Būs jāpārkrāso
Uz rozā stabiem ar krāsas baloniņu uzpūstais uzraksts «Izpaudies krāsās!» saskan ar kompānijas Samsung telefona reklāmas saukli, kas lasāms uz vairākiem stendiem pilsētā. Arī telefona reklāmā dominējošā ir rozā krāsa. Samsung gan jebkādu saistību ar stabu apzīmēšanu noliedz, saka kompānijas pārstāve Kristīne Circene.
«Ja mēs noskaidrosim, kas to izdarījis, tad domāsim, kā pret viņiem vērsties un atgūt zaudējumus,» uzsver Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais (LPP/LC), kurš policijai jau uzdevis to risināt. Lai arī daudziem Dienas aptaujātajiem nav nekā pret rozā stabiem, pašvaldība uzskata, ka tādi tie nevar palikt un būs jāpārkrāso.
Pilsētas uzņēmuma Rīgas luksofors valdes priekšsēdētājs Igors Vrubļevskis to pamato ar satiksmes drošību: «Vai nu jātīra nost, vai jāpārkrāso pelēkā krāsā, jo nekas nedrīkst novērst autovadītāju uzmanību.» Savukārt būvvalde uzskata, ka rozā stabi izkropļo pilsētas kopējo skatu. «Tāpēc jau tie ir pelēkā krāsā, lai mazāk izceltos pilsētvidē,» skaidro būvvaldes pārstāve Kristīne Pētersone.
Cieš arī jaunais tunelis
Saskaņā ar pilsētas noteikumiem sods par ēku, žogu un citu priekšmetu bojāšanu ar uzrakstiem un zīmējumiem ir līdz 100 latiem. Šogad Pašvaldības policija par šādiem pārkāpumiem sodījusi 25 personas, informē policijas pārstāve Inese Tīmane. Tomēr tas nav mazinājis «zīmēt gribētāju» vēlmi izpausties. Kaut arī uzraksti pie ieejām brīdina par videonovērošanu, ķēpājumi parādas arī jaunajā gājēju tunelī pie lielveikala Stockmann. Taču, kā izrādās, divu mēnešu laikā pašvaldība nav spējusi kameras uzstādīt, tāpēc neviens par pārkāpumiem nav sodīts. I.Tīmane stāsta, ka tikai decembra sākumā beidzies jaunais videokameru iepirkums.
Nav prioritāte
No ielu māksliniekiem visvairāk cieš ēku fasādes. Rīgas Namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednaska lēš, ka šādi nodarītie zaudējumi mērāmi simtos tūkstošos latu, taču īpašniekiem tā ir arī psiholoģiska trauma, jo «kā viņi uzliek jaunu krāsu, tā sienas tūlīt ir apķēpātas». Risinājumu problēmai viņa neredz: «Apdrošinātāji ar mums par šo jautājumu nerunā. Policijā nav nozīmes vērsties, jo, ja neviens nav pie rokas pieķerts, tad vaininieku meklēt ir bezjēdzīgi.»
D.Turlais policijai neko pārmest negrib: «Ja prioritāte būs sienu apzīmētāju ķeršana, nekam citam laika neatliks.» Viņš atzīst, ka līdz šim ne ar reidiem, ne arī īpašu zīmēšanas vietu norādīšanu dažos Rīgas tuneļos izskaust sienu apķēpāšanu nav izdevies.
«Urbānā vidē sienu zīmējumiem nav ne vainas, ja tie ir izvietoti atbildīgi,» uzskata šīs mākslas atbalstītājs ar segvārdu jeremy, kurš jau pirms vairākiem gadiem internetā izveidojis mājaslapu, kurā ievieto labākos Rīgas sienu zīmējumus, kas veidoti ar šablonu palīdzību un tiek saukti par stenciliem (angļu val. - stencils). Viņa interesi piesaistījis tas, kā ar šiem mākslas darbiem tiek komentēti politiski un sociāli notikumi, un, pēc viņa domām, «pelēko un neglīto» luksoforu un citu līdzīgu objektu apgleznošana ir pieņemama un padara tos spožākus. «Diemžēl ne visi ir atbildīgi un zīmējumus var redzēt arī uz ēkām,» viņš piebilst.