Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +1 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

«Melnais saraksts» var ietekmēt zāļu cenas

Nē, šo zāĻu mums nav, bet mums ir cita ražotāja zāles. Taču, ja vēlaties tieši šīs, mēs, protams, varam pasūtīt - atbild pārdevēja kāda liela tīkla aptiekā, jautāta par lētākajām recepšu zālēm kādas sirdskaites ārstēšanai. Ļoti iespējams, tā ir sagadīšanās, ka zāļu aptiekā nav, taču pavisam citām acīm uz to varētu skatīties aktuāla konflikta gaismā starp ietekmīgu aptieku tīklu un patentbrīvo medikamentu ražotājiem. Ražotāji ir satraukti par savu biznesu, taču bažas ir par to, ka konflikta dēļ iedzīvotāji var netikt pie lētākajām zālēm.

Ražotāji norāda: īpaši tas varētu skart patentbrīvās zāles, ko mēdz saukt arī par ģenēriķiem. Tās ir krietni lētākas zāles, kuras var ražot pēc tam, kad oriģinālmedikamentiem beidzies patents.

Konflikta redzamā puse ir lielā Mēness aptieku tīkla a/s Sentor Farm aptiekas valdes locekles rakstīta vēstule virknei aptieku, tajā viņa atgādina par kādu notikumu - to, ka Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) bija iestājusies par ķēdes aptiekām nelabvēlīgu normu - vēlējās saglabāt likumā paredzēto regulējumu, ka aptiekas var piederēt tikai farmaceitiem. Vēstulē minēti vairāk nekā desmit zāļu ražotāji - LPMA biedri un arī uzdots jautājums: «Vai šādi ražotāji ir pelnījuši mūsu uzticību un sadarbību?» Vēstules rindas nopietni uztvēruši ne tikai vairāki pieminētie ražotāji, kas te saskata draudus biznesam, bet arī Veselības ministrija (VM). Tā sola pievērst īpašu uzmanību, lai klienti varētu aptiekās iegādāties lētākās recepšu zāles, kā arī sekot līdzi, vai nekrītas kādu zāļu pārdošanas apjoms.

Izvēršot reketu

«Gribu uzsvērt - vēstules galvenā tēma bija, manuprāt, neētiska attieksme pret tīklu aptiekās strādājošiem farmaceitiem, nevis medikamenti un to cenas,» Dienai atbild Svetlana Grenge, Sentor Farm aptieku valdes locekle, vēstules parakstītāja, kura piebilst: nav arī godīgi novērst uzmanību no tik būtiska jautājuma kā darba iespējas Latvijas aptieku tīklos strādājošiem. Vēstule bijusi atklāts jautājums: «Vai Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas biedru nostāja likumprojekta izstrādes gaitā bija ētiska?» Saeima gan pirms vairākiem mēnešiem nobalsoja par ķēdes aptiekām kopumā labvēlīgu grozījumu redakciju.

Zāļu ražotāji par a/s Sentor Farm aptiekas vēstuli izsakās skopi un neoficiāli, viņi baidās vēl vairāk sabojāt attiecības ar Mēness aptieku tīklu, kura īpašnieks Sentor Farm aptiekas apvienojies holdingā, turklāt ar Latvijas lielāko un ietekmīgāko lieltirgotavu Recipe Plus. Tai pieder arī vairākas ārstniecības iestādes.

Kāda zāļu ražotāja pārstāvis Dienai sacīja: vēstuli var uztvert kā iebiedēšanu pirms nākamā gada zāļu izplatīšanas līgumu slēgšanas: «Lai ietekmētu ražotājus un iegūtu arvien lielākas atlaides un peļņu.» Ja lieltirgotavas prasīšot ļoti lielas atlaides, būšot ražotāji, kam, iespējams, nākšoties «iet ārā no tirgus ar kādiem produktiem». Visvairāk tad varētu ciest patentbrīvās zāles. Cita ražotāja pārstāvis saka vēl tiešāk: «Tas ir rekets.»

Zāļu ražotāji lieltirgotājiem dod atlaides vidēji līdz 20%, dažos gadījumos piemērotas arī 30% lielas atlaides, taču vienotas prakses nav, un katrs līgums jāvērtē atsevišķi - tā pērn secināja Veselības inspekcija, analizējot četru lieltirgotavu pavadzīmes. Ražotāji gan norāda: atlaides bieži netiek uzrādītas, un nelaime ir tā, ka bieži šīs atlaides līdz zāļu pircējiem nenonāk, lieltirgotavu un aptieku uzcenojums ir no deklarētās ražotāja preces, ražotāja atlaidi «apēd» lieltirgotājs.

Medikamentu informācijas centra vadītāja Ināra Rubene saka: galvenais drauds no šīs konfliktsituācijas ir tas, ka «vienkārši kādu zāļu aptiekās nebūs», turklāt īpaši sāpīgi ir tas, ka tas varētu skart ģenēriķus. Tieši tagad ražotājiem sākas sarunas par nākamā gada sadarbības līgumiem, jau tagad izskanējis, ka atlaides būšot jādod «ļoti lielas».

Ministrija seko līdzi

«Vēstulē neapšaubāmi ir pieminēti ļoti konkrēti ražotāji - Patentbrīvo medikamentu asociācijas biedri,» ievērojis Juris Bundulis, VM valsts sekretāra vietnieks. Līdzko ienākusi informācija par Sentor Farm aptieku vēstuli, VM darbinieki izgājuši cauri vēstulē minētajam zāļu ražotāju sarakstam un secinājuši, ka to vidū ir «tādi ražotāji, kuriem zāļu kompensācijas sistēmas ietvaros ir vislētākie medikamenti, ko valsts apmaksā», saka VM pārstāvis. Viņš negatīvi vērtē praksi - «Ziniet, mums nav šādu zāļu, atnāciet rīt». Viens no VM uzdevumiem ir uzraudzīt, lai šie references medikamenti - lētākās kompensējamās zāles - būtu pacientiem pieejami. To uzraugot Veselības inspekcija (VI).

«Ja nebūs references zāļu, pacientiem var nākties pat piemaksāt pie simtprocentīgi kompensējamām zālēm. Turklāt nesaprotamu iemeslu dēļ - ne tāpēc, ka ražotājs nevar piegādāt vai ir problēmas ar zāļu kvalitāti, bet tāpēc, ka viens ir iedomājies, ka nepiedāvās zāles pacientam,» saka J. Bundulis.

Modi nosaka tīkli

VI pārstāve Ieva Raboviča norāda: aptiekas pienākums ir nodrošināt pacientu ar jebkurām viņam izrakstītajām zālēm iespējami īsā laikā, turklāt pacientam nav jāapmeklē vairākas aptiekas, lai saņemtu izrakstītās zāles. «Ja aptiekā nav pacientam izrakstīto kompensējamo zāļu, aptiekas pienākums ir tās nodrošināt divu dienu laikā,» viņa piebilst. VI aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par gadījumiem, kad aptiekā ar recepti izrakstītās zāles netiek izsniegtas.

J. Bundulis atgādina: ja iedzīvotājiem netiek nodrošināti nepieciešamie medikamenti, par izplatīšanas noteikumu pārkāpumiem juridiskām personām draud pat 5000 latu sods.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Par Mēness aptiekām un Recipe Plus

Mēness aptieku tīklu veido 170 aptieku, no tām 84 ir Rīgā. Kopā Latvijā ir ap 800 aptiekām, tātad šim tīklam pieder katra ceturtā vai piektā aptieka.
Mēness aptiekas pieder uzņēmumam Sentor Farm aptiekas. Šis uzņēmums 2008. gadā apvienojās ar zāļu lieltirgotavu Recipe Plus, izveidojot holdingu a/s Repharm. Diena jau rakstīja, ka apvienošanos šā gada sākumā akceptēja arī Konkurences padome, gan norādot, ka šāda spēcīga tirgus līdera izveide zāļu vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā var apgrūtināt jaunu dalībnieku ienākšanu.

Latvijas zāļu lieltirgotavu TOP 5

(2010. gada pirmais
pusgads)
Kopējais apgrozījums latos (ar PVN)
1 Recipe Plus 51 015 175
2 Tamro 35 527 505
3 Roche Latvija 24 778 499
4 Magnum Medical
18 454 493
5 Elpis 9 946 368

Dati: Zāļu valsts aģentūra, IMS Health dati, Mēness aptiekas

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

Šis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis gana vājš, lai konkrētajā attiecību partijā tiktu apspēlēts, bet ga...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?