Tomēr pirmo reizi kopš nākšanas pie varas prezidenta popularitātes reitings krities zem 50% atzīmes, ko saista ar H. Muhikas nespēju Urugvajas ekonomiskās labklājības laikā uzlabot valsts veselības aprūpi un izglītības sistēmu.
Nabadzīgo aizstāvis
77 gadus vecais H. Muhika mitinās pieticīgi iekārtotā lauku mājā netālu no galvaspilsētas Montevideo un atteicies no greznā mājokļa, kas tam pienācās, 2010. gadā stājoties prezidenta amatā. Abi ar sievu, kas ir senatore, paši apdara lauku darbus un aizraujas ar puķu audzēšanu. Vienīgais, kas liecina, ka saimniecībā mājo svarīga amatpersona, ir divi pie mājas dežurējošie policisti, kuriem šad tad piebiedrojas arī prezidenta mīlule trīskājainā sunīte, vārdā Manuela.
«Es šādi esmu dzīvojis visu savu dzīvi,» intervijā raidsabiedrībai BBC stāstīja H. Muhika. «Es tīri labi varu dzīvot ar to, kas man ir,» skaidroja prezidents, kādēļ 90% no savas 12 tūkstošu dolāru (6,62 tūkstoši latu) lielās algas katru mēnesi ziedo trūcīgāko urugvajiešu un mazo uzņēmēju atbalstam. Arī viņa sieva algu ziedo labdarībai.
Prezidents apgalvo, ka viņa dzīves uztveri lielā mērā ietekmējuši 14 cietumā pavadītie gadi, kas likuši apjaust patiesās vērtības. Vīrietis sešdesmitajos gados bija kreisi orientētās nemiernieku kustības Tupamaros līdzdibinātājs, tā pirmsākumos aplaupīja bankas un dažādus uzņēmumus un nolaupīto pārtiku un naudu izdalīja Montevideo trūcīgākajiem iedzīvotājiem, bet vēlāk pārgāja uz politiski motivētām nolaupīšanām. 1971. gadā nemiernieki astoņus mēnešus gūstā turēja Lielbritānijas vēstnieku Urugvajā Džefriju Džeksonu. Pēc 1973. gada apvērsuma, kad pie varas nāca militārā vara, Tupamaros darbība apsīka un daudzi tās biedri nonāca cietumā. Apcietināts tika arī H. Muhika, kurš brīvībā iznāca tikai 1985. gadā, kad Urugvajā atjaunoja demokrātiju.
Turība paverdzina
«Mani sauc par nabadzīgāko prezidentu, taču es nejūtos nabadzīgs. Nabadzīgi cilvēki ir tie, kuri tikai strādā, lai nodrošinātu turīgu dzīvesveidu, un allaž vēlas vairāk un vairāk,» uzsvēra prezidents. «Tas ir jautājums par brīvību. Ja tev nav daudz īpašumu, tad tev nevajag visu dzīvi strādāt kā vergam, lai tos uzturētu, tādēļ paliek vairāk laika sev pašam.»
H. Muhikas dārgākais īpašums ir 1,8 tūkstošus dolāru (aptuveni tūkstoš latu) vērtā 1987. gada VW Beetle automašīna. Šogad personas deklarācijā auto pievienota arī puse sievas īpašumu - zeme, traktori un māja -, sasniedzot 215 tūkstošu dolāru (118,68 tūkstoši latu) atzīmi, kas aizvien ir trešā daļa no amata priekšgājēja Tabares Vaskesa deklarētā.
«Daudziem patīk prezidents Muhika viņa dzīvesveida dēļ. Taču tas nenozīmē, ka viņš netiktu kritizēts par to, kā strādā valdība,» BBC skaidroja sabiedrisko domu aptauju organizētājs Ignasio Zuasnabars. Pēdējā laikā prezidents izpelnījies konservatīvākās sabiedrības nosodījumu, atļaujot valstī veikt abortus un iestājoties par marihuānas legalizāciju.