota jau otro reizi, tās iniciators un atbalstītājs ir Rietumu bankas labdarības fonds, par informatīvo atbalstu rūpējas laikraksts Diena. Šogad akciju finansiāli atbalsta arī Pētera Avena labdarības fonds Paaudze. «Viens no mūsu galvenajiem mērķiem jau ar 2008. gada sirdsmāsiņu akcijas uzsākšanu bija pievērst gan valsts pārvaldes, gan sabiedrības uzmanību šīs profesijas nozīmīgumam,» saka Inga Šīna, Rietumu bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja. Rīkojot akciju, lielais mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību bērnu māsu darbam un celt bērnu māsas profesijas prestižu.
Lai sākums izdevies
Par savu sirdsmāsiņu un medbrāli ikviens varēs nobalsot, aizpildot anketu portālā www.diena.lv/sirdsmasina vai Bērnu slimnīcas nodaļās. Portālā pēc nodaļu nosaukumiem un fotogrāfijām var uzmeklēt māsiņas un balsojot pateikt viņām paldies, pat ja slimnīcā būts pirms vairākiem gadiem. Akcijas noslēgumā tiks apbalvotas 26 sirdsmāsiņas, katrai piešķirs 500 latu naudas prēmiju.
Akcijas atklāšanā vakar sirdsmāsiņu akcijas patronese Valsts prezidenta kundze Dace Seisuma sacīja: «Gribētu runāt nevis kā ārste un Cēsu māsu skolas absolvente, bet gan kā māte - (..) kad piedzima mans dēls, manā dzīvē vērtības un prioritātes krasi mainījās. Tad, kad viņš pirmoreiz saslima ar vīrusa infekciju, es no zinošas sievietes pēkšņi kļuvu par mazliet histērisku būtni, kas jau bija sarakstījusi daudzas diagnozes un biju ļoti uztraukta.» Dēlam toreiz slimnīcā nebija jāārstējas, taču viņa labi varot iedomāties situāciju, kad uztraukts vecāks nokļūst slimnīcā, kur ir savi noteikumi un kārtība. «Ir svarīgi, lai pirmais kontakts ir izdevies,» paskaidroja D. Seisuma un pateicās visām Latvijas māsiņām.
Jāizcīna sava vieta
Māsiņām paldies ir svarīgs. «Mums akcija nozīmē ļoti daudz. Māsas ir viens no veselības aprūpes stūrakmeņiem,» saka Anda Čakša, Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja. Viņa arī norāda, ka māsu profesija attīstās un mainās - mūsdienās māsām ir jābūt spējīgām strauji reaģēt uz pārmaiņām, nereti tieši viņas, iespējams, būdamas elastīgākas par ārstiem, pirmās pamana sistēmas nebūšanas un spēj ierosināt pārmaiņas.
Bērnu slimnīcas galvenā māsa Dita Raiska uzsver: «Šajā akcijā nozīmīgākais ir tas, ka mēs gribam būt sadzirdētas, saredzētas sabiedrībā kā veselības aprūpes sistēmas pārstāves.» Latvijas māsām labi ir zināms, ka ārvalstīs māsu profesijai ir augstāks prestižs - ne velti māsas dēvē par veselības aprūpes sirdi. «Mums ir savā ziņā jāizcīna sava vieta,» saka D. Raiska un piebilst - daudz kas ir atkarīgs arī no pašu māsu aktivitātes. Viena no pirmās sirdsmāsiņu meklēšanas akcijas pacientu izvēlētajām sirdsmāsiņām Sanita Savicka no Bērnu slimnīcas Observācijas un diagnostikas nodaļas saka: «Tas mums ir liels pagodinājums, ja pacienti mūs tā novērtē.» Viņa pieļauj - akcija dod slimnīcas māsām stimulu saņemties, būt lepnākām par savu profesiju.
S. Savicka stāsta, ka darbs ar bērniem nozīmē lielāku mīļumu ikdienas dzīvē un tam arī ir sava specifika. Piemēram, bērnam katetrā jāievada zāles, reizēm māsas izmantojot rotaļu elementus, piemēram, stāstot, ka «mašīnītei benzīniņu ielej vai taurenītis nāk padzerties».