Skotu neatkarības kustības līderis - Skotijas premjerministrs Alekss Salmonds, kurš pēc referenduma iznākuma uzzināšanas paziņoja par atkāpšanos, - uzskata, ka Londona ir pārkāpusi solījumu par plašāku pilnvaru piešķiršanu Edinburgai, jo nav nākusi klajā ar plānu jau nākamajā dienā pēc balsojuma.
Konservatīvo kritika
Pirms pagājušajā ceturtdienā notikušā Skotijas neatkarības referenduma Lielbritānijas premjerministrs no Konservatīvās partijas Deivids Kemerons, vicepremjers Niks Klegs no Liberāldemokrātiskās partijas un Leiboristu partijas vadītājs Eds Milibends nāca klajā ar kopīgu solījumu, ka - ja vairākums skotu lems par labu palikšanai Apvienotās Karalistes sastāvā, Edinburgai tiks piešķirta lielāka autonomija lemšanā par nodokļiem, budžeta tēriņiem un sociālajiem pabalstiem. Līderi toreiz sacīja, ka darbs pie plašāku pilnvaru nodošanas Skotijai sāksies nekavējoties.
Šodien viņi Lielbritānijas parlamenta apakšnamā parakstīs rīcības plānu, kas paredz, ka Konservatīvajai partijai, Liberāldemokrātiskajai partijai un Leiboristu partijai līdz 30. oktobrim ir jāiesniedz priekšlikumi par plašāku pilnvaru piešķiršanu Skotijai, vēsta izdevums The Huffington Post. Dokumentā arī būs teikts, ka līdz novembra beigām Lielbritānijas valdībai ir jānāk klajā ar starppartiju vienošanos, uz kuras pamata līdz janvāra beigām jāizstrādā likumprojekts par Skotijas autonomijas paplašināšanu.
Tomēr pēc referenduma triju partiju vienotība ir vājinājusies. Lielbritānijas premjerministra D. Kemerona partijas biedri kritizē, viņuprāt, sasteigto rīcību Skotijas jautājumā un pieprasa, lai arī Anglijai tiktu piešķirta lielāka pašnoteikšanās. D. Kemerons paziņojis, ka līdz ar lielāku pilnvaru nodošanu Skotijas parlamentam nepieciešams veikt izmaiņas Lielbritānijas parlamentā, aizliedzot no Skotijas ievēlētajiem deputātiem balsot par jautājumiem, kas skar Angliju.
Leiboristu līderis E. Milibends paziņojis, ka ir atvērts konservatīvo idejai par jaunu lomu piešķiršanu parlamentāriešiem no Anglijas, bet kategoriski iestājas pret iespēju, ka varētu tikt izveidots atsevišķs Anglijas parlaments, līdzīgi kā tas ir Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā.
Salmonds nepadosies
Tomēr, par spīti domstarpībām, politiķi Londonā paziņojuši, ka skotiem dotā solījuma pildīšana ir viņu «goda lieta». Viņiem netic Skotijas nacionālistu valdības vadītājs A. Salmonds, kurš pēc referenduma, kurā 55% vēlētāju teica «nē» Skotijas neatkarībai, bet 45% balsoja «par», paziņoja, ka demisionēs novembrī, kad paredzētas Skotijas Nacionālās partijas līdera vēlēšanas, kurās viņš nepiedalīsies.
Viņaprāt, trīs lielākās Apvienotās Karalistes partijas, pirms referenduma solot piešķirt plašākas pilnvaras Skotijai, ir maldinājušas vēlētājus, lai panāktu sev vēlamu rezultātu. A. Salmonds uzstāj, ka partiju trio jau pagājušajā piektdienā Lielbritānijas parlamentā vajadzēja iesniegt priekšlikumus par plašāku Skotijas autonomiju.
Skotijas premjers laikrakstam The Daily Telegraph neslēpa, ka nākotnē varētu notikt vēl viens skotu neatkarības balsojums. Viņš sacīja, ka tas būtu ļoti iespējams, ja Londona nepildītu solījumu par plašāku pilnvaru piešķiršanu Edinburgai.
A. Salmonds domā, ka vēl viens referendums nebūs nepieciešams. Viņaprāt, ja Skotijas parlaments patiešām iegūs plašākas pilnvaras un nacionālistu partija 2016. gada Skotijas parlamenta vēlēšanās svinēs pārliecinošu uzvaru, Edinburga varētu vienpusēji pasludināt neatkarību.