Mazāk zirgu un durkļu
Atšķirībā no 16. oktobra debatēm, kurās valdīja kaujinieciska gaisotne, pirmdienas vakarā Floridā abi kandidāti bija miermīlīgāk noskaņoti. Tomēr neiztika bez abpusējas kritikas.
Jau no paša sākuma B. Obama portretēja M. Romniju kā iesācēju ārpolitikā, kuram nav īstas skaidrības par procesiem pasaulē. «Es zinu, ka jums nav nācies nodarboties ar ārpolitiku, bet katru reizi, kad jūs par to izteicāt viedokli, jūs kļūdījāties,» pašreizējo ASV prezidentu citē aģentūra Reuters. «Visdažādākajos jautājumos, vai tas būtu par Tuvajiem Austrumiem, Afganistānu, Irāku, Irānu, jūs esat bijis juceklīgs.»
B. Obama arī ironizēja par M. Romnija kritiku, ka ASV Jūras spēku rīcībā pašlaik esot mazāk kuģu nekā 1917. gadā. «Mums ir arī mazāk zirgu un durkļu. Bet mums ir lietas, ko sauc par aviācijas bāzes kuģiem, uz kuriem nosēžas lidmašīnas. Mums ir kuģi, kas var peldēt zem ūdens, - kodolzemūdenes,» sacīja Baltā nama saimnieks.
Savukārt M. Romnijs apšaubīja tā saucamos B. Obamas ārpolitiskos panākumus. Viņa pašā prezidentūras sākumā notikušo braucienu pa Tuvo Austrumu valstīm bijušais Masačūsetsas gubernators nosauca par «atvainošanās tūri», kas esot parādījusi Amerikas vājumu. Jo īpaši viņš nosodīja B. Obamas lēmumu toreiz neapmeklēt Izraēlu. «Jūs izlaidāt Izraēlu, mūsu tuvāko draugu reģionā, bet devāties uz citām valstīm. Starp citu, tās pamanīja, ka jūs izlaidāt Izraēlu,» tā M. Romnijs.
Viņš apsveica B. Obamu ar pasaulē visvairāk meklētā terorista Osamas bin Ladena nogalināšanu, bet piebilda, ka ASV Tuvajos Austrumos ir jādara vairāk nekā tikai «jānogalina sliktie zēni».
Romnijs maina domas
Tomēr vairākumā jautājumu abu sāncenšu viedokļi sakrita. M. Romnijs apgalvoja, ka B. Obamas administrācija nav bijusi pietiekami stingra pret Irānu, bet šoreiz viņš atbalstīja prezidenta nostāju, ka militārajiem līdzekļiem ir jābūt galējam solim, lai apturētu Teherānas pretrunīgo kodolprogrammu. Pretēji iepriekš teiktajam viņš atzina, ka amerikāņiem nav jāsniedz militārs atbalsts Sīrijas opozīcijai.
M. Romnijs arī atkāpās no sava agrākā viedokļa, ka ASV karaspēkam būtu jāpaliek Afganistānā pēc 2014. gada. Abi kandidāti arī nosodīja Ķīnas tirdzniecības politiku, mākslīgi turot zemu nacionālās valūtas juaņa vērtību pret ASV dolāru.
Tajā pašā laikā B. Obama un M. Romnijs pilnībā ignorēja Eiropu. Maiami Universitātes Eiropas eksperts Maksims Larivs to uzskata par stratēģisku kļūdu, jo, viņaprāt, situācijas pasliktināšanās eirozonā var kavēt ASV ekonomikas atveseļošanos. «Bet kādēļ uztraukties? Eiropas sabrukums, visticamāk, notiks pēc 6. novembra [kad paredzētas ASV prezidenta vēlēšanas],» savā blogā raksta M. Larivs.