Paraksti par referenduma ierosināšanu, lai pieņemtu grozījumus Pilsonības likumā, CVK tika iesniegti 4. septembrī. Likumprojekts paredz noteikt, ka no 2014. gada 1. janvāra nepilsoņi, kuri līdz 2013. gada 30. novembrim nav iesnieguši iesniegumus par nepilsoņa statusa saglabāšanu, ir uzskatāmi par Latvijas pilsoņiem. Iesniegts 12 791 paraksts, taču dažādu iemeslu dēļ daļa parakstu nav derīgi, piemēram, 97 cilvēki parakstījušies divreiz. Taču arī 12 686 paraksti ir pietiekams daudzums, lai izsludinātu parakstu vākšanas otro posmu. Tomēr CVK joprojām nav pārliecināta, ka likumprojekts ir izstrādāts pilnībā. Tā saņēmusi atzinumus no Valsts prezidenta kancelejas, Saeimas Juridiskā biroja, Tieslietu ministrijas, LU Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedras, Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes un Rīgas Juridiskās augstskolas, visi šie teksti pieejami CVK mājaslapā. Atzinumos pausti dažādi argumenti, kāpēc likumprojekts nav uzskatāms par pilnīgi izstrādātu. Savu atzinumu sagatavojuši un iesnieguši arī divi Baltijas Starptautiskās akadēmijas mācībspēki un Vladimira Lindermana uzticamais līdzgaitnieks, partijas Par dzimto valodu dibinātājs Ilarions Girss. Šajā atzinumā pausts, ka sagatavotais likumprojekts atbilst Satversmei. CVK pārstāve Kristīne Bērziņa Dienai atzina, ka drīzumā arī šo dokumentu varēs izlasīt CVK mājaslapā, kaut arī CVK nav lūgusi šo ekspertu viedokli. Likumprojekta iesniedzēji ar visiem atzinumiem nebija iepazinušies, tāpēc lūdza atlikt lēmuma pieņemšanu, ko atbalsta arī CVK.
Tā kā saņemtajos atzinumos likumprojekts nav analizēts no starptautisko tiesību aspekta, CVK lūgs savus atzinumus sniegt Ārlietu ministrijai, Tiesībsarga birojam, LU Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedrai un starptautisko tiesību ekspertam Mārtiņam Paparinskim. Divas nedēļas tiktu dotas atzinumu sagatavošanai, otras divas - likumprojekta iesniedzējiem, lai ar atzinumiem iepazītos.
Kustības Par vienlīdzīgām tiesībām koordinators, viens no likumprojekta iesniedzējiem Andrejs Tolmačovs Dienai pauda uzskatu, ka vienīgā institūcija, kura var vērtēt likumprojektu, ir Satversmes tiesa, un vainoja varas partijas centienos ietekmēt CVK lēmuma pieņemšanu: «Valdošā koalīcija īsteno savu politiku ar CVK rokām, un CVK stāv starp valdošās koalīcijas spiedienu un likuma izpildi.» Arī augstskolu atzinumus viņš skaidro ar bailēm no valsts finansējuma samazināšanas un augstskolu reformas. Viņaprāt, likumprojekta nenodošana parakstu vākšanas otrajai kārtai būtu prettiesiska, jo likumprojekts esot pilnībā izstrādāts, katrā ziņā ne mazāk gatavs kā tie likumprojekti, par kuriem līdz šim referendumi ir notikuši.