Uztvere mainās
Vecuma vājdzirdībai raksturīgs, ka cilvēks sāk nedzirdēt vispirms jau augstas skaņas, tādas ir arī skaņas, kas rodas, vilcienam tuvojoties, bremzējot. Protams, ne visiem cilvēkiem novecojot pasliktinās dzirde un ne visi to piedzīvo, jau pārkāpjot četrdesmitgadnieka slieksni, taču dzīvesveids var būt par iemeslu šīm izmaiņām, un, jo savlaicīgāk diagnosticētas, jo efektīvāk ar tām iespējams sadzīvot, nezaudējot dzīves kvalitāti. Tāpēc senioriem tas jāņem vērā un uzmanīgi jārīkojas, piedaloties satiksmē gan kā transportlīdzekļu vadītājiem, gan kājāmgājējiem, īpaši tādās vietās kā piemēram, dzelzceļa tuvums.
Dzirdes pavājināšanos veicina regulāra atrašanās skaļā vidē vai pēkšņi ļoti skaļi trokšņi. Arī stress, nervozs dzīves ritms veicina straujāku organisma novecošanu, tajā skaitā maņu zaudēšanu. Arī mazkustīgs dzīvesveids nodara ļaunumu, jo nenotiek pietiekami aktīva orgānu apasiņošana, kā arī tiem, kas daudz strādā pie datora, protams, novērojamas redzes problēmas, bet arī kopējais veselības stāvoklis var būt pasliktināts, jo šie cilvēki nereti cieš no osteohondrozes un samazinātas asins un līdz ar to - skābekļa pieplūdes galvas rajonā.
Seko veselībai, uzmanies
Cilvēkam novecojot, ir dabiski, ka dažādas ķermeņa funkcijas norit lēnāk vai tiek bojātas, līdzīgi procesi norit arī acī. Vesela cilvēka nesasprindzināta acs redz skaidri tālumā, bet novecojot tieši tālāk esošos objektus mēdz būt grūtāk saskatīt un akomodācijas spēja samazinās jau no 40 gadu vecuma. Ar vispārēju organisma novecošanu - ar aterosklerozes procesa lokālu izpausmi acs slāņa asinsvados, kas izpaužas kā audu bojājumi, saistās acs mākulas novecošana, kā arī var būt palielināts acs iekšējais spiediens, piemeklēt katarakta, būt grūtības atšķirt krāsas.
Tāpēc vecāka gadagājuma cilvēkiem būtu savlaicīgi jāvēršas pie ārsta, kad tiek novērotas kādas no traucējumu pazīmēm, piemēram, acis nogurst, iekaist, ir grūtības saskatīt priekšmetus tālumā un ļoti jāsasprindzina redze, lai to spētu, nav viegli lasīt utt. Savukārt, lai pārliecinātos par dzirdes kvalitāti, var mēģināt sevi pārbaudīt, pie auss paklausoties, vai spējat uztvert pulksteņa tikšķus vai skaņu, kas rodas, spēcīgi paberzējot pirkstus vienu pret otru.
Novecot nav kauns, taču jāseko līdzi savai veselībai un jāizvērtē savas spējas adekvāti funkcionēt atbilstoši situācijai, tajā skaitā uz ielas un dzelzceļa tuvumā. Labāk par drošību pārliecināties dubultā, drošs paliek drošs.