Pēc koalīcijas sēdes Visu Latvijai!-TB/LNNK līderis Raivis Dzintars pirmdien atzina, ka partijai ir asi nosodoša attieksme pret ministra Eināra Cilinska atbrīvošanu no amata par nodomu iet leģionāru piemiņas gājienā. Tajā viņš pēc tam arī piedalījās. Partijā tagad notiekot diskusija. Koalīcijā VL-TB/LNNK paliks un līdz nākamajai pirmdienai solīja izraudzīties arī jauno ministru. Otrdien intervijā Latvijas Radio R. Dzintars informēja, ka izšķiršanās notiks starp četriem pretendentiem. Lai labāk saprastu noskaņojumu partijā pēc E. Cilinska demisijas, kā arī to, kuram kandidātam ir lielāks atbalsts, Diena sazinājās ar daļu no Nacionālās apvienības valdes locekļiem.
No sarunām ar apvienības politiķiem radās iespaids, ka nopietnākie pretendenti ir R. Naudiņš un K. Gerhards. Maz ticams, ka Ž. Jaunzemes-Grendes kandidatūru būtu viegli saskaņot ar koalīcijas partneriem, ja Vienotības bijušais premjers Valdis Dombrovskis savulaik pieprasīja viņas demisiju. Savukārt mazāk zināmā R. Kola iekļaušana kandidātu lokā, iespējams, ir saistīta ar vēlmi reklamēt gados jauno politiķi, kurš kandidē arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Taču viņam nebūtu viegli saņemt Latvijas Pašvaldību savienības piekrišanu. Galavārds būs premjerei Laimdotai Straujumai (Vienotība).
Saeimas deputāta R. Naudiņa priekšrocība ir tā, ka viņš jau strādājis kopā ar E. Cilinski un pārzina ministra tuvāko nedēļu darba kārtību un aktuālākos uzdevumus. Būtiskākais no tiem ir jautājums par to, pēc kādiem principiem tiks sadalīta ES fondu nauda pašvaldībām, ko jau šonedēļ ministram vajadzēja prezentēt koalīcijas sēdē. To arī nevar izdarīt pienākumu izpildītājs. K. Gerhardam ir valdības darba pieredze, bet līdz šim viņam nav bijusi iespēja demonstrēt ieinteresētību pašvaldību problēmās, par kurām iedegās E. Cilinskis un arī R. Naudiņš. Taču R. Naudiņš apvienībā ienāca no TB/LNNK, ar ko var skaidrot dažu Visu Latvijai! biedru piesardzīgo attieksmi, nezinot, ko no viņa varētu sagaidīt.
Saeimas deputāts Jānis Dombrava, kurš strādā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, R. Naudiņu tomēr minēja kā spēcīgāko pretendentu, norādot uz viņa pieredzi ne tikai ministrijā, bet arī pašvaldībā un uzņēmējdarbībā. «Vislabāk jau būtu, ja amatā atjaunotu Eināru Cilinski, jo ar viņu grūti kādam sacensties,» piebilda J. Dombrava, būdams skeptisks, ka šī vēlme varētu piepildīties. Arī valdes loceklis Egīls Helmanis piekrīt, ka ar «Eināru grūti kādam konkurēt un ir ļoti žēl, ka tā ir noticis».
Zināms, ka valdes sēdē Jānis Birks sacījis - sabiedrība, partija un arī pats E. Cilinskis būtu ieguvis vairāk, ja viņš būtu respektējis valdības lēmumu un karavīru piemiņu godinājis, piemēram, aizejot pie pieminekļa individuāli. Jāatgādina, ka pirms diviem gadiem E. Cilinskis tādu iespēju bija pieļāvis, kad kādu ar darbu saistītu iemeslu dēļ šaubījās par iespēju pagūt uz gājienu. Nu jau bijušā ministra partijas biedri atzīst, ka nav centušies E. Cilinski pārliecināt atteikties no dalības gājienā un respektēt aicinājumu ministriem tajā nepiedalīties, jo, «ja Einārs kaut ko ieņem galvā, tad tur neko nevar darīt - nedēļā pirms gājiena viņš vispār nebija runājams». Kādam valdes loceklim pirmdien partijas sēdē radies iespaids, ka E. Cilinskim tomēr ir palikušas mieles un īsti labi viņš nejūtas. VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš, līdzīgi kā vēl vairāki kolēģi, uzskata, ka E. Cilinskim ir jābūt ministrijas parlamentārajam sekretāram. Līdz vēlēšanām ir palikuši nepilni septiņi mēneši, E. Cilinskis pārzina ministriju, viņu atzinīgi vērtē pašvaldību pārstāvji, teica G. Bērziņš, kuru papildinot J. Birks sacīja: «Viņš uznāca kā spoža komēta,» kas deva pienesumu arī partijai.