Viņai pašai ļoti garšo kabači ar sēņu pildījumu, bet mājinieku un viesu atzinību izpelnījusies gaileņu pastēte.
Gailenes vāra savā sulā (var likt uz pannas un cept, līdz šķidrums iztvaikojis). Atdzesē. Atsevišķi uz pannas sacep sagrieztus sīpolus. Arī atdzesē. Nomizo svaigu gurķi, no tā izņem sēklas. Visus iepriekšminētos komponentus, klāt pēc garšas pievienojot sāli, sablenderē. Svaigo gurķu vietā Olga citkārt izmanto svaigus ķiplokus.
Pastēti smērē uz maizes, garnējot pēc izvēles - ar ķimenēm vai, teiksim, baziliku.
Arī no veselīgajiem smiltsērkšķiem, kuros ir 19 vitamīnu, Olga gatavo ļoti gardas pastētes. No smiltsērkšķu lapām samaļ pulverīti, ko sakuļ ar sviestu. Arī no izspiestajām ogām pārpalikušās čagas samaļ, sakuļ ar sviestu - pirmā pastēte gaiši zaļa, otra - viegli oranža.
Mežstrautu saimniece cienā arī ar kādu ļoti veselīgu dzērienu, kuru var piedāvāt pat tiem, kuri uz eksotiskākām ogām raugās ar aizdomām. Tas ir uzmundrinošs, tonizējošs kokteilis, kas patiesi piešķir mundrumu. Blenderī liek smiltsērkšķu ogas, pēc garšas pievieno cukuru un... pienu! Sablenderē. Garšo lieliski!
Vēl Olgai ir trīs ekselentas, pašas izdomātas ievārījuma receptes. Izrādās, smiltsērkšķus var vārīt kopā ar āboliem, citreiz ar piparmētrām (šis pēc konsistences samērā šķidrais ievārījums atgādina biezu apelsīnu sulu) vai baziliku.
Smiltsērkšķis ir labs antioksidantu avots. Tam piemīt pretiekaisuma, pretmikrobu, savelkoša, holesterīnu normalizējoša iedarbība. Tas palīdz dziedēt brūces un čūlas, veicina reģenerāciju.