Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Pirmdiena, 11. novembris
Rainers, Nellija, Ojārs

Pret troksni ar dzīvžogu

Ja dzīvojat tuvu skaļai ražotnei, automaģistrālei vai dzelzceļam, troksnis un arī putekļi, izplūdes gāzes droši vien ir labi pazīstami ikdienas un naktsmiera traucētāji. Valsts ceļu pārzinātāji tik drīz ko darīt trokšņa mazināšanai neplāno, bet savai pašvaldībai varam prasīt izdomāt, ko savā teritorijā tūlīt paveiks ļaužu miera dēļ - kā nekā vēlēšanas vairs nav aiz kalniem. Un jāatceras, ka arī katrs pats savas piemājas teritorijas sargs - var iestādīt biezu dzīvžogu.

Dažādi trokšņi

Kas jums ikdienā traucē - kaķu ņaudēšana pagalmā, preču vilciena vagonu dārdoņa vai buldozera darbošanās būvlaukumā? Kā nu kuram. Jebkurā gadījumā, ja pastāvīgais troksnis traucē, pēc laika var sākties vai paasināties slimības - no pastāvīga stresa. Nopietni jāsāk domāt par trokšņa mazināšanu, ja tas traucē gulēt. Saskaņā ar Veselības inspekcijas informāciju, lai naktīs varētu labi izgulēties, pastāvīgs fona troksnis nedrīkst būt skaļāks par 30 decibeliem (dB), un tas ir diezgan klusas sarunas līmenī. Dzīvojamajās istabās troksnis dienā var būt lielāks, piemēram, 50-55 dB kā tvaika nosūcējam vai trauku mazgājamajai mašīnai blakusistabā. Šoseja, iela ar intensīvu satiksmi ir daudz skaļāka, un kur nu vēl garā preču vilciena dārdoņa 100-200 m attālumā.

Atbildība par trokšņa samazināšanu būtu jāuzņemas trokšņa avota saimniekiem, pašvaldībai un māju īpašniekiem. Intensīvas satiksmes valsts maģistrāļu u. c. trokšņu vietu tuvumā pašvaldībām vai nozares valsts institūcijām ir jāsagatavo trokšņa kartes un jāparedz pasākumi, kā skaļumā mītošajiem palīdzēt. Parasti tas nozīmē prettrokšņa sienu, ekrānu šosejas malās. Vietām tie jau ir, bet jaunu tuvākajā laikā diez vai būs - par plānotajiem trokšņa samazināšanas pasākumiem (rīcības plāniem) sīkāka informācija būs zināma pēc to izstrādes - tikai 2018. gadā, informē Latvijas Valsts ceļu pārstāve Anna Kononova. Pagaidām valsts naudas šiem darbiem nav! Ko nu?!

Bieza skujkoku barjera

Kokkopis (arborists) Edgars Neilans vispirms iesaka padomāt par augsta zemes vaļņa - uzbēruma - iekārtošanu skaļas ielas, ražotnes pusē. Jā, to vajag augstu, lai pasargātu 1,5-2 stāvu mājas mieru, un dekoratīvs jau tas nav. Bet var apaudzēt ar vīteņiem, mētrām, un kļūs dekoratīvs. Arī Nacionālā botāniskā dārza vadītājs dendrologs Andrejs Svilāns spriež racionāli: augsta vaļņa uzbēršanai jāziedo kādus 4-5 m plata zemes josla, ko var tikai lielā dārzā.

Pēc akustiķu aplēsēm, lai sasniegtu labākos trokšņu vājināšanas parametrus, pie 2-3 stāvu nama pagalma jāuzber 6 m augsts valnis, bet tādam vajag aptuveni 20 m platu pamatni...

Nākamais trokšņa sargs ir dzīvžogs. Protams, biezs, gana ātraudzīgu dažus metrus augstu skujeņu pamīšs stādījums. Kādus kokus tam var atļauties? E. Neilands iesaka vispirms izvērtēt zemes gruntsūdens dziļumu, cik mitra tur ir augsne (eglēm vajag mitru un auglīgu) un kāds tās sastāvs (smilšmāls, māls), cik gaismas augiem tiks (ēnā tie stīdzēs, neaugs tik biezi vainagi) un vai būs laika kokus 2-4 reizes gadā apcirpt. Kurus skujeņus vēlas mājinieki - egles vai tūjas, kas dažiem rada drūmu sajūtu vasarā? Varbūt priekšroku tomēr dosiet vilkābelēm vai Kaukāza plūmēm, kas aug ātri, bet rudenī nomet lapas un no trokšņa vairs nesargās?

Lēts un labs trokšņa sargs ir biezs, blīvs koka žogs! Turklāt to var apaudzēt ar vīteņiem, kaut vai ātraudzīgajiem mežvīniem.

Skujkoku dzīvžogs, ar vīteņaugiem apaudzēti žogi ļauj trokšņa līmeni samazināt vidēji par 4-12 dB. Tas atkarīgs no apaudzējamā žoga blīvuma, no audzes platuma, biezuma un augstuma. Ar 2-2,5 m augstu un 1 m platu tūju, egļu dzīvžogu, kur koki stādīti vismaz divās rindās pamīšus cits ar citu, var panākt skaņas vājināšanos par vairākiem dB. Tātad, lai būtu lielāks efekts, dzīvžogam jābūt platākam un augstākam.

Ļoti platas lapu koku audzes samazina troksni tikai par 2-6 dB, lapu koki ziemā nomet lapas. Arī putekļus un izplūdes gāzes šāds dzīvžogs aiztur, kamēr lapains.

Lielāku koku šķirnes, vecāki stādi

Egles aug ātri - pēc iestādīšanas tās pāris gadu ieaug, garumā nestiepjoties, bet pēc tam - pa 20-50 cm gadā. To trūkums - saknes izpletīsies vai pa pusdārzu, brīdina A. Svilāns. Toties egles var nedaudz cirpt - veidot glītāku dzīvžogu. Kurzemes rietumos varētu stādīt dzīvžogā arī īves (Japānas, vidēja auguma), tikai to skujas spilgtā saulē var apdegt.

Pacipresēm ir zema ziemcietība, tās ieteicams stādīt Kurzemē.

Arī kalnu priedes var nedaudz apgriezt un dzīvžogu frizēt, bet kuplie koki jāstāda diezgan lielā zemes gabalā. Vācijā redzēts skaistu Serbijas egļu Nana dzīvžogs, tikai tās aug ļoti, ļoti lēni.

Skujeņu (egļu, tūju) dzīvžogam ielas malā noteikti kaitēs brauktuves kaisīšana ar sāli ziemā. Sāls noskalojas līdz dzīvžoga koku saknēm, un koki dzeltēs.

Parastās tūjas, arī egles gadu gaitā stumbra apakšpusē var sākt zaudēt zarus - atkailināties. Lai tā negadās, dzīvžogs regulāri jāapfrizē, lai zari nestīdzē.

Koku dzīvžogu trūkums ir lēna augšana, tāpēc sākumā varētu izlīdzēties, tam paralēli ierīkojot žogu, ko apaudzē ar bagātīgi lapotiem vīteņiem, piemēram, mežvīniem. Vasarā tas aizturēs troksni.

Lai dzīvžogs būtu biezs, kokus stāda vismaz divās rindās - pamīšus. Rok līdz 1 m dziļu un 0,6-1 m platu tranšeju, kur iepilda auglīgu augsni, kompostu un kūdru, izraktās augsnes virskārtu. Koniskās tūjas stāda 50-70 cm, bet egles, kalnu priedes - 0,7-1 m attālumā.

Vēlams sagādāt jau lielākus stādus. Kur prettrokšņa objektu novietot? Tuvāk mājai, ja ēka atrodas samērā tālu no trokšņa avota. Ja jāaizsargā tuvu trokšņa avotam esoša māja, dzīvžogs jāplāno tuvāk tam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Der zināt:

1,2-1,5 m lieli skujkoku stādi maksā aptuveni 10-20 eiro un vairāk. Tikpat dižs egles stāds dārgāks. Protams, mazāki ir daudz lētāki, bet gana augsts dzīvžogs tad būs jāgaida ilgāk. Dažas stādaudzētavas rudeņos lēti iztirgo jau lielus izaugušus stādus, kas nav izpirkti.
Ja dzīvesvietā nomāc troksnis, jāraksta iesniegums Veselības inspekcijai. Tā uzrauga satiksmes radītā trokšņa pieļaujamo normatīvu ievērošanu, organizē trokšņa līmeņa mērījumus un, ja vajag, uzdod atbildīgajām personām veikt trokšņa mazināšanas pasākumus. Rakstiet iesniegumu www.latvija.lv «Iesniegums Veselības inspekcijai».
Naktsmiega laikā pastāvīgs troksnis nedrīkstētu pārsniegt 30 dB.
Daugavpils šosejas tuvumā Salaspilī dienā troksnis sasniedz 60-74 dB, liecina Latvijas Valsts ceļu informācija šī rajona trokšņu kartei. Tikpat trokšņaini ir arī Jūrmalas šosejas tuvumā daļā Babītes, Piņķu, Egļuciema, Priežciema.
Ja pārbūvēsiet māju, kas atrodas trokšņainā vietā, vai tur būvēsiet jaunu, tās konstrukcijā varat lietot īpašus materiālus, kas āra skaļumam telpās neļaus iekļūt. Par materiālu izvēli konsultējieties ar sertificētiem akustiķiem no Latvijas Akustiķu apvienības www.akustika.lv

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Salivans: Baidens ar Trampu runās par atbalstu Ukrainai

ASV prezidents Džo Baidens, trešdien Baltajā namā tiekoties ar prezidenta vēlēšanu uzvarētāju Donaldu Trampu, kā sagaidāms, mudinās Trampu turpināt atbalstu Ukrainai, telekanālam CBS sacīja prezide...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?