Pagaidām nav zināms, kas ierakstījis un noplūdinājis medijiem vadošo politiķu un augstu amatpersonu sarunas, kurās atklājas Polijas elites domas par amerikāņu un britu sabiedrotajiem. Tiek pat minēts, ka aiz skandāla stāv Krievijas specdienesti.
Apšauba aliansi ar ASV
Polijā populārais izdevums Wprost šonedēļ savās slejās publicēja ārlietu ministra Radeka Sikorska izteikumus, kuros viņš kritizē Varšavas un ASV divpusējās attiecības un velta skarbus vārdus Lielbritānijas premjerministram Deividam Kameronam.
Sarunā, kas varētu būt ierakstīta šī gada sākumā kādā Varšavas restorānā, R. Sikorskis savam sarunu biedram - bijušajam finanšu ministram Jacekam Rostovskim - vaļsirdīgi atzīst, ka Polijas alianse ar Savienotajām Valstīm ir «pilnīgas blēņas», jo poļi no tās maz ko ir ieguvuši.
«Poļu un amerikāņu alianse nav neko vērta. Tā ir neizdevīga, jo rada mānīgu iespaidu par Polijas drošību,» Wprost citē ārlietu ministru. Polijas līderi gadiem ir vēlējušies lielāku ASV militāro klātbūtni Polijā, bet pat pēc Ukrainas notikumiem Vašingtona nepiedāvā neko vairāk par papildu karavīru nosūtīšanu uz kopīgām militārajām mācībām.
R. Sikorskis piebilst, ka ciešā draudzība ar amerikāņiem Varšavai rada konfliktus ar Vāciju, Franciju un Krieviju. «Mums šķiet, ka viss ir lieliski, jo esam atsūkājuši amerikāņiem. [Mēs esam] neveiksminieki. Pilnīgi neveiksminieki.» Viņaprāt, poļi ciešot no «vergu mentalitātes».
Gan Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis, gan aizsardzības ministrs Tomašs Semoņaks šonedēļ centās nogludināt situāciju, apgalvojot, ka Polija strādā, lai stiprinātu attiecības ar ASV.
Tajā pašā sarunā, kuras laikā R. Sikorskis mielojies ar ķirbju biezzupu un steiku un malkojis dārgu vīnu, ministrs britu premjeru Deividu Kameronu nosauca par «nekompetentu» Eiropas Savienības lietās.
Viņš uzskata, ka D. Kamerons ar saviem centieniem uzrunāt eiroskeptiķus ir nodarījis kaitējumu pats sev. «Viņš ir neobjektīvs, jo neko nesaprot un tic savai stulbajai propagandai. Viņš stulbi mēģina ietekmēt sistēmu,» uzskata R. Sikorskis.
Kritizē likumsargu rīcību
Noklausīšanās skandāls, kas jau ir nodēvēts par Varšavgeitu, sākās pagājušajā nedēļā, kad Wprost publicēja sarunu starp Polijas Centrālās bankas prezidentu Mareku Belku un iekšlietu ministru Bartlomeju Senkeviču. Tajā abi kungi apsprieda nākamgad paredzētās parlamenta vēlēšanas. Polijas konstitūcija aizliedz Centrālās bankas vadītājam ietekmēt politiku, raksta BBC.
R. Sikorskis un M. Belka ir atzinuši sarunu autentiskumu, bet noliedz, ka to dēļ varētu atkāpties. Premjerministrs D. Tusks, kurš ir pie varas kopš 2007. gada, uzskata, ka viņa valdība ir kritusi par upuri «organizētu noziedznieku grupai». Polijas likumdošana aizliedz ierakstīt sarunu bez tajā iesaistīto piekrišanas.
Valdības situāciju neuzlaboja arī pagājušajā nedēļā notikušais drošības iestāžu darbinieku reids Wprost redakcijā un civilā tērptu likumsargu neveiksmīgais mēģinājums ar spēku iegūt izdevuma galvenā redaktora personīgo datoru.
D. Tusks norobežojās no notikušā, apgalvojot, ka reidu ir sankcionējusi tiesa, bet Polijas Tieslietu ministrija atzina, ka likumsargu rīcība varētu būt pretrunā ar žurnālistu tiesībām neatklāt avotus.
Wprost vadība apgalvo, ka sarunu ieraksti atsūtīti pa e-pastu, bet to sūtītājs esot anonīms. Izskan minējumi, ka sūtītājs ierakstus ir saņēmis no restorānu darbiniekiem, kuri ir ierakstījuši prominentu apmeklētāju sarunas, lai varētu tās pārdot.
Netiek izslēgta arī versija, ka sarunas ierakstījuši un noplūdinājuši krievu specdienesti, lai tādējādi atriebtos Polijas valdībai par tās aktīvo atbalstu Ukrainai un centieniem panākt rietumvalstu sankcijas pret Krieviju.