Sestdiena, 28. septembris
Sergejs, Svetlana, Lana

Piebremzēja ātros čehus

Spēles tempa kontrole un cieša aizsardzība ļāva VEF Rīga basketbolistiem izcīnīt trešo uzvaru ULEB Eiropas kausa otrajā posmā. Otro reizi pēc kārtas pārspēti Čehijas čempioni Nimburkas ČEZ - šoreiz jau krietni pārliecinošāk nekā pirms nedēļas Pardubicē (81:59). «Piespiedām viņus spēlēt pieci pret pieci,» uzvaras formulu atklāja VEF Rīga uzbrucējs Gatis Jaho- vičs.

Lai izcīnītu vismaz otro vietu J grupā un nodrošinātu vietu turnīra ceturtdaļfinālā, visticamāk, tomēr būs nepieciešama vēl viena uzvara. Pēdējās divās otrā posma spēlēs jātiekas ar Spānijas grandiem Valencia un Bilbao Basket.

Pretinieku komandas galvenais treneris Ronens Gincburgs pirms spēles neslēpa pārliecību, ka viņa vadītie basketbolsti parādīs tādu pašu sniegumu, ar kādu tie šķita kontrolējam spēles gaitu divcīņā pirms nedēļas Pardubicē. Tiesa, tie ieroči, ar kuriem čehi toreiz ieguva teju divdesmit punktu pārsvaru, Rīgā nebija efektīvi. VEF Rīga basketbolisti prasmīgi diktēja spēles tempu, slāpēja viesu komandas ātrumu, bet Nimburkas snaiperi par sevi lika runāt vien atsevišķos brīžos. Viens no tādiem bija pirmās ceturtdaļas vidū, kad trīs pēc kārtas realizēti tālmetieni ļāva atgūties pēc vefiešu 9:0 izrāviena, taču turpinājumu mājinieki nepieļāva. Laicīga atgriešanās aizsardzībā, sekmīga cīņa par atlēkušajām bumbām abos laukuma galos ielika pamatu vēl vienam laukuma saimnieku atrāvienam, un otrā ceturkšņa sākumā VEF pārsvars atkal bija rakstāms ar diviem cipariem. Par spīti nebūt ne izcilajam sniegumam uzbrukumā, kur veiksmīga saspēle mijās ar kļūdām, pārsvars turpināja augt, un spēles turpinājumā Čehijas basketbolisti rīdzinieku vadību īsti neapdraudēja. Latvijas čempioni spēles gaitā nebija vadībā tikai divas reizes - pirmajā (0:0) un sestajā (13:13) minūtē. «Šoreiz nospēlējām daudz agresīvāku aizsardzību un arī labāk atgriezāmies aizsardzībā,» Jahovičs bija gandarīts par pretinieku galvenā trumpja - ātrā uzbrukuma - neitralizēšanu. Palīdzējis arī veiksmīgais sākums, kura dēļ nenācās cīņas gaitā forsēt notikumus laukumā.

Par spīti panākumam, VEF Rīga basketbolistu dzīve atlikušajās divās otrā posma kārtās nekļuva daudz vieglāka. Situāciju apakšgrupā sarežģīja Bilbao Basket uzvara otrajā šīs kārtas spēlē Valensijā Spānijas klubu duelī. Grieķa Kostas Vasiljada pēdējo sekunžu uzvaras metiens nozīmē to, ka vefiešiem, visticamāk, būs jāuzvar kāds no spāņu grandiem, lai tiktu ceturtdaļfinālā. Tiesa, to izdarot, paveras labas izredzes ne tikai iekļūt labāko astoņniekā, bet to izdarīt kā grupas uzvarētājiem, kas nodrošinātu sava laukuma priekšrocības izslēgšanas turnīrā. Pēc divām nedēļām Rīgā viesosies Valencia, bet vēl nedēļu vēlāk otrā posma pēdējā spēlē vefieši dosies uz Bilbao. «Spāņi kā jau spāņi. Arī viņi spēlē ātri, ir labi metēji un labi centri. Tā izskatās, ka ar trīs uzvarām nepietiks. Nevaram ieslīgt eiforijā. Būs ļoti nopietni jāgatavojas,» atzina Jahovičs.