Es pati pagaidām produktus pērku veikalā un tirgū jau gadiem ilgi no vienas konkrētas pārdevējas, kura man skaidri atbild - kur audzēts, kā un vai tas ir Latvijas vai Spānijas tomāts. Man šķiet pārāk sarežģīti un laikietilpīgi konkrētā laikā un dienā doties pēc produktiem, sistēmiski plānot to, ko gribēšu nedēļu uz priekšu. Droši vien ir no svara arī ģimenes locekļu skaits, kas ikdienā jāēdina. Tāpēc ar cerībām raugos uz bioloģisko produktu plašāku sortimentu arī lielveikalos. Iespējas pieaug. Piena produktus, maizi, medu, tējas piedāvā arī lielveikali.
Pagaidām Latvijā tiek jaukti jēdzieni - bioloģisks, ekoloģisks, Latvijas produkts vai produkts no kaimiņienes laukos. Bieži tiek saprasts - ja Latvijā ražots, tātad labs. Jautājumi par audzēšanas tehnoloģiju produktu «fermās», kā tas bija LTV raidījumā Aizliegtais paņēmiens, tiek uztverti par uzbrukumu Latvijas ražotājam. Bet ar ko tas labāks par saulē augušu spāņu tomātu? Vai Polijas dienvidos augušu gurķi? Spekulāciju ir daudz, to var redzēt kampaņā Izvēlies Latvijas produktu.
Līdz ar šo kampaņu arī aktualizējies jautājums par bioloģisko produktu iekļaušanu ēdienkartē skolās un bērnudārzos. Šobrīd Latvijā ir jau 3500 sertificētu saimniecību, tajā skaitā sertificētie pārstrādāji gandrīz 200 - gan paši mazākie mājražotāji, gan lielie rūpnieciskie, kas, piemēram, lielveikalos nodrošina piena produktus. Latvija ir starp Top 5 ES valstīm pēc bioloģiskās lauksaimniecības platības - mums tie ir 10%. Kur paliek tajās izaudzētais, ja veikalā var nopirkt tik maz? Pasaulē bioloģiskās pārtikas patēriņš iet uz augšu arī krīzes laikā, veidojas bioloģisko produktu lielveikali, attīstās pārstrāde - ne tikai mazie mājražotāji ar artisan tipa un lauku tipiskajiem produktiem, bet arī rūpnieciski ražotie - piena produkti, sulas - lielveikalu produkcija.
Bioloģiskajā saimniecībā augusī pīle, ko dēls bija iegādājies tiešās pirkšanās pulciņā, pasniegta ar salātiem, gurķiem, tomātiem (arī iegādāti turpat), bija ļoti garšīga. Galvenā atšķirība no veikalā pirktās ir putna gaļas struktūra - blīva, piesātināta. Pārējiem produktiem, visticamāk, ir ierastā garša, taču lietot uzturā bioloģiskus produktus ir daļa no dzīvesveida un ilgtspējīgas domāšanas - gan personiskā veselības un pārliecības, gan sabiedrības izdzīvošanas līmenī. Ir vērts pielikt pūles un mainīt ēšanas paradumus.