Stāsts sākās ar to, ka uzņēmuma Vecdaugavas nami īpašnieks Bruno Veidemanis šajā teritorijā bija saņēmis atļauju celt mazstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un 25 rindu mājas un meža teritorijā izcirst daļu koku. Taču «daļa koku» pārvērtās kailcirtē.
Sākumā traģēdija
Pēc notikušā 2008.gada februārī Rīgas domes Vides komitejas deputāti pat rīkoja izbraukuma sēdi. Tajā piedalījās gan Valsts meža dienesta pārstāve, gan Rīgas domes Vides komitejas un Vides departamenta vadība, gan Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs, gan sabiedriskā organizācija Vecmīlgrāvja attīstības biedrība, gan masu mediju pārstāvji, gan vietējie iedzīvotāji. Visi vienprātīgi atzina, ka teritorija un vide ir degradēta. Valsts meža dienesta mežzine Daiga Breiere aprēķināja zaudējumus par izcirsto teritoriju, kam nebija transformācijas atļaujas, un pastāvēja uz prasību, ka mežs jāatjauno.
Toreizējais Vides komitejas priekšsēdētājs Dainis Īvāns informēja, ka sākts kriminālprocess un meža izcirtēji jāsauc pie kriminālatbildības, un visi apbūves darbi jāpārtrauc līdz tiesas spriedumam. Pašreizējā aina ir citāda - mežs aizvien nav atjaunots, pa tukšo lauku atkal rosās būvnieki.
Uzņēmuma Vecdaugavas nami īpašnieks Bruno Veidemanis norāda, ka viss ir kārtībā: «Esmu saņēmis būvatļauju, tagad sagatavojam teritoriju. Protams, apņēmos iestādīt kokus norādītajās vietās, jo kurš gan gribēs dzīvot klajā laukā pie dzelzceļa. Man uzlika administratīvo sodu, to esmu samaksājis.» Soda apmēru viņš precīzi vairs neatceras, taču tas nav bijis lielāks par 100 latiem. Par vainīgiem notikušajā viņš sauc būvniecības firmu Inženieru tīkls, ar kuru viņam savulaik bijis noslēgts līgums. «Īstenībā darbojās kāda cita firma, ar kuru viņi bija noslēguši apakšlīgumu. Strādnieki vainu centās uzvelt priekšniekiem, ka tie nepareizi iezīmējuši kokus, bet priekšnieki vainoja lietu, ka tas noskalojis atzīmes,» norāda B.Veidemanis.
Policijā Dienai paskaidroja, ka izmeklēšana vēl neesot pabeigta, lai gan pagājuši gandrīz divi gadi. Kā skaidro Valsts policijas preses un sabiedrisko attiecību biroja vecākais inspektors Aigars Bērziņš, tikai nupat decembra sākumā tā nodota Rīgas reģiona pārvaldes kriminālpolicijas pārvaldes ekonomikas policijas biroja izmeklēšanā: «Ir aizdomās turamo ķēdīte, ar ko varētu būt saistīta arī šī lieta, bet šobrīd vēl nav noskaidrota konkrēta aizdomās turamā persona.»
Kā izrādās, likumi paredz, ka kriminālatbildība nav piemērojama īpašniekam, ja līgumā par to, kas veic darbus, esot atrunāti punkti par robežu ievērošanu un atbildību - tad par vainīgiem uzskatāmi cirtēji, nevis īpašnieks. Tā tas bijis arī šoreiz. Kā noskaidroja Diena, firma Inženieru tīkls, kas darbus veikusi, vairs nepastāv.
Par ko īpašniekam uzlikts administratīvais sods? Rīgas pilsētas būvvaldes Apstādījumu inspekcijas inspektore Vita Kondrāte Dienai paskaidroja, ka viņu ziņā bijis novērtēt par daudz izcirsto būves piebraucamajā ceļā. No Vecāķu prospekta līdz sarkanajai līnijai tie bijuši daži koki, un sods attiecīgi pārdesmit latu.
Kāpēc būvējas?
Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Andis Cinis, kurš arī bija klāt notikušajā pirms diviem gadiem, atzīst, ka šoruden septembrī būvatļauja uzņēmējam atjaunota, un norāda: «Mēs sazinājāmies ar Valsts meža dienestu, viņi apgalvoja, ka viss ir kārtībā, un mums nebija iemesla būvatļauju neizsniegt.»
Valsts meža dienesta pārstāve mežzine Daiga Breiere apstiprināja, ka devusi piekrišanu meža transformācijas atļaujas pagarināšanai. Viņa apgalvo, ka dienesta kompetencē nav nedz kriminālprocesa, nedz jautājuma, vai segti zaudējumi - «nauda jau nenonāk Valsts meža dienestam, bet Valsts kasē».
«Ar Vecdaugavas namu īpašnieku vienojāmies, ka viņš atjaunos pārcirsto platību zem apbūves un apkārtējā teritorijā, kā bija paredzēts sākotnējā projektā. Noslēgta vienošanās ar mūsu Konsultāciju pakalpojumu centru par stādījumu veikšanu. Ziemā jau to nevar darīt, jāgaida līdz aprīlim maijam,» saka D.Breiere. Tā kā visam tagad atkal ir zaļā gaisma.