Diena jau vēstīja, ka vairāki augstskolu pārstāvji tieši kopīgu noslēgumu darbu datubāzi, kurā elektroniski būtu pieejami visās augstskolās aizstāvētie diplomdarbi, minēja kā vienu no iespējām, kā cīnīties pret plaģiātismu studentu darbos. Vairākās augstskolās noslēguma darbi jau tagad jānodod elektroniskā formātā un ar speciālu datorprogrammu palīdzību tiek pārbaudīta to sakritība ar iepriekš augstskolā nodotajiem darbiem vai internetā pieejamo informāciju. Taču, kamēr augstskolām nav kopīgas datubāzes, pastāv iespēja nodot vienu un to pašu darbu vairākās augstskolās un tās plaģiātismu var pat nepamanīt. Piemēram, Diena jau aprakstījusi gadījumu, ka Rēzeknes Augstskolā aizstāvēts kāds Vidzemes Augstskolā (ViA) jau iepriekš aizstāvēts bakalaura darbs un tas būtu palicis nepamanīts, ja vien ViA pārstāvji šī darba fragmentus nejauši nebūtu uzgājuši kādā rakstu krājumā.
Arī Rektoru padomes priekšsēdis un Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis norāda, ka ir grūti izsekot, kādi darbi nodoti līdzīgās studiju programmās citās augstskolās. Viņš atbalsta kopīgas datubāzes veidošanu, jo tā ne tikai palīdzēšot cīnīties pret plaģiātismu, bet arī varētu veicināt augstākās izglītības kvalitāti. Apziņa, ka visi noslēguma darbi būs pieejami publiski, varētu motivēt augstskolas uzlabot diplomdarbu kvalitāti.
«Tas nekas īpaši sarežģīts nav,» izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) atbild uz Dienas jautājumu par iespēju izveidot šādu datubāzi. Viņasprāt, jāsāk vismaz ar darbu kopsavilkumu datubāzi, kas ļautu citās augstskolās redzēt visas diplomdarbu tēmas. Šādu datu- bāzi, pēc ministres domām, varētu izveidot tuvāko pāris gadu laikā.