Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +12 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 24. oktobris
Renāte, Modrīte, Mudrīte

Nākotne nerādās rožainās krāsās

Pēc pavasarī skaļi izskanējušajām bažām par mazo televīziju nākotni pēc pārejas uz digitālo apraidi vasarā iestājās pieklusums. Miers ir mānīgs. Pagaidām daudzas reģionālās un vietējās televīzijas skatītāji var redzēt, jo tās testa režīmā pārraida digitālajā apraidē. Kamēr ir testa režīms, mazajām televīzijām par apraidi nav jāmaksā, bet no nākamā gada sākuma prieki beigsies - tām būs jāmaksā pilna maksa. To mazās televīzijas nevar «pavilkt», tāpēc to palikšana Lattelecom bezmaksas kanālu paketē ir apdraudēta.

Jau sastrīdējušās

Pašlaik daļa mazo televīziju palikušas analogajā apraidē, bet virkne televīziju apvienojušās reģionu līmenī un izmanto bezmaksas apraides iespēju. Visu televīziju pārstāvji norāda uz neziņu par to, kas notiks pēc pāris mēnešiem, kad beigsies testa režīms, taču pirmās problēmas tām radušās jau tagad. Pirmām kārtām, tās ir spiestas sadarboties reģiona ietvaros un ne visur sadarbība noris gludi. Līdz šim šajā ziņā lielākās problēmas bijušas Kurzemē. Tur jākooperējas Ventspils, Talsu, Aizputes, Skrundas un Liepājas televīzijām. Tā kā ar Lattelecom līgumu var slēgt tikai televīzijas, kam ir reģionālās televīzijas statuss, un Kurzemē tāds ir tikai Ventspilī esošajai Kurzemes televīzijai, tā ieguva kontroli pār reģionālo televīziju kanālu Kurzemē, kurā jāsatilpst visām reģiona televīzijām. Talsu televīzijas direktore Sanita Liepiņa stāsta - sākumā šķitis labi, ka kanāla kontrole nonāks ventspilniekiem, jo bijusi cerība, ka Ventspils kā bagātāka pašvaldība būs būtisks finansiāls atspaids. Tomēr pēdējie mēneši pavadīti nemitīgās problēmās, jo televīzijas kopīgajā kanālā varējušas sākt raidīt vēlāk nekā sākotnēji paredzēts, Talsu TV esot arī īsāks raidlaiks nekā televīzija vēlētos, tāpat televīzijai neesot pieņemams nosacījums regulāri dot bezmaksas sižetus, ko iekļaut ar LNT īpašnieku Andreju Ēķi saistītā Latvijas Ziņu kanāla (LZK) saturā. LZK sadarbojas ar televīzijām visos reģionos, un ar retranslēto LZK saturu tiek aizpildīts kanālu brīvais ētera laiks. No neoficiālās informācijas izriet, ka ne visas televīzijas ar šo sadarbību ir apmierinātas, jo LZK esot izdevies izkarot iespēju tā saturu pārraidīt arī visvairāk skatītā laikā darbdienu vakaros, taču reizēm esot apšaubāma LZK satura politiskā neitralitāte.

Talsu TV valdes locekle Sigita Petrēvica norāda, ka uztraucošākais ir tas, ka Kurzemes televīzijai pret citām mazajām televīzijām nav nekādu pienākumu, un reiz jau Talsu TV esot saskārusies ar draudiem to nerādīt. No Kurzemes televīzijas valdes locekļa Aleksandra Mirvja teiktā var secināt, ka arī viņam sadarbība ar mazajām televīzijām ir kā kaklā iestrēdzis kauls. Vietējo televīziju saturs Kurzemes televīzijai savā kanālā esot jāraida, bet neesot iespējas ar šīm televīzijām vienoties par koordinētu satura politiku. Obligātā sadarbība ar mazajām televīzijām arī apgrūtinot darbību reklāmas tirgū.

Tomēr nesaskaņas starp televīzijām būs bezjēdzīgas, ja līdz janvārim, kad mazajām televīzijām būs jāsāk maksāt par apraidi, neizdosies rast risinājumu to apraidei. Dienas informācija liecina, ka par visu reģionālo un vietējo televīziju apraidi Lattelecom prasa 53 tūkstošus latu mēnesī. Iespēja vēl pagarināt testa režīmu netiek izskatīta, stāsta Lattelecom pārstāve Līga Bite. Visas uzrunātās televīzijas norāda, ka tām nepietiek naudas, lai segtu apraides maksu. Ģimenes televīzijas dibinātāja Dace Ķezbere arī apšauba lielās apraides maksas pamatotību, ņemot vērā, ka bezmaksas kanālu paketes auditorija nemaz neesot tik liela un Lattelecom «pamata pakā», kuru arī izmantojot daudz cilvēku, reģionālo televīziju neesot. Tik lielu izmaksu segšanā palīgs nav arī LZK, var secināt no tā galvenā redaktora Andreja Filipova sacītā. Viņš stāsta, ka LZK kopā ar mazajām televīzijām mēģinās vienoties ar partijām par valsts finansējumu reģionālo televīziju apraidei. No atbildīgās Saeimas komisijas priekšsēdes Ingrīdas Circenes teiktā izriet, ka uz to televīzijām nevajadzētu cerēt, jo «valsts pat gribēdama nevar no sava budžeta skaitīt naudu komerctelevīzijām».

Auditorijas zudums

Bez valsts atbalsta un Lattelecom pretimnākšanas mazajām televīzijām ir tikai dažas iespējas, kā izdzīvot, un neviena nav rožaina. Teorētiski tās var palikt analogajā apraidē, ko dažas arī turpina izmantot, jo tehniski uz analogo televīziju iespējams pārslēgties arī cilvēkiem, kuri skatās digitālo televīziju. «Tie, kas ir gribējuši mūs redzēt, ir sapratuši, kā to izdarīt,» saka Gulbenes televīzijas valdes loceklis Guntars Eniks. Tomēr palikšana analogajā apraidē televīzijām nozīmē auditorijas zudumu, jo daudzi skatītāji nemēģina rast tehnisku risinājumu, lai redzētu arī analogo televīziju.

Savukārt Jānis Galviņš, kurš vada gan Jelgavas televīziju, gan TV Spektrs, stāsta, ka TV Spektrs auditorija, paliekot analogajā apraidē, esot samazinājusies «diezgan krietni», tomēr Jelgavas televīzijai samazinājums nav tik sāpīgs, jo pilsētnieki galvenokārt skatās kabeļtelevīziju, kur Jelgavas televīzija ir redzama. Tieši palikšana kabeļtelevīzijā ir viena no iespējām, kā reģionālo ziņu kanāls var izdzīvot, taču tas attiecas tikai uz pašvaldībām, kurās ir daudz kabeļtelevīziju skatītāju. Piemēram, Liepājā, kur kabeļtelevīziju skatās 70-80% iedzīvotāju. Tomēr televīzija ir ieinteresēta raidīt tālāk par pilsētas robežām, kas, paliekot tikai kabelī, nav iespējams, stāsta TV Kurzeme valdes loceklis Andis Rozītis.

Tāpat mazās televīzijas var mēģināt izdzīvot, pārejot uz apraidi satelīttelevīzijā vai iekļaujoties Lattelecom maksas kanālu paketē, kas gan arī ļoti samazinātu auditoriju un tādējādi arī reklāmas ieņēmumus. Mazo televīziju pārstāvji norāda, ka tās varētu izdzīvot, ja varētu raidīt ar saviem mazajiem raidītājiem, kuru uzturēšanas izmaksas ir mazākas nekā Lattelecom prasītā maksa. Pret to iebilst Lattelecom, kas uzskata, ka tam ir tiesības uz visu frekvenču spektru, taču J. Galviņš uzsver, ka šis jautājums ir juridiski pretrunīgs, un sola sūdzēties Eiropas Komisijā. I. Circene norāda, ka problēmas iemesls ir Lattelecom «ekskluzīvais monopolstāvoklis», kas ļauj uzņēmumam noteikt apraides maksu. Vairākas televīzijas asi kritizē Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP), kas darot nepietiekami, lai izglābtu mazās televīzijas. NEPLP priekšsēdis Ābrams Kleckins apgalvo, ka notiek sarunas un tiek meklēts piemērotākais variants, kā mazajām televīzijām izdzīvot.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Tāda kā svilpšana

Pirms kāda laika pie manis ciemos atnāca kaimiņš, lai parunātu par sadzīviskām lietām. Sarunas nobeigumā, mazliet ieklausījies no dzīvokļa nākošajās skaņās, viņš bažīgi apvaicājās: "Kla...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?