Par izplatītākajiem krāpniecības paņēmieniem Senioru Dienai stāsta Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Ance Rozīte. Vienā no iespējamajām krāpšanas shēmām krāpnieki stāsta par slimnīcā nonākušu radinieku un lūdz sirmgalvi iekāpt viņu mašīnā un parādīt, kā aizbraukt līdz nosauktajai slimnīcai. Esot ceļā uz slimnīcu, krāpnieki it kā sazvanās ar mediķi, kurš norāda, ka pacientu viņi varēs apmeklēt tikai pēc pāris stundām. Izmantojot šo atrunu, krāpnieki lūdz pavadīt brīvo laiku pensionāra dzīvesvietā. Iegūstot pensionāra uzticību, sāk stāstīt, ka slimā radinieka ārstēšanai pietrūkst līdzekļu, parasti vairāku tūkstošu eiro apmērā, kurus lūdz viņiem aizdot. Citos gadījumos krāpnieki lūdz viņiem samainīt dolārus pret eiro banknotēm un arī tādā veidā izmāna naudu. Ir bijuši gadījumi, ka mājās ieaicinātie svešinieki nozaguši vērtīgas lietas.
Cita, arī joprojām izplatīta krāpšanas shēma saistīta ar telefona zvaniem. Krāpnieks, zvanot uz mājas telefonu, pensionāram stādās priekšā kā paša sirmgalvja radinieks vai cietušās personas paziņa un stāsta, ka sirmgalvja radinieks, biežāk dēls vai meita, ir nokļuvis nelaimē vai pats izraisījis nelaimes gadījumu. Turpmākā notikumu attīstība paredz sarunu ar kādu it kā advokātu, policijas darbinieku, ārstu vai tamlīdzīgu personu, kurš pensionāram paziņo - lai palīdzētu savam radiniekam vai arī lai radinieks izvairītos no nepatikšanām, jāsamaksā noteikta naudas summa, kas var būt no vairākiem simtiem līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro. Sarunas beigās krāpnieks noskaidro pensionāra dzīvesvietas adresi un vienojas, ka atbrauks pakaļ pieprasītajai naudai.
«Seniori nereti naudu krāj un glabā mājās, savukārt krāpnieki to izmanto. Policija atkārtoti aicina būt uzmanīgiem un par šādiem krāpniecības mēģinājumiem brīdināt tuviniekus, kaimiņus, citus vecāka gadagājuma vientuļos iedzīvotājus. Savā dzīvesvietā neielaidiet svešiniekus, lai arī cik uzticami tie šķistu, un ziņotiet policijai, vēršoties tuvākajā policijas iecirknī vai zvanot pa tālruni 110, ja no nepazīstamām personām saņemat aizdomīgus lūgumus aizdot lielas naudas summas,» norāda A. Rozīte.
Tāpat policija aicina iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem un informēt seniorus par riskiem, uzglabājot lielas naudas summas mājās. Par ikvienu šāda veida saņemtu zvanu, ja arī nenoticat krāpniekam, informējiet policiju.
Nākamajā numurā par personu datiem un e-pastiem