Janvāra beigās Latvijas Televīzijas raidījums De facto pēc iepazīšanās ar VID izmeklētāju amatpersonas deklarācijām vērsa sabiedrības uzmanību uz ievērojamiem skaidras naudas uzkrājumiem, kāda ir šo personu rīcībā. Dažos gadījumos mājās glabātās summas pārsniedza 10 000 eiro. Deklarācijas atklājušas arī saņemtos dāvinājumus vai mantojumu no radiniekiem, kuri nemaz nevarēja būt tik turīgi. Tas radījis aizdomas par VID izmeklētāju iespējamiem mēģinājumiem legalizēt negodīgi iegūtu naudu.
Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) drīz pēc stāšanās amatā tikās ar VID ģenerāldirektori I. Pētersoni. Jau pirms tikšanās parādījās informācija, ka VID vadītāja sagatavojusi iesniegšanai ministrei 173 negodprātīgo darbinieku sarakstu. «Šie darbinieki nav nekādos melnajos sarakstos,» komisijas sēdē sacīja I. Pētersone, norādot, ka ministrei arī nav iesniegts šāds saraksts. D. Reizniece-Ozola esot lūgusi informāciju par personām, pār kurām krīt aizdomu ēna. Jau pērn tika sākta pārbaude par VID amatpersonām kā nodokļu maksātājām, veicot 173 amatpersonu iesniegtās un VID rīcībā esošās informācijas analīzi «administratīvā procesa ietvaros, un tas ir normāls ikdienas darbs», skaidroja I. Pētersone. No tām 56 personas jau ir sniegušas paskaidrojumus, un turpmāk pārbaudes par tām netiks veiktas.
Finanšu ministre arī rosinājusi veikt vadošo struktūru vadītāju rotāciju. Runa ir par Finanšu policijas pārvaldes, Muitas policijas pārvaldes, Nodokļu kontroles pārvaldes un Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes vadību. Aģentūra LETA ziņo, ka pēc tikšanās ar VID vadību D. Reizniece-Ozola teikusi: «Mums jādomā ne tikai par dienesta attīrīšanu no negodprātīgiem darbiniekiem, bet arī par motivācijas pasākumiem.» Sagatavojot nākamā gada valsts budžeta projektu, ministrija plāno rosināt jaunās politikas iniciatīvu par atalgojuma palielināšanu tiem VID darbiniekiem, kas profesionāli veic savu darbu, ziņo LETA.
Saeimas komisijas sēdē klātesošo interesi izraisīja Imanta Parādnieka (NA) ierosinājums VID darbinieku uzticamību pārbaudīt ar poligrāfa jeb melu detektora palīdzību, kā tas notiekot ASV. I. Pētersone atzina, ka dienests plāno izpētīt citu valstu pieredzi, bet viņa nesolīja izmantot šo metodi. «Taču ir jāsaprot, ka visus jautājumus VID viens pats nevar atrisināt. Ir jāiesaistās arī Valsts kancelejai, lai palīdzētu atbrīvoties no negodprātīgiem darbiniekiem. Uz emociju pamata to nevar izdarīt,» skaidroja I. Pētersone.
VID ir sagatavojis priekšlikumus par vairākām izmaiņām likumos un citos normatīvos. VID, piemēram, ierosina noteikt pienākumus amatpersonām mēneša laikā informēt KNAB par veiktajiem darījumiem, kas pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas, kā arī aicina noteikt skaidras naudas aprites ierobežojumus amatpersonām. Tāpat tām deklarācijās būtu jānorāda personas, ar kurām ir kopīga saimniecība, piemēram, dzīvojot civillaulībā. Vairāki priekšlikumi saistīti ar mantošanas procesu. Ir arī ieteikts paredzēt precīzāku atbildības un pienākumu sadalījumu starp VID un KNAB par amatpersonu deklarācijās iekļauto ziņu patiesuma pārbaudēm.
Uz Budžeta un finanšu komisijas priekšsēža Jāņa Vucāna (ZZS) jautājumu, vai Saeimas deputāti jau varētu sākt gatavot izmaiņas likumos, lai drīzāk šīs normas pieņemtu, finanšu ministres padomnieks Jurijs Spiridonovs atbildēja, ka Saeimai būtu labi sagaidīt iniciatīvas no valdības. Priekšlikumi vēl būšot jāvērtē kopā ar Valsts kanceleju un Tieslietu ministriju, tos pieņemot valdībā ierastajā kārtībā. Runa neesot tikai par VID amatpersonām, ierosinājumi skar valsts amatpersonu kontroli arī citās iestādēs.
VID ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanā Kaspars Čerņeckis komisijas deputātus informēja par virkni pasākumu, kas jau tiek veikti vai ir plānoti, lai mazinātu VID amatpersonu korupcijas riskus, piemēram, sagatavojot šim riskam pakļauto funkciju un amatu sarakstu. Finanšu policijas pārvaldes Iekšējās drošības daļā izveidotas arī piecas papildu amata vietas. No opozīcijas frakciju deputātu Mārtiņa Bondara (LRA) un Ingunas Sudrabas (NSL) jautājumiem varēja secināt, ka viņus iecerēto pasākumu efektivitāte nepārliecina.