Rada spriedzi un izolētību
Problēmas ar urīna nesaturēšanu rada psiholoģisku spriedzi un sociālu izolētību. Negribas iet uz teātri, jo ir šaubas, vai visu izrādi varēs nociesties, neejot uz tualeti. Arī tālāks brauciens rada problēmas. Inkontinence piemeklē gan vīriešus, gan sievietes. Par to nav jākaunas runāt ar ģimenes ārstu un speciālistiem, jo problēmai ir vairāki risinājumi un tiek atrasti varianti, kā ar to sadzīvot. Pēc biedrības Inko centrs informācijas, no urīnnesaturēšanas dažādā pakāpē Latvijā cieš ap 150 tūkstošiem cilvēku.
Sievietēm tā ir biežāk nekā vīriešiem, jo viņām urīnpūslis un urīnceļi balstās uz iegurņa lejasdaļas muskuļiem. Ja šie muskuļi kļūst vāji un samazinās to elastīgums, gan ikdienas darbi, gan klepošana, gan smiešanās var izraisīt nekontrolētu urīna noplūdi. Arī liekais svars rada papildu slodzi iegurņa lejasdaļas muskuļiem. Cits risks, saistīts ar urīna nesaturēšanu, ir menopauze, kad krītas estrogēna līmenis, arī urīnpūšļa slēdzējmuskulis normāli nepilda savas funkcijas. Vīriešiem muskuļu struktūra ir spēcīgāka, bet viņu galvenā problēma ir prostatas iekaisums, adenoma, kas izraisa arī urīna nesaturēšanu. Ja bijušas kādas onkoloģiskas slimības un līdz ar to iegurņa apstarošana, var rasties urīna nesaturēšana, jo apstarošanas laikā cieš arī urīnpūslis. Urīnpūslis ir cieši saistīts gan ar perifēro, gan centrālo nervu sistēmu un arī muguras smadzenēm. Ja kādā no šiem posmiem rodas traucējumi, urīnpūšļa normāla darbība ir apdraudēta.
Meklējot risinājumu
Ir dažādi urīna nesaturēšanas veidi. Noplūdes var rasties pie fiziskas slodzes; nesaturēšanas iemesls var būt pārāk aktīvs urīnpūslis - uz tualeti vajag bieži un maz. Bet urīns var noplūst nekontrolēti, un nav iespējams paciesties līdz labierīcībām. Var būt jaukta nesaturēšana, kad apvienojas abas pazīmes; var būt funkcionāla - noplūšana notiek pārpildīta urīnpūšļa dēļ, jo cilvēkam nav iespēju pašam aiziet uz tualeti.
Risinājumi ir dažādi. Pārāk aktīvu urīnpūsli var nomierināt ar medikamentiem, bet ar fizioprocedūrām var trenēt urīnpūšļa slēdzējmuskuļus, iegurņa lejasdaļas muskuļus un likt tiem atkal kļūt aktīvākiem. Vingrojumi jāizpilda precīzi un regulāri, jo tas uzlabos muskuļu elastību. Pēc divu triju mēnešu regulāras vingrošanas par 80% iespējams atjaunot muskuļu iepriekšējo tonusu. Taču, pirms sākt vingrot, jānoskaidro iemesls. Bieži vien urīna nesaturēšana var būt sekas kādai slimībai.
Kā izvēlēties?
Mokās tie, kas problēmu mēģina glābt ar palaga stērbelēm, veciem dvieļiem. Arī higiēniskās paketes nederēs - tās pasargā no urīna noplūdēm, bet nenodrošina nepatīkamā aromāta neizplatīšanos. Jo īpaši svarīga pareiza higiēnas līdzekļu izvēle un ādas aprūpe ir guļošajiem pacientiem.
Izvēloties kādu no šiem speciālajiem izstrādājumiem, jāņem vērā to veids (autiņbikses, jostiņbikses vai bikses) un pareizais izmērs (ja būs par lielu vai mazu, nebūs komfortabli un arī rezultāts nebūs cerētais). Izmēri ir tādi paši kā apģērbam - XS, S, M, L, XL. Jāizvēlas pareizā uzsūktspēja. Ražotāji piedāvā trīs variantus. Ja pacients saņem urīndzenošus līdzekļus, nepieciešams izstrādājums ar vislielāko uzsūktspēju. Taču ne vienmēr vajag izvēlēties maksimālo, jo tas ir ne tikai cenas, bet arī komforta jautājums. Ieliktņu klāsts ir plašs - sākot no mazas uzsūktspējas līdz lielāku problēmu risinājumam. Jāzina, ka ir gan sievietēm domāti ieliktņi, gan vīriešiem paredzēti. Inko centrs vadītāja Inese Barkāne zina teikt, ka ražotāji mēdz piedāvāt bezmaksas paraugus. Ir arī paladziņi ar dažādu uzsūktspēju, ja urīnnesaturēšana izpaužas naktī guļot. Taču, ja tiek piemeklēts pareiza izmēra urīnuzsūcošs izstrādājums, papildus vajadzības pēc paladziņa nav.
Būs lētāk
Urīnuzsūcošajiem līdzekļiem ir pieejams arī valsts atbalsts - 50% kompensācija. Kompensācija gan pienākas konkrētu diagnožu gadījumā: ja ir cerebrāli vaskulārās slimības, piemēram, insults; ļaundabīgie audzēji vai audzēji ar neskaidru vai nezināmu dabu; nervu sistēmas slimības, piemēram, Pārkinsona, Alcheimera slimība, multiplā skleroze un bērnu cerebrālā trieka; endokrīnās slimības - 1 un 2. tipa cukura diabēts ar neiroloģiskām komplikācijām; smaga garīga atpalicība; kakla un rumpja ievainojuma sekas - mugurkaulāja lūzumi, smadzeņu bojājumi.
Taču netiek kompensēti visi urīnuzsūcošie līdzekļi. Kompensē autiņbikses (pamperus, kas atgādina maza bērna autiņbiksītes). Tradicionāli tās liek guļošajiem pacientiem, diemžēl tās nav viegli uzliekamas un tajās ievīstītam slimniekam tomēr var veidoties izgulējumi, iekaisumi. Taču tās ir vislētākās. Inovatīvāks risinājums ir jostiņbikses. Atšķirībā no autiņbiksēm, kam ir četri klipši, jostiņbiksēm ir jostiņa un uzsūcošā daļa. Ja pacients ir guļošs, daudz vieglāk ir izdarīt injekcijas, nerodas izgulējumi. Kompensē arī apakšveļas bikses. Tās domātas staigājošiem pacientiem. Ērtas, neierobežo kustībās.
Izrakstīt šos līdzekļus ar 50% atlaidi var jebkurš ārsts - ģimenes ārsts vai speciālists (endokrinologs, neirologs, ginekologs, onkologs, urologs u. c.), kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
«Ja nav īpašās diagnozes, var griezties savas pašvaldības sociālajā dienestā un saņemt pabalstu,» informē Inko centra vadītāja I. Barkāne. Dažās pašvaldībās šie līdzekļi ir iekļauti medikamentu sadaļā, bet, piemēram, Rīgas pašvaldībā ir atsevišķi pabalsti inkontinences līdzekļiem. «Pabalstu var saņemt tie, kuriem ir vidēja vai smaga urīna nesaturēšana un arī trūcīgā vai maznodrošinātā statuss,» zina teikt I. Barkāne. Plašāka informācija www.esisauss.lv vai pa tālr. 67889677.