Vispopulārākā joprojām ir ķirbju zupa - garšīga un viegli pagatavojama. Zupas pamats ir biezenis, ko iegūst, ķirbi cepot, sutinot vai vārot. Tālākais ir atkarīgs no fantāzijas un garšas izjūtām - biezeni var bagātināt ar saldo krējumu vai krējumsieru (piemēram, tik ierastais Dzintars ar dažādām garšām). Ļoti interesanta un maiga garša veidojas, ja biezenim pievieno kokosriekstu pienu. Tad garšvielu izvēle - citronzāle, ķiploki, muskatrieksts, protams, sāls un pipari, nedaudz čili… Man visatbilstošā joprojām šķiet ingvera garša, ko noteikti lietojiet svaigu, nevis no paciņām. Atliek pasniegt, piemēram, bagātinot ar kazas siera bumbiņām un mazliet pesto. Estētikai ir nozīme!
Otra kategorija varētu būt ēdieni, kuros ķirbis tiek sautēts. Interesanti izskatās vesels ķirbis - vienalga, liels vai mazs, - ar pildījumu (gaļa, dārzeņi, bet ne zivis), ko var gatavot cepeškrāsnī. Pamēģiniet ar vistu un kariju, atkal izmantojot arī kokosriekstu pienu. Man garšo ar pupiņām un teļa gaļu. Rudens talkai lielisks ēdiens - kamēr talcinieki grābs lapas, ēdiens būs gatavs! Jāatceras, ka ķirbis ir mazliet salds, tāpēc jādomā par kontrastiem - jau iepriekš minēju čili, ko var droši izmantot. Ja ķirbis jau ir sagriezts, to var vienkārši pievienot sautējumiem - garšīgi un skaisti!
Iespējams, retāk ķirbi izmanto dažādu kūku, kēksu un saldēdienu gatavošanā. Tā garša faktiski ir neitrāla, bet konsistence, piemēram, mafiniem, dod pufīgumu. Ķirbju biezenis ļoti piedien siera kūkai, pudiņiem kā viena no sastāvdaļām. Protams, arī cepumos un vafelēs. Ķirbja garšu parasti pastiprinu ar kanēli, muskatriekstu, krustnagliņām, ingveru un vaniļu - jūs ņemiet to, kas vislabāk garšo.
Neskaitāmi pētījumi un raksti apliecina, ka ķirbis ir gluži vai brīnumoga - tas satur gandrīz visas organismam nepieciešamās minerālvielas un plašu vitamīnu klāstu, ķirbju labās īpašības novērtētas jau pirms 5000 gadiem! Tas ir neatņemams diētas elements, piemēram, tievējot, jo satur līdz pat 90% ūdens. Diemžēl ķirbja veselīgās īpašības zūd, ja to cep vai vāra. Jo vairāk to apstrādā, jo nevērtīgāks tas kļūst. Piemēram, tik populārie marinētie ķirbji diemžēl ne ar kādu dziedniecisko spēku vairs lepoties nevar. Vislabāk ir ēst svaigu ķirbi vai dzert sulu, kas nav pliekana, ja tai pievieno kādu citu, piemēram, ābolu vai cidoniju, sulu.
Tirgū un veikalos var nopirkt ķirbja šķēles - tieši tik, cik nepieciešams iedomātā ēdiena sagatavošanai. Baudiet ķirbjus un rudeni!
Starp citu, pateicoties Kolumbam, no Amerikas ķirbis jeb indiāņu ābols atceļoja uz Eiropu. Ja tā nebūtu noticis, interesanti, kādā karietē Pelnrušķīte brauktu uz pili?