Aizspriedumi pret islāmu
B. Obamas un ASV musulmaņu tikšanās norisinājās Baltimoras Islāma biedrības dievnamā Mērilendas štatā. Baltais nams paskaidroja, ka prezidenta apciemojuma mērķis bijis aizstāvēt ASV valdošo reliģijas brīvību un iestāties pret fanātismu.
«Pirmā lieta, ko vēlos jums pateikt, ir divi vārdi, kurus ASV musulmaņi nedzird pietiekami bieži, un tie ir: paldies jums,» B. Obama sacīja uzrunas ievadā. «Paldies, ka kalpojat savai kopienai, paldies par atbalstu, ko sniedzat saviem kaimiņiem, un par to, ka palīdzat mums būt stipriem un vienotiem kā amerikāņu ģimenei.»
Viņš norādīja, ka Savienotajās Valstīs dzīvojošie musulmaņi nereti kļūst par upuriem sabiedrības aizspriedumiem un atsevišķu ekstrēmistu vēlmei nogalināt islāma vārdā.
«Daudzi amerikāņi nepazīst vai nezina, ka pazīst kādu musulmani. Daudzi par musulmaņiem un islāmu uzzina tikai no ziņām pēc terora aktiem vai sagrozītiem viedokļiem medijos un filmās,» norādīja prezidents. «Kopš 11. septembra terora aktiem - un pēdējā laikā pēc uzbrukumiem Parīzē un Sanbernardīno - jūs pārāk bieži esat pieredzējuši, ka cilvēki liek vienādības zīmi starp šausminošiem teroristu noziegumiem un reliģiju.»
B. Obama mudināja musulmaņu jauniešus nepakļauties bieži izplatītajam uzskatam, ka viņiem ir jāizvēlas starp ticību un patriotismu. «Jūs šeit iederaties. Jūs neesat musulmaņi vai amerikāņi. Jūs esat musulmaņi un amerikāņi,» uzsvēra Baltā nama saimnieks.
ASV prezidents arī kritizēja «nepiedodamu politisko retoriku», kas izskan no D. Trampa un citiem republikāņu politiķiem, kuri iesaistījušies cīņā par partijas nomināciju prezidenta vēlēšanās. «Mums ir jānoraida politika, kuras nolūks ir manipulēt ar aizspriedumiem un uzbrukt cilvēkiem viņu reliģiskās piederības dēļ,» B. Obamu citē izdevums The New York Times.
Politiķi veicina neiecietību
D. Tramps, kurš priekšvēlēšanu kampaņas laikā izcēlies ar naidīgiem izteikumiem, decembrī pēc islāma radikāļu sarīkotās apšaudes, kurā tika nogalināti 14 cilvēku, paziņoja, ka «lielai daļai musulmaņu» esot naids pret amerikāņiem. Viņš ierosināja uz laiku liegt musulmaņiem iebraukt Savienotajās Valstīs, izpelnoties kritiku arī no Republikāņu partijas vadības.
ASV musulmaņu tiesību aizstāvības organizācija CAIR norāda, ka pēc teroristu uzbrukumiem Parīzē un slaktiņa Sanbernardīno pastiprinājušies uzbrukumi musulmaņiem un mošejām Savienotajās Valstīs. No vairāk nekā 70 uzbrukumiem, kas 2015. gadā vērsti pret musulmaņu dievnamiem ASV, vismaz 29 notikuši pēc 13. novembrī Parīzē īstenotajiem terora aktiem.
CAIR norādījusi, ka pretmusulmaņu noskaņojumu veicina ASV iekšpolitiskās tendences. «Nedomājam, ka jebkad agrāk ASV musulmaņu sabiedrībā baiļu un pesimisma līmenis ir bijis tik augsts kā pašlaik,» organizācijas pārstāvis sacīja raidorganizācijai BBC.
Tomēr ASV sabiedrībā vērojamas pozitīvas tendences. Respektablās domnīcas Pew Research Center šonedēļ publicētajā pētījumā noskaidrojies, ka 68% amerikāņu uzskata - reliģiskajā vardarbībā vainojami «atsevišķi vardarbību atbalstoši cilvēki, kuri izmanto reliģiju, lai attaisnotu savu rīcību», nevis pati reliģija.