Pacientes nāvi izraisīja trombi plaušās. Atklājās, ka ārste nebija pietiekami kritiski novērtējusi komplikācijas riskus. Lai arī VI atzinumu pacientes meita saņēma pirms pusotra mēneša, slimnīcas administrācija arī pēc _Dienas_ raksta tikai formāli un skopi atkārto - vēstule no VI saņemta, bet tur nekas nav teikts par pārkāpumiem veselības aprūpē, tikai lietvedībā. Tādēļ ir lielas šaubas, vai gadījums slimnīcā analizēts.
Rīgas Austrumu slimnīcas (tajā ietilpst LOC) pārstāve Inguna Potetinova gan norāda: «Esam sākuši iekšējo pārbaudi, un tiklīdz iesaistītais darbinieks atgriezīsies no atvaļinājuma, lūgsim viņa paskaidrojumus.» VI Diena uzzināja, ka LOC vadībai ir nosūtīta vēstule, kurā aprakstīti arī veselības aprūpes pārkāpumi. Turklāt slimnīcai uzdots līdz 1. aprīlim novērst arī vairākus ar pacientu ārstēšanu saistītus organizatoriskus trūkumus. Atbildes vēl nav.
Neredz, ka interesētu
LOC pacientes meita Ilze saka: «Neredzu, ka slimnīca būtu ieinteresēta uzzināt, vai ir noticis pārkāpums. Tā bija neieinteresēta jau sākumā, kad vadību lūdzu izvērtēt, vai nav kļūdas mammas ārstēšanā.» Administrācija vien formāli norādījusi, ka viss kārtībā.
Jau vēstīts, ka pacientei LOC veica ginekoloģisku operāciju. Pāris nedēļu pēc tam kādu dienu pacientei sākušās sāpes sirds apvidū. Par tām viņa, pēc palātas biedreņu stāstītā, sūdzējusies arī ārstējošajai ārstei, kura veikusi injekciju. Vakarā sievietei palika slikti, pēc pāris stundām viņa reanimācijā nomira. VI ekspertīzē konstatēja: ārstējošā ārste nebija pietiekami kritiski izvērtējusi venozo tromboemboliju klīniskos riska faktorus un pārtraukusi injekcijas, neievērojot trombožu profilakses nosacījumus. VI viņai piemēroja lielāko administratīvo sodu - 250 latu.
Rīgas Austrumu slimnīcā Dienai apgalvoja, ka vismaz pēdējo divu gadu laikā neesot konstatēti pārkāpumi veselības aprūpē. VI gan norāda: 2009. un 2010. gadā šās slimnīcas iestādes LOC konstatētas piecas pamatotas sūdzības par veselības aprūpes pārkāpumiem, bet klīnikā Gaiļezers - trīs.
Kļūdas analizējot
«Ja konstatēti reāli pārkāpumi veselības aprūpes kvalitātē, ārstniecības iestādes vadībai šādiem gadījumiem jāpievērš īpaša uzmanība, un te jāatzīmē, ka arī iestādes vadība ir tiesīga pieņemt lēmumus par veicamajiem pasākumiem attiecībā pret konkrētu ārstniecības personu,» saka VI pārstāve Ieva Raboviča.
Slimnīcās Dienai saka - šādus gadījumus parasti izvērtē. Vidzemes slimnīcas pārstāvis Jānis Batalauskis skaidro: gadījumu izskata, iesaistot kļūdu pieļāvušo ārstniecības personu un tās tiešo vadītāju un pieaicinot administrācijas pārstāvi. Pēc tam, lai novērstu līdzīga negadījuma atkārtošanos, pārkāpumu analizējot klīnisko speciālistu sanāksmēs vai arī turpinot īpašu uzraudzības darbu ar sodīto kolēģi.
«Ja nepieciešams, tiek pilnveidotas slimnīcas kvalitātes rokasgrāmatā ietvertās procedūras vai izstrādātas jaunas, jo slimnīcas mērķis ir uzlabot ārstēšanu un aprūpi, nevis tikai atrast un sodīt vainīgo,» apgalvo P. Stradiņa slimnīcas pārstāve Anita Kalēja. Līdz šim ar nevienu mediķi gan neesot darba attiecības pārtrauktas. Šāds jautājums varētu aktualizēties vien atkārtotu pārkāpumu gadījumos.
Medijos jau izskanējis gadījums, kad Ventspils slimnīcā 2007. gadā divgadīgam bērnam, pēc bērna vecāku pārstāvja teiktā, mediķi ievadīja nevis fizioloģisko šķīdumu, bet desmitreiz lielākas koncentrācijas sāls šķīdumu. Par šo gadījumu slimnīcas valdes loceklis Dainis Gīlis uzreiz saka: «Kāpēc jūs domājat, ka dakteris vainīgs?» tā norādot, ka kriminālprocesā pirmās instances tiesa attaisnoja apsūdzētos mediķus. VI gan atklāja virkni pārkāpumu. D. Gīlis teic - gadījums slimnīcā izrunāts, turklāt speciāli esot reorganizēta medikamentu saņemšana no aptiekām, lai nebūtu kļūmju.