Tikmēr Sīrijas autoritārā prezidenta Bašāra el Asada režīms un opozīcijas vadība izvērš propagandas karu, par it kā notikušajiem ķīmiskajiem uzbrukumiem runājot no savu politisko interešu skatpunkta.
Krievija iebilst
Pēc tam kad trešdien pasaules medijos parādījās Sīrijas opozīcijas paziņojumi, ka ķīmiskajos uzbrukumos vairākos rajonos ap galvaspilsētu Damasku nogalināti aptuveni 1300 civiliedzīvotāju, Ņujorkā tika sasaukta ANO Drošības padomes (DP) ārkārtas sanāksme.
Kaut arī 35 ANO dalībvalstis, tostarp trīs DP pastāvīgās locekles ASV, Francija un Lielbritānija, kopīgā paziņojumā aicināja nekavējoties uz iespējamo uzbrukumu vietām nosūtīt Sīrijā esošos ANO ķīmisko ieroču inspektorus, DP nāca klajā ar izplūdušu paziņojumu. «Ir jābūt skaidrībai par notikušo, un situācijai ir rūpīgi jāseko līdzi,» sacīja Argentīnas vēstniece ANO un pašreizējā DP prezidente Marija Kristīna Persevala.
Pret stingrāka satura paziņojumu esot iebildušas Krievija un Ķīna, kuras iepriekš ir bloķējušas rietumvalstu ierosinātas sankcijas pret Sīriju.
Maskava paziņoja, ka notikušais esot dumpinieku provokācija, lai diskreditētu B. el Asadu laikā, kad Sīrijā atrodas ANO ķīmisko ieroču eksperti, kuri tur ieradās, lai izmeklētu informāciju par agrāk, iespējams, notikušiem uzbrukumiem, kuros izmantoti masu iznīcināšanas ieroči, vēsta Reuters.
Savukārt Ķīna izteica cerību, ka ANO inspektori būs objektīvi un pilnībā sadarbosies ar Sīrijas valdību.
Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss kaujinieciski paziņoja, ka gadījumā, ja atklāsies fakti par ķīmisko ieroču izmantošanu pret Sīrijas civiliedzīvotājiem, starptautiskajai sabiedrībai būšot jāreaģē ar spēku. Viņš gan precizēja, ka tas nenozīmētu sauszemes karaspēka ievešanu Sīrijā.
Pretrunīgi stāsti
Sīrijas opozīcijas vadība ceturtdien turpināja apgalvot, ka B. el Asada spēki ir pastrādājuši slaktiņu, kas varētu būt nāvējošākais ķīmiskais uzbrukums vairāk nekā 20 gadu laikā, un kritizēja starptautisko sabiedrību, ka tā kārtējo reizi vienaldzīgi noskatoties uz sīriešu ciešanām.
Sīrijas režīms noraidīja apsūdzības kā «neloģiskas un safabricētas» un paziņoja, ka to mērķis ir novērst valstī esošo ANO ķīmisko ieroču ekspertu uzmanību no viņu uzdevuma.
Opozīciju atbalstošā domnīca Al Sham uzskata, ka uzbrukums ir B. el Asada vēstījums pasaulei, ka režīms nebaidās no ASV prezidenta Baraka Obamas noteiktajām «sarkanajām līnijām».
Hamburgas Universitātes Miera izpētes un drošības politikas institūta Tuvo Austrumu eksperte Margrēta Johansone neredz «saprātīgu iemeslu», kādēļ B. el Asadam vajadzētu lietot ķīmiskos ieročus, jo tas būtu šāviens paša režīma kājā.
Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūta ķīmisko ieroču eksperts Džons Hārts izvairās no secinājumiem, jo līdz šim saņemtā informācija esot pārāk neskaidra, lai pateiktu, ka patiešām noticis ķīmiskais uzbrukums. «Ir divi pretrunīgi stāsti par ķīmisko ieroču izmantošanu. Vienu izplata Sīrijas valdība, bet otru opozīcija,» viņš sacīja Deutsche Welle.