Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +1 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Otrajai valsts valodai pagaidām netic

Parakstu vācēji par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai apgalvo, ka 45 dienās savākuši vairāk nekā nepieciešamos 10 000 parakstu, lai varētu rosināt Centrālās vēlēšanu komisijas organizēto parakstu vākšanu par izmaiņām Satversmē. Iniciatorus, kuru vidū redzamākie ir krievu nacionālradikāļi Vladimirs Lindermans un Jevgēnijs Osipovs, īpaši neinteresē, cik šie Satversmes grozījumi varētu izmaksāt valstij, bet valsts pārvaldes institūcijas nav veikušas nekādus pētījumus, cik līdzekļu būtu nepieciešams, ja šāda radikāla izmaiņa tomēr notiktu.

Gaidīs rudeni

Šobrīd Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi datumus parakstu vākšanai par grozījumiem Satversmē, kas paredz pāreju uz valsts apmaksātu izglītību tikai latviešu valodā, kā arī parakstu vākšanai par apturētajiem likumiem, kas skar pabalstus. Visticamāk, rudenī varētu tikt izsludināta trešā parakstu vākšana.

Kampaņas rīkotāji mājaslapā za-rodnoj-jazik.lv jau apsveic sevi ar pirmo nozīmīgo uzvaru, norādot, ka līdz 19. aprīlim savākti 10 377 paraksti, atbalstot iniciatīvu noteikt krievu valodai valsts valodas statusu. Iniciatori neslēpj, ka nesteigsies ar parakstu iesniegšanu, jo tad CVK noteiks parakstu vākšanu vasarā, kad likumā noteiktos 153 232 parakstus varētu arī nesavākt. CVK pārstāve Kristīne Bērziņa norādīja, ka vienas parakstu vākšanas izmaksas ir aptuveni Ls 500 000. Jau izsludinātajām parakstu vākšanām izmaksas būs nedaudz mazākas, jo daļēji tām sakrīt norises laiks, lai arī darbinieki katrai parakstu vākšanai būs citi. Ja vajadzīgos parakstus savāks, Satversmes grozījumi nonāks Saeimā. Ja tos noraidīs, būs jāizsludina referendums, bet tā izmaksas tiek lēstas ap diviem miljoniem latu. Eksperti atzīst, ka tik lielu krievvalodīgo aktivitāti sekmējis VL-TB/LNNK ierosinājums pakāpeniski pāriet uz latviešu valodu kā vienīgo mācību valodu valsts skolās. J. Osipovs Dienai neslēpa, ka viņu īpaši neuztrauc izmaksas, ko no valsts budžeta prasītu divvalodības nostiprināšana, sakot, ka tas ir ievērojami mazāk nekā karš Irākā un Afganistānā. Viņš uzskata, ka divu valsts valodu ieviešana liktu mainīties ierēdņu sastāvam un ministrijās izzudīšot «ģimeņu klani», daļai ierēdņu nākšoties braukt atpakaļ uz laukiem, no kurienes tie nākuši. «Katrā departamentā nevis četras meitenes dzers kafiju, bet divas - viena latviete, viena krieviete,» savu vīziju pauda J. Osipovs. Tiesa, divu valodu jautājums nekādā tiešā veidā nav saistīts ar ierēdņu skaita samazināšanu.

Nesteidzas rēķināt

Ne valsts, ne pašvaldības institūcijas vēl nesteidz rēķināt iespējamās izmaksas, cik divas valsts valodas varētu prasīt, jo šobrīd nav iespējams prognozēt, vai referendums par to vispār notiks un vai tas beigsies tā, kā cer tā iniciatori. Ministru kabineta preses sekretāra p. i. Laine Kučinska atzina, ka aprēķini nav veikti un tuvākajā laikā arī netiks veikti. Tāpat vismaz šobrīd nekas neliecina, ka kāda amatpersona ņemtu par pilnu Eiropas Padomes (EP) Ministru komitejas rosinājumu ielu nosaukumus rakstīt arī minoritāšu valodās. Piemēram, Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (LPP/LC) izteicās, ka pagaidām nekur nav definēts, tieši ko nozīmē divas valsts valodas un uz kādām dzīves jomām to lietošana būtu attiecināma: «Tikai tad, kad likums noteiks prasības šo divu valsts valodu ieviešanai, varēs veikt aprēķinus par iespējamām izmaksām. Arī jautājums par Rīgas ielu nosaukumu rakstīšanu divās valodās Rīgas domē nav aktualizēts, līdz ar to nosaukumu plāksnītēm nevar pateikt iespējamo iepirkuma summu.» Samērā labvēlīgi noskaņots pret oficiālo divvalodību ir Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs (SC), norādot, ka jau šobrīd dome sniedzot informāciju iedzīvotājiem krievu valodā un mēģinot palīdzēt ar dokumentu tulkošanu tiem, kas valodu nesaprot. Viņaprāt, lielus ieguldījumus divu oficiālo valodu ieviešana neprasītu, jo neesot obligāti visus dokumentus dublēt krievu valodā, bet tikai nāktos atbildēt krieviski uz krievu valodā iesniegtiem dokumentiem un vēstulēm. Oficiālu statusu krievu valodai A. Bartaševičs saista ar cieņas izrādīšanu krievu minoritātei, kas Rēzeknē ir ap 45% no iedzīvotāju skaita.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?